Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Życie konsekrowane» Święci zakonnicy

Święci zakonnicy

Św. Paula Montal

Nowe działania – ten sam Duch

Wytyczona przez nią droga ku Bogu jest wciąż aktualna i piękna. Ona jako pierwsza spośród nas poszła za Jezusem po śladach św. Józefa Kalasancjusza, choć poznała go, gdy była już w połowie drogi…

...więcej
Edyta Stein

Symbol dramatów Europy

"Przez długi czas była osobą poszukującą. Jej umysł niestrudzenie dociekał prawdy, a jej serce otwierało się na nadzieję" - mówił o niej Jan Paweł II

...więcej
Św. Matka Teresa z Kalkuty - fot. Kamil Janowicz / KO ŚDM Kraków 2016

Świętą od ciemności – św. Matka Teresa z Kalkuty

Wywiad o Matce Teresie z postulatorem jej sprawy kanonizacyjnej 

...więcej
Św. Ojciec Stanisław Papczyński - fot. Episkopat.pl

Święty z charakterem

Był człowiekiem o wielkim charakterze, a nade wszystko o pogłębionej modlitwie i wielkiej duchowości - tak o o. Stanisławie Papczyńskim, który w niedzielę, 5 czerwca, dołączył do pocztu świętych katolickich, mówił w rozmowie dla Radia Watykańskiego kard. Stanisław Dziwisz. Po kanonizacji metropolita krakowski przewodniczył dziękczynnej Mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu.

...więcej
Bazylika św. Rity w Cascia - fot. Beyond Forgetting - flickr.com

Św. Rita jest niesamowita!

Od lat wygrywa w rankingach świętych. I nie ma się co dziwić, bo na swoją pozycję solidnie zapracowała… skutecznością nawet w największych problemach, które często wydają się niemożliwe do rozwiązania. Bo dla św. Rity z Cascii nie ma spraw beznadziejnych.

...więcej
Bł. Stanisław Papczyński - fot. wikipedia.org

„Odkrywanie” o. Papczyńskiego

To typ „twardego górala”, który o niejedno musi w swoim życiu zawalczyć, a zarazem człowiek podatny na szukanie woli Pana Boga i odnajdywanie jej. Osobowość silna, lecz wrażliwa. Kocha zakon pijarów, ale nosi w sobie pragnienie założenia zakonu Niepokalanego Poczęcia. Stawia na radykalizm, życie ubóstwem, czym budzi sprzeciw współbraci. O. Stanisław to ponadto postać nietuzinkowa: człowiek niesamowicie wykształcony, autor podręcznika do retoryki przez wiele lat uznawanego za najlepszy, wielki mówca i pisarz.

...więcej
O. Charberl - fot. wikipedia.org

Pokora w kapturze

Przeciwieństwa się przyciągają. Milczący, ubogi pustelnik z dalekiego Libanu coraz mocniej pociąga i fascynuje rozgadanych, opływających w wygody Europejczyków. Fenomen św. Charbela dotarł też nad Wisłę.

...więcej
Bł. Stanisław Papczyński - fot. wikipedia.org

5 czerwca kanonizacja o. Stanisława Papczyńskiego

Na konsystorzu publicznym z udziałem obecnych w Rzymie kardynałów podjęto decyzję o kanonizacji pięciorga błogosławionych, wśród których jest założyciel zgromadzenia marianów. 5 czerwca w Watykanie odbędzie się kanonizacja bł. ojca Stanisława Papczyńskiego. 

...więcej
Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski - fot. franciszkanie.pl

Bóg dodał resztę - błogosławieni o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

Za plecami widać monumentalne Andy. Żółte nitki ścieżek na zielonych wzgórzach giną gdzieś na porażająco błękitnym nieboskłonie. Dwójka roześmianych młodych mężczyzn w szarych franciszkańskich habitach pozuje do zdjęć. Obaj brodaci i spaleni słońcem. O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski z krakowskiej prowincji Braci Mniejszych Konwentualnych. Na wielu fotkach towarzyszą im oliwkowe twarze tubylców o migdałowych oczach i hebanowych włosach.

...więcej
O. Michał Tomaszek OFMConv, o. Zbigniew Strzałkowskie OFMConv i ks. Alessandro Dordi - fot. misje.franciszkanie.pl

Zgoda Franciszka na beatyfikację franciszkańskich męczenników z Polski

3 lutego, po sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Ojciec Święty Franciszek wyraził zgodę na beatyfikację polskich franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy 9 sierpnia 1991 r. ponieśli śmierć męczeńską w Peru.

...więcej
Nazaretanki z Nowogródka

Anioły w czarnych habitach

Pozostało po nich 11 klęczników i leśna mogiła z drewnianym krzyżem. Zostawiły też po sobie opowieść, której rozdziały pisane są heroiczną wiarą, oddaną pracą i … krwią.

...więcej
St. Rita at St. Mary's Catholic Church in downtown Phoenix, Arizona - fot. Kevin Dooley - flickr.com

Perła Pana Boga

Święta Rita – Anioł nadziei – tak Anna Machalica zatytułowała swoją książkę o tej świętej żonie, matce i siostrze zakonnej. Rzeczywiście – o nadziei św. Rita wie najwięcej – nie bez powodu jest w Kościele patronką od spraw beznadziejnych.

...więcej
Św. Antoni z Padwy

Ten, który się naszukał

Gdyby porównać popularność świętych z popularnością dzisiejszych gwiazd, św. Antoni z Padwy byłby bez wątpienia międzynarodowym celebrytą. W końcu w siłę jego wstawiennictwa wierzą nawet ci niespecjalnie wierzący. A że wokół znanych postaci zawsze krążą ploteczki, tu mam jedną całkiem smaczną.

...więcej
Piotr Baron - fot. wikipedia.org

Bł. Czesław cuda czyniący

Nie wiem, czy istnieją kategorie cudów, ale w skali od 1 do 5 ja przyznałbym tym cudom same piątki w koronie z plusem. Kiedy spod Legnicy Tatarzy przyszli pod Wrocław, książę Henryk kazał spalić gród, żeby wrogom nie udało się go zdobyć. Ale oni pomimo tego dalej go oblegali. Czesław po wielogodzinnej modlitwie wziął monstrancję i wyszedł z nią na mury miejskie. Wtedy nad jego głową pojawiła się ognista kula. To nadprzyrodzone zjawisko tak dalece przestraszyło najeźdźców, że czmychnęli, gdzie pieprz rośnie. Później ten błogosławiony nawrócił na chrześcijaństwo chana tatarskiego. I – podobnie jak św. Dominik i św. Jacek – też wskrzesił chłopca, tylko że po tygodniu, a nie po jednym dniu od jego śmierci.

...więcej
Św. Piotr Faber SJ - fot. wikipedia.org

Św. Piotr Faber, kapłan, który inspiruje Papieża Franciszka

Najbardziej jest on znany ze swych dzienników. Są to zapiski kogoś, kto na poważnie potraktował rachunek sumienia. To znaczy patrzył na codzienność, na codzienne realia oczami wiary. Dzięki temu stał się też mistrzem rozeznania. Dla Kościoła jest to najważniejszy wkład. Tego możemy się od niego nauczyć. Patrzeć na codzienne życie oczami wiary, tak jak Jezus Chrystus.

...więcej
Św. Ojciec Pio - fot. wikipedia.org

Nie bójcie się, to jestem ja, ojciec Pio

Kiedy musiał się modlić, robił to intensywnie. Ale kiedy miał być z braćmi, nie stronił od ludzi. Nie lubił zamykać się w pokoju i przebywać sam ze sobą. Chętnie uczestniczył w tzw. rekreacji. To czas, kiedy bracia przebywają wspólnie, mogą zjeść ciasteczko i owoce, wypić coca-colę. W naszej prowincji był zwyczaj, że bardziej uroczyste rekreacje mieliśmy dziesięć dni przed Wielkim Postem. W takiej sytuacji o. Pio nigdy nie mówił, że musi iść do kościoła. Przeciwnie – lubił zabawę i żarty.

...więcej
Grób s. Marii Dulcissimy - fot. wikipedia.org

Pinezki Helenki - historia sługi Bożej Dulcissimy Hoffmann

Ze swojego typowego, śląskiego rodzinnego domu wyniosła głęboką wiarę oraz szczególną wrażliwość na pracę i cierpienie ludzi. Po ukończeniu Katolickiej Szkoły Powszechnej nie podjęła już dalszej nauki, pomagając w domu wcześnie owdowiałej matce. Niedługo po swojej Pierwszej Komunii Świętej Helenka znalazła na polu medalion z wizerunkiem młodej zakonnicy. Rozpoznała w niej mniszkę, która wcześniej niemal namacalnie jej się przyśniła. Z czasem uświadomiła sobie, że była to św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Co ciekawe, św. Teresa będzie jeszcze wielokrotnie, i to realnie, Helence towarzyszyć, pocieszając ją i pomagając w duchowym rozwoju.

...więcej
Św. Józef z Kupertynu - fot. wikipedia.org

Latający zakonnik - św. Józef z Kupertynu

Życie chłopca nie było łatwe. Od najmłodszych lat cierpiał na chorobę określaną przez współczesnych mu gangreną lub wrzodem. Schorzenie to było ciężkie i bolesne. Liczne operacje nie pomagały. Pewnego dnia matka chłopca, Franceschina, namaściła chore miejsca oliwą z wiecznej lampki, która paliła się przed Madonną w świątyni parafialnej. Wówczas nastąpiło natychmiastowe, cudowne uzdrowienie. To Boże działanie naznaczyło życie chłopca i związało go z Panem.

...więcej
Bł. Honorat Koźmiński

Bł. Honorat, patron powołanych do życia konsekrowanego

Jego życie to dobry temat na film, albo sztukę, bo w więzieniu rozchorował się śmiertelnie, a ponadto nie miał dostępu do książek, nie mógł rozmawiać z księdzem, ani z nikim, kto mógłby mu pomóc w cierpieniu, które męczyło go coraz bardziej. Bluźnił i sprzeciwiał się Bogu, a Bóg sam doprowadził go „łagodnie do wiary”. „Oblicze Boże na nim spoczęło”. To odczucie, zrozumienie obecności Bożego Oblicza, najpierw pomogło mu zrozumieć, że Bóg go kocha, że nie chce jego potępienia w piekle. Obudziło się w nim zainteresowanie teologią tak, że kiedy chciano sprawdzić, czy jest w spisku i podsłuchiwano rozmowę ze współwięźniem, to usłyszano rozmowę o Trójcy Świętej. Gdy go zwolniono wyspowiadał się „po studencku”, ale wrócił już do świata innym człowiekiem. Miał poczucie jakby się na nowo narodził. Nowe narodzenie było w nim powiązane z powołaniem zakonnym, a potem dzięki przełożonym odkrył powołanie kapłańskie. Myślał w ten sposób: byłem umarłym a ożyłem, więc komu powinien to odzyskane życie oddać? Na pewno Temu, który mi je podarował, czyli Bogu.

...więcej
Św. Faustyna Kowalska

Odnaleźć drogę do s. Faustyny

Faustyna dźwigała na swoich barkach misję proroka, który jest wysłany do całego świata. Chociaż Pan Bóg dał jej wspaniałych spowiedników i przełożonych, jednak ostatecznie ten ciężar spoczywał tylko na niej. W Dzienniczku napisała, że każdy dzień rozpoczyna walką i walką kończy.

...więcej
112» 2