Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Życie konsekrowane» Pijarzy i ich charyzmat

Pijarzy i ich charyzmat

Kongres Duchowości Młodych – Inspirowani Kalasancjuszem

Inspirowani Kalasancjuszem - Kongres Duchowości Młodych

Na początku 2017 zaczęliśmy przygotowania do Kongresu, który został zaplanowany na przełom kwietnia i maja. Samoistnie w naszym duszpasterstwie znalazło się siedem osób, które od razu zdeklarowały swoją pomoc w całym wydarzeniu. Ale nie możemy zapomnieć o naszych trzech ojcach, którzy czuwali nad naszym zapałem i pomysłami. Tak właśnie powstał Komitet organizujący Inspirowani Kalasancjuszem – Kongres Duchowości Młodych.

...więcej
Debata na najbardziej inspirujące hasło duchowości kalasantyńskiej

Najbardziej inspirujące hasło duchowości kalasantyńskiej

„Wino im starsze, tym lepsze. Hasła, za którymi stoi pewien autorytet, pewna tradycja, za którymi przemawiają wieki, niosą w sobie potencjał. Trzeba je tylko na nowo odczytać” - uważa o. Józef Matras SP. W debacie o „najbardziej inspirującym haśle duchowości kalasantyńskiej”, obok ojca prowincjała, wzięli udział także o. Łukasz Adamusiak SP i o. Mateusz Pindelski SP.

...więcej
O. Mateusz Pindelski SP - fot. Anna Czekaj

Pozwolić działać Bogu w naszym życiu

O tym, czym inspiruje św. Józef Kalasancjusz, o pijarskiej tradycji modlitwy głębokiej i o tym, na czym dziś powinno polegać ubóstwo, mówi o. Mateusz Pindelski SP, duszpasterz i nauczyciel pijarskiego liceum w Krakowie.

...więcej
Pijarscy klerycy - fot. Archiwum Zakonu Pijarów

Rozmowa kwalifikacyjna …do zakonu

Jakie formalności należy załatwić i jakie dokumenty skompletować przed wstąpieniem do zakonu? Jak wygląda rozmowa z przełożonym? Swoimi doświadczeniami dzielą się pijarscy nowicjusze i klerycy.

...więcej
o. Józef Matras SP - Archiwum Zakonu Pijarów

U nas nie ma egzaminów wstępnych

Maj to miesiąc matur. Dla wielu młodych jest to także czas podejmowania ważnych życiowych decyzji. Również tych, które dotyczą rozpoczęcia formacji do życia zakonnego i do kapłaństwa. Zanim jednak młody człowiek rozpocznie taką drogę, musi najpierw złożyć prośbę o przyjęcie do wybranej przez siebie wspólnoty. I właśnie o składaniu próśb i o spotkaniu przyszłego alumna z odpowiedzialnym za przyjmowanie kandydatów mówi prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Józef Matras SP.

...więcej
Pijarscy nowicjusze - fot. YouTube.com

Co fascynuje ich w życiu konsekrowanym? [WIDEO]

Pijarscy nowicjusze Szymon, Maciek, Krzysiek i Rafał oraz kleryk Arkadiusz mówią o tym, co fascynuje ich w życiu zakonnym i po co świat potrzebuje ich, jako osób konsekrowanych

...więcej
"Wymódl sobie pijara"

Wymódl sobie pijara

„Skąd się biorą pijarzy? Jedni mówią, że z kapusty. Inni, że z kosmosu, a jeszcze inni, że urywają się z choinki. My wiemy, że pijarzy "biorą się" od Jezusa. Pomóż młodym spotkać Go i bądź dla nich wsparciem - niech ufnie odpowiedzą na Jego zaproszenie. Dołącz do nas i módl się z nami” – zachęcają organizatorzy akcji „Wymódl sobie pijara”.

...więcej
Seminarium Zakonu Pijarów - fot. www.seminarium.pijarzy.pl

Jak wygląda klerycka codzienność?

Każdy nasz dzień rozpoczynamy modlitwą. Od poniedziałku do soboty spotykamy się o 6.00 w kaplicy i mamy mszę z jutrznią lub jutrznię z medytacją. Później szybkie śniadanie i ruszamy na autobus. Niektórzy potrafią jeszcze napić się kawy przed wyjściem na wykłady. Popołudnia i wieczory są bardzo urozmaicone. Dzięki rektorowi nie ma w seminarium takich pojęć jak monotonia i nuda. Źródłem i celem życia zakonnego jest Chrystus. Zatem 2 do 3 razy w tygodniu wieczorem mamy adorację Najświętszego Sakramentu. Oprócz środy codziennie mamy wspólnotowe nieszpory. Odbywają się też konferencje z ojcami duchownymi.

...więcej

Życie konsekrowane w oczach pijarek (wideo)

Życie konsekrowane w oczach pijarek

...więcej
Dziwne powołanie - dwa w jednym - ksiądz i nauczyciel - fot. powolaniowy.blogspot.com

Dziwne powołanie - dwa w jednym - ksiądz i nauczyciel

Od dziecka lubiłem bawić się w nauczyciela. Kiedy kończył się rok szkolny zbierałem wszystkie niewypełnione zeszyty, robiłem dzienniki, gdzieś też musiał być zlokalizowany pokój nauczycielski, w którym trzeba było trochę ponarzekać na niesfornych uczniów :) Rodzina wypomina mi inne zabawy, kiedy "grałem" księdza, odprawiałem msze i głosiłem kazania. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że te dwa powołania można połączyć. Tamte zabawy z perspektywy 20 lat wydają mi się zabawne. A jednak… dziś jestem diakonem - głoszę kazania, odprawiam nabożeństwa i …uczę w szkole i to przyrody.

...więcej
O. Tomasz Jędruch SP - rektor Seminarium Zakonu Pijarów

Czułość i obecność

Ojciec jest tym, który daje życie i stwarza – nieustannie. Ale na tym zadanie ojca się nie kończy. Jest on tym, który to życie podtrzymuje i ciągle tworzy. Sprawia, że to życie rozwija się, wzrasta, dojrzewa, że dochodzi do momentu kiedy nowy człowiek staje się samodzielny, ukształtowany, dojrzały i później sam może podejmować wybory, przyjmować nowe role.

...więcej
Na co zakonnik pijarski może liczyć po śmierci od swoich współbraci - fot. Armin Vogel - flickr.com

Na co zakonnik pijarski może liczyć po śmierci od swoich współbraci?

Niedawno rozpoczął się listopad. W kościołach modlimy się za zmarłych. Ta listopadowa zaduma nad śmiercią i przemijalnością nie omija także naszych pijarskich wspólnot.

...więcej