Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Czego szukać?» Papieże o powołaniu» Franciszek

Franciszek

Papież na Dzień Modlitw o Powołania: rozeznać swą proroczą misję

Ojciec Święty zwraca uwagę, że powołanie przez Pana niełatwo usłyszeć. „Bóg przychodzi w milczeniu i dyskretnie, nie narzucając się naszej wolności – pisze Papież. – Tak więc może się zdarzyć, że Jego głos jest przytłumiony przez wiele trosk i napięć, które zajmują nasz umysł i serce. Powinniśmy zatem nastawić się na głębokie wsłuchiwanie się w Jego słowo i w życie, zwrócić uwagę także na szczegóły naszej codzienności, nauczyć się odczytywania wydarzeń oczyma wiary i pozostawania otwartymi na niespodzianki Ducha Świętego”.

...więcej
Para z Birmy – fot. pixabay.com

Papież do młodych: „Bądźcie odważni, wspaniałomyślni, a przede wszystkim radośni”

„Bądźcie odważni, wspaniałomyślni, a przede wszystkim radośni” – z tymi słowami zachęty zwrócił się Papież do młodych Birmańczyków, z którymi modlił się na Mszy w katedrze Najświętszej Maryi Panny w Rangunie. Podkreślił, że dzięki swej młodości, wierze i entuzjazmowi są oni przekazicielami „dobrej nowiny”. Ale jak można mówić o dobrej nowinie, gdy wielu cierpi, a wokół tyle jest niesprawiedliwości, ubóstwa, nędzy? – pytał Franciszek.

...więcej
Papież Franciszek i młodzi - fot. Tomaz Silva/ABr - wikipedia.org

Papież do młodych: miejcie serce marynarza, odważne i sięgające daleko

27 maja papież Franciszek spotkał się z młodzieżą Genui w tamtejszym sanktuarium maryjnym. Głównymi uczestnikami tego wydarzenia byli młodzi, którzy podjęli się bycia misjonarzami wśród swych rówieśników. Zwracając się do nich, Papież zauważył, że aby być misjonarzem trzeba najpierw zmienić własne postrzeganie świata, nie przechodzić przez życie jak turysta.

...więcej
Papież Franciszek z młodzieżą podczas ŚDM - fot. Mazur / Episkopat.pl

Sprawiajcie waszym życiem, by świat był lepszy

"Kiedy Bóg dotyka serca chłopaka czy dziewczyny, to stają się oni zdolni do prawdziwie wielkich czynów. „Wielkie rzeczy”, jakich Wszechmocny dokonał w życiu Maryi, mówią nam także o naszej podróży życiowej, która nie jest włóczeniem się bez sensu, ale pielgrzymką, która, pomimo wszystkich swoich niepewności i cierpienia, może znaleźć w Bogu swoją pełnię" - pisze papież Franciszek w orędziu na XXXII Światowy Dzień Młodzieży 2017.

...więcej
Papież Franciszek z młodzieżą podczas ŚDM - fot. Mazur / Episkopat.pl

Papież Franciszka do młodych przed Synodem

– Chciałem, abyście byli w centrum uwagi, ponieważ zależy mi na was – pisze Ojciec Święty Franciszek w liście do młodych z okazji prezentacji Dokumentu Przygotowawczego XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który będzie im poświęcony.

...więcej
Franciszek - fot. Marcin Mazur - InterMirifica.net

Papież o powołaniach: słuchać młodzieży i pobudzać do apostolstwa

„Wstań, idź i nie lękaj się”. Pod takim hasłem odbył się od 3 do 5 stycznia w Rzymie Krajowy Kongres Powołaniowy, zorganizowany przez włoski episkopat.

...więcej
Papież Franciszek z młodzieżą podczas ŚDM - fot. Mazur / Episkopat.pl

Pobudzeni Duchem Świętym na misję

„W obliczu rozpowszechnionego poczucia wiary znużonej lub sprowadzonej do zwykłych „obowiązków, jakie trzeba spełnić”, nasi młodzi mają pragnienie odkrywania nieustannie aktualnej fascynacji postacią Jezusa, by Jego słowa i gesty stawiały im pytania i wyzwania, a wreszcie także dzięki Niemu, mają marzenia o życiu w pełni ludzkim, radosnym, gdyż może spalać się w miłości” – napisał papież w orędziu na 54 Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Jest on obchodzony w całym Kościele w IV niedzielę wielkanocną i w roku przyszłym przypadnie 7 maja.

...więcej
Papież Franciszek z młodzieżą podczas ŚDM - fot. Mazur / Episkopat.pl

Papież o duszpasterstwie powołań: chodzi o spotkanie z Chrystusem

Duszpasterstwo powołań to nie tylko jedna z dziedzin kościelnej działalności, kurialny wydział czy opracowanie projektu, choć i to wszystko ma swoją wagę. Przede wszystkim chodzi jednak w nim o coś o wiele ważniejszego: o spotkanie z Chrystusem – wskazał Ojciec Święty, przyjmując na audiencji uczestników zakończonego dzisiaj w Rzymie międzynarodowego kongresu o duszpasterstwie powołaniowym. Został on zorganizowany przez Kongregację ds. Duchowieństwa. Jego hasło brzmiało „Miserando atque eligendo” – „Zmiłowawszy się powołał”. Te słowa z cytowanej w brewiarzu homilii św. Bedy Czcigodnego o powołaniu przez Jezusa celnika Mateusza Jorge Bergoglio obrał sobie na dewizę biskupią, a następnie także papieską.

...więcej
Włosi w Krakowie - fot. Mazur / Episkopat.pl

ŚDM: Franciszek odpowiadał na pytania Włochów

Dzięki połączeniu wideo Papież Franciszek odpowiadał na pytania Włochów, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Zebrali się oni dziś wieczorem przed sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Właśnie mieszkańcy Italii stanowią największą grupę zagranicznych pielgrzymów przybyłych na ŚDM.

...więcej
Papież Franciszek w oknie na Franciszkańskiej 3 - fot. Mazur / Episkopat.pl

Maciek – chłopak z papieskiego okna

„Widzę wasz entuzjazm i waszą radość. Muszę wam powiedzieć coś, co zasmuci wasze serce. Proszę was o ciszę. To historia jednego z was, Macieja Szymona Cieśli, który miał 22 lata. Studiował grafikę i porzucił pracę, by stać się wolontariuszem ŚDM. To on przygotował wszystkie grafiki, loga i obrazy świętych, które tak pięknie ozdabiają miasto. Właśnie w tej pracy odnalazł swoją wiarę – mówił Franciszek.

...więcej
Franciszek - fot. Marcin Mazur - InterMirifica.net

Papież do młodzieży: nie pozwólcie się okraść z przyszłości

Nie traćcie nadziei i nie pozwólcie się okraść z przyszłości, która jest w waszych rękach. Z takim apelem do młodych zwrócił się Papież Franciszek. Znalazł się on we wstępie, jaki napisał do książki zawierającej niepublikowane dotąd teksty bł. Matki Teresy z Kalkuty. Książka nosi tytuł: „Kochajmy niekochanych”.

...więcej
Św. Maria Goretti - fot. Nheyob / wikipedia.org

Franciszek o św. Marii Goretti: wzór przebaczenia, które nawraca

Marię Goretti jako świętą przebaczenia przypomniał Papież w liście do biskupów dwóch podrzymskich diecezji, które czczą ją jako swoją patronkę. W miejscowości Le Ferriere w diecezji Latina-Terracina-Sezze-Priverno ta niespełna 12-letnia dziewczynka została 5 lipca 1902 r. ciężko zraniona nożem przez młodego sąsiada, który usiłował ją zgwałcić. Następnego dnia zmarła w Nettuno w sąsiedniej diecezji Albano i tam przechowywane jest jej ciało.

...więcej
Papież Franciszek i młodzi - fot. Jonas Pavão - JMJ Rio 2013 - flickr.com

Papież do studentów: ryzykujcie dla ideałów

„Kto nie ryzykuje, nie idzie na przód. A jeśli się pomylę? Błogosław Pana! Popełnisz większy błąd, jeśli pozostaniesz w stanie spoczynku. Oto najgorszy błąd. Zamknięcie. Ryzykuj dla szlachetnych ideałów. Ryzykuj, brudząc sobie ręce. Ryzykuj jak Samarytanin z przypowieści. Kiedy jesteśmy w naszym życiu mniej więcej spokojni, zawsze istnieje pokusa paraliżu. Jeśli nie będziesz ryzykować, twoje życie będzie ulegać stopniowemu paraliżowi. Będziesz szczęśliwy, zadowolony, będziesz mieć rodzinę, ale będziesz odstawiony na parking. I jest to smutny widok: ludzie, których życie zostało odstawione na parking. To smutny widok, kiedy ludzie bardziej są podobni do mumii w muzeum, niż do żywej istoty. Ryzykuj, a jeśli popełnisz błąd, błogosław Pana. Ale ryzykuj, idź na przód” – powiedział Franciszek.

...więcej
Papież Franciszek - fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Franciszek do diakonów o powołaniu do służby

„Uczeń Jezusa nie może iść inną drogą niż droga Mistrza, ale jeśli chce głosić, musi Go naśladować, tak jak to uczynił św. Paweł: dążyć, by stawać się sługą. Innymi słowy, jeśli ewangelizacja jest zadaniem powierzonym każdemu chrześcijaninowi w sakramencie chrztu, to służba jest stylem, w jakim należy przeżywać misję, jedynym sposobem bycia uczniem Jezusa. Jego świadkiem jest ten, kto czyni tak jak On: kto służy braciom i siostrom, bez zmęczenia się Chrystusem pokornym, bez zmęczenia się życiem chrześcijańskim, które jest życiem służby” – powiedział Papież.

...więcej
Wideoprzesłanie papieża Franciszka do Dziewcząt i Chłopców - fot. facebook.com/IubilaeumMisericordiae.pol

Papież do młodzieży: bez Jezusa w życiu nie ma zasięgu

Jeśli w waszym życiu nie ma Jezusa, to jest tak jakby nie było w nim zasięgu - takie odwołanie do telefonii komórkowej przedstawił papież Franciszek w swym wideoprzesłaniu, wyświetlonym na Stadionie Olimpijskim w Rzymie, gdzie zgromadziło się niemal 70 tys. uczestników Jubileuszu Chłopców i Dziewcząt w ramach Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Młodzi katolicy w wieku 13-16 lat uczestniczą tam w święcie pełnym muzyki i świadectw życia chrześcijańskiego.

...więcej
Studenci - fot. wikipedia.org

Papież do studentów z całego świata: poznawać ludzkie problemy

3 tys. studentów z ok. 120 krajów świata spotkało się z Papieżem w Auli Pawła VI. Uczestniczą oni w spotkaniu Harvard World Model United Nations (Harwardzki Światowy Model Narodów Zjednoczonych), organizowanym co roku przez Uniwersytet Harvarda z Cambridge w USA i naśladującym w celach edukacji obywatelskiej obrady ONZ. Tym razem odbywa się ono w Rzymie. Jego najważniejszym owocem – powiedział Ojciec Święty – nie jest jednak samo nabywanie wiedzy o dyplomacji i systemach instytucjonalnych, choć i to ma swoje znaczenie.

...więcej
Papież Franciszek i młodzi - fot. Jonas Pavão - JMJ Rio 2013 - flickr.com

Papież do młodzieży: jesteście bogactwem Kościoła!

„Prosiliście mnie o słowo nadziei: takiej, którą mogę wam dać, która jest podstawą wszystkiego. Nazywa się Jezus Chrystus. Gdy wszystko wydaje się trudne, gdy zdaje się, że świat wali się nam na głowę, przyjmijcie Jego krzyż, przyjmijcie Go. I proszę was, nigdy nie wyrywajcie się z Jego ręki, nawet jeśli to was doprowadzi do aresztowania. A jeśli upadniecie, to pozwólcie, by On was podniósł. Alpiniści mają piękną piosenkę, którą ja lubię powtarzać młodym. Kiedy się wspinają, to tak śpiewają: «w sztuce wspinania się triumf nie polega na tym by nie upaść, lecz by nie pozostać powalonym». To jest sztuka! I kto jest jedynym, który może cię chwycić za rękę, być nie pozostał powalony? Jedynie Jezus Chrystus! Jezus Chrystus, który czasami pośle do ciebie brata, by z tobą porozmawiał i by ci pomógł” – powiedział Franciszek.

...więcej
Modlitwa Anioł Pański z papieżem Franciszkiem - fot. Fabio Sola Penna / flickr.com

Franciszek: Bóg nie oddala się od grzesznika

Bóg nie oddala się od grzesznika, tak samo jak lekarz nie ucieka od chorego. Papież Franciszek mówił o tym w czasie południowego spotkania na Anioł Pański. Podkreślił, że misją Kościoła jest wychodzenie ludziom naprzeciw, by przywrócić im pełnię godności i wolności poprzez odpuszczenie grzechów. Ojciec Święty wskazał, że w Roku Miłosierdzia chrześcijanie wezwani są do pocieszania tych, którzy czują się niegodnymi spotkania z Bogiem.

...więcej
Papież Franciszek i młodzi - fot. Tomaz Silva/ABr - wikipedia.org

Franciszek do młodzieży: o potrzebie odwagi i pokory w szukaniu Boga

By odważnie poszukiwać znaków Boga w naszym życiu i nie obawiać się iść pod prąd, Franciszek wezwał młodzież, z którą wczoraj po południu spotkał się niespodziewanie w Greccio. Papież udał się tam na prywatną modlitwę, ponieważ, jak wyznał, miejscowy ordynariusz powiedział mu, że w okresie Bożego Narodzenia dobrze zobaczyć miejsce, w którym św. Franciszek urządził pierwszy żywy żłóbek.

...więcej
Papież Franciszek z listem - fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Kościół matką powołań

Bardzo pragnę, by w czasie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia wszyscy ochrzczeni mogli doświadczyć radości z tego, że należą do Kościoła! I by mogli odkryć na nowo, że powołanie chrześcijańskie, jak również poszczególne powołania rodzą się w łonie ludu Bożego i są darami Bożego miłosierdzia. Kościół jest domem miłosierdzia i „ziemią”, na której powołanie kiełkuje, wzrasta i przynosi owoc.

...więcej
1123» 3