Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Życie konsekrowane» Świadectwa

Świadectwa

Po co światu mnich? O. Roman Bielecki OP z książką

Żebrak Pana Boga

Po co światu mnich i kim jest mnich? Na te pytania celnie odpowiada André Barbeau, trapista, w przedmowie do jednej z książek o. Michała Zioło pt. „Bobry Pana Boga”: Mnich jest pielgrzymem Boga

...więcej
Oruro –  fot. Nils Öberg / wikipedia.org

Przed jaśniejącym Jezusem

Wy, Europejczycy, kiedy przyjeżdżacie do nas, macie kwadratowe głowy, więc my musimy je nieco ociosać, byście potrafili się dostosować - usłyszała od jednego z boliwijskich kapłanów s. Gabriela. 

...więcej

Walka o lepsze jutro dla Afryki

Dopiero tam odkryłam w pełni, co znaczy miłość Jezusa do nas. Dopiero tam, widząc, w jakich warunkach żyją ludzie, zrozumiałam, co oznacza Jezus przychodzący na świat w szopie - mówi siostra Tadeusza ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika, która na misji w Kamerunie spędziła 18 lat.

...więcej
S. Joanna Jurga SP - fot. Archiwum prywatne

Przecież ja się (nie) nadaję…

Myśl o wstąpieniu do zakonu pojawiła się w mojej głowie dość nieoczekiwanie i szybko. Myślałam wtedy: „przecież ja się nie nadaję, co ja tam będę robić?”. Jednak Pan Bóg miał już w tym swój plan i chwała Mu za to.

...więcej
Magdan - fot. Johannes Rohr / wikipedia.org

Kołymskie rekolekcje

To był czas konfrontacji z wielkim cierpieniem egzystencjalnym. Bywało, że ludzie umierali na moich rękach bez przebaczenia w sercu. Kiedy mówiłam im o miłosierdziu, Bożej miłości, czułam, że trudno przyjąć im tę prawdę. Słuchali mnie jakby przez pryzmat swojego przegranego życia i cierpienia. Pytali: „Gdzie jest w tym wszystkim Bóg? Dlaczego na to pozwolił?”. Babcia Jana nie potrafiła wybaczyć Bogu, że swoje najpiękniejsze lata przeżyła w łagrze. Kiedy wyjeżdżałam do Polski, powiedziała, że byłam jedynym doświadczeniem miłości, jakie miała w życiu. Pomyślałam wtedy, że gdybym miała przybyć na Kołymę tylko dla niej jednej, byłoby warto.

...więcej
Ojciec Leon Knabit OSB - fot. archiwum PS-PO.pl

Slow life według ojca Leona

Dlaczego o. Leon Knabit OSB jest strasznie zadowolony z życia w Tyńcu i jak Marcin Prokop odkrył swoje życiowe powołanie? Rozmowa benedyktyńskiego mnicha z popularnym prezenterem telewizyjnym.

...więcej
O. Łukasz Buksa OFM z młodzieżą - fot. Archiwum prywatne

Entuzjastyczni świadkowie Ewangelii potrzebni od zaraz

„Dzisiejszy świat potrzebuje entuzjastycznych świadków Ewangelii” – mówi o. Łukasz Buksa, franciszkanin, duszpasterz młodzieży, rekolekcjonista, autor tekstów, wokalista, instruktor snowboardu. Odpowiedzialny za referat młodzieżowo – powołaniowy Prowincji Matki Bożej Anielskiej w Krakowie.

...więcej
Siostry brygidki - fot. www.zakony-na-swiecie.blogspot.com

Pan Bóg przygotowywał mnie do tej decyzji od dawna

W 1997 r. w czasie świąt Bożego Narodzenia, podczas Pasterki w parafii św. Anny, moje serce napełniło się niewyobrażalną radością, która dała mi pewność, że Pan powołuje mnie do życia zakonnego, że kieruje do mnie słowa, które tak często czytałam w Piśmie Świętym: „Pójdź za mną”. Pan Bóg przygotowywał mnie do tej decyzji od dawna, a ja nawet się nie zorientowałam. Adres, który zanotowałam, mając 17 lat, ciągle przechowywałam w moich notatkach. Wreszcie przyszedł moment, aby napisać do sióstr. Do zgromadzenia wstąpiłam miesiąc po pierwszej rozmowie z Matką Przełożoną Domu Zakonnego Sióstr Brygidek w Częstochowie. Wstąpiłam, by poświęcić się Miłości Ukrzyżowanej (nasze motto: „Moją miłością jest Ukrzyżowany”).

...więcej
Misjonarki Miłości - fot. Fennec / wikipedia.org

Świadectwo misjonarki miłości

Przed papieską katechezą uczestnicy Jubileuszu wolontariuszy i pracowników dzieł miłosierdzia wysłuchali świadectw „wolontariuszy miłosierdzia” z różnych stron świata. Jedno z nich złożyła siostra Sally z założonego przez Matkę Teresę zgromadzenia Misjonarek Miłości. Ta indyjska zakonnica jest jedyną ocalałą z pięcioosobowej wspólnoty, która od 2012 r. służyła ubogim w jemeńskim mieście Aden. Jej cztery współsiostry zostały tam w marcu br. zamordowane przez islamskich terrorystów.

...więcej
Jola Szymańska i s. Gaudia Skass - fot. YouTube.com

„Moje wstąpienie do zakonu to cud”

„Ja bardzo nie chciałam iść do zakonu, bo zakon kojarzył mi się z tym, co cię tłamsi; idziesz do zakonu i stajesz się kimś zgorzkniałym i nieszczęśliwym, brzydkim, złym” – mówi s. Gaudia Skass dodając, że jej wstąpienie do zakonu jest cudem. Pierwszy raz pomyślała o życiu zakonnym, gdy dowiedziała się o śmierci Matki Teresy z Kalkuty.

...więcej
S. Martyna w krakowskim Oknie Życia - fot. krakowcaritas.pl

Kochają i są kochane

Nigdy nie rodziły dzieci, a są stuprocentowymi mamami. Takimi, których ze świecą szukać. Bo poświęcają drugiej osobie tak wiele własnego serca, że nawet rodzone matki nie zawsze mogą dać więcej. Kochają matczyną miłością, ponieważ czują się kochane. Dzięki ich sercu świat jest bardziej przyjazny.

...więcej
Karmelitanki - fot. Marqués de la Force - wikipedia.org

Doświadczyłam owoców wiary

Myślę, że choroba i moment uzdrowienia były etapami drogi rozwoju powołania, które zrodziło się wiele lat wcześniej. Dokładnie pamiętam chwilę, gdy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, na której znalazłam się tzw. przypadkiem, poczułam „dotknięcie”, po którym pojawiła się myśl o wstąpieniu do zgromadzenia, koniecznie czynnego, ponieważ chciałam służyć Panu Bogu w oddaniu się człowiekowi. Nie był to jeszcze jednak moment wezwania do całkowitego oddania Mu swojego życia. Zamierzałam zrealizować ten zamysł po maturze, ale rodzice nalegali, bym najpierw skończyła studia. Po długich wojowaniach z sobą i z nimi zdecydowałam, że pójdę na studia. W ich trakcie pojawiła się choroba. Przez prawie 20 lat to pragnienie wstąpienia do zakonu nie ustępowało. Pan Bóg jakby złożył je w sercu, ale zamknął możliwość realizacji. Zmagałam się z tym w czasie choroby, kiedy już leżałam. Ks. Józef podsuwał mi różne lektury z duchowości karmelitańskiej, opowiadał o siostrach, które przybyły do diecezji toruńskiej z Karmelu w Kaliszu. W 1998 r. złożyłam śluby Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych.

...więcej
Dr Helena Pyz - fot. YouTube.com

Człowiek wierny w Ziemi Obiecanej

W jednym z najuboższych regionów Indii, niedaleko miasta Raipur, ks. Adam Wiśniewski, kapelan powstańców warszawskich, specjalista medycyny tropikalnej po studiach we Francji, w 1969 r., na kawałku czerwonej ziemi ozdobionej jednym drzewem, postawił trzy szałasy i w ten sposób rozpoczął dzieje dzisiejszego Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya (czyt. Dżiwodaja). To ostatnie słowo oznacza Świt Życia.

...więcej
Herb duchowej rodziny 'Jedność' - fot. www.siostrytereski.com

To miejsce wybrał mi Pan

„Mówią: «sen mara, Bóg wiara», ale faktem jest, że gdyby nie sen... nie byłabym dziś siostrą zakonną” - wspomina s. Janina ze Zgromadzenia Sióstr „Jedność” pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach. W jakich okolicznościach siostry usłyszały głos powołania?

...więcej
Kalwaria Zebrzydowska - fot. Piotrus - wikipedia.org

Dziękuję za każde uderzenie serca

Najbardziej zależy mi, żeby Kalwaria się modliła i żeby żyła modlitwą. To najważniejsze. Poza tym Kalwaria sama wytycza plany, a rolą kustosza jest, by realizować je z Bożą pomocą. Oddaję się w tej kwestii Matce Najświętszej, która sama albo się o coś upomni, albo podpowie. Natomiast, jako człowiek, by móc wypełniać zadania, jakie Pan Bóg mi powierzył, potrzebuję trochę zdrowia i cierpliwości. To wystarczy, abym mógł realizować to wszystko, czego Pan Bóg ode mnie oczekuje. Jeżeli jesteśmy oddani temu, czego On oczekuje, to i Boże błogosławieństwo i opieka Matki Najświętszej nigdy nas nie opuszczą.

...więcej
Paulistki

Siostry od mediów

Dzień Życia Konsekrowanego zachęca do  pochylenia się nad bogactwem powołań na wyłączną służbę Bogu. W tym roku pragniemy ukazać Zgromadzenie Sióstr św. Pawła, które świętują 100-lecie istnienia. O powołaniu w środkach masowego przekazu powiedziały Marii Rachel Cimińskiej, s. Mirosława, s. Ewa, s. Agnieszka i s. Sylwia.

...więcej
Siostra Jadwiga Szczechowicz - fot. Biuro Prasowe KEP

Bóg prowadzi różnymi drogami...

S. Jadwiga była żołnierzem, s. Dominika i br. Piotr wiele lat pracowali na uczelni. Nic też nie wskazywało na to, że osobą konsekrowaną zostanie pani Dorota Skibińska. Historii powołań do życia konsekrowanego i dróg, którymi prowadzi Bóg, jest wiele. Niektóre z nich można było usłyszeć podczas spotkania przed Dniem Życia Konsekrowanego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

...więcej
"Zakochany mnich"

Życie zakonne to sukces Pana Boga

Życie zakonne to jest sukces Pana Boga, który mnie powołał. Ja na to wezwanie odpowiedziałem, nie zdradziłem Jezusa w ważnej sprawie, w drobiazgach nie zawsze byłem idealny, ale wytrwałem. Idę tą drogą, zachowując się mądrze lub głupio, ale idę i chcę wytrwać. Cieszę się tym i dziękuję Bogu za powołanie. A przecież wielu ludzi nie odpowiedziało lub później odeszli, popili się, związali z kobietami. Gdy patrzę na te pięćdziesiąt pięć lat w zakonie i sześćdziesiąt jeden w kapłaństwie, to chcę tylko powiedzieć: „Panie Boże, nie jestem godzien”.

...więcej
O. Jan Drabczak, michalita - fot. YouTube.com

Miłość do bliźniego (video)

Świadectwo o. Jana Drabczaka, michality, który w czasie choroby na misjach w Dominikanie doświadczył miłości od swoich parafian.

...więcej
Seminaryjny wypad w góry - fot. Archiwum ks. Damiana Kramarza MS

Czy iść dalej?

O tym, jak odejścia kleryków wyglądają z wewnętrznej perspektywy i o tym, jak później układają się relacje byłych współbraci opowiada ks. Damian Kramarz MS.

...więcej
112» 2