Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Kwartalnik eSPe» Numery» eSPe 101 - Czysty seks i sexy czystość» Temat numeru

Temat numeru

Seksualność - dar Pana Boga - fot. Fotolia

Seksualność – dar Pana Boga

Seksualność jest darem Pana Boga. W Księdze Rodzaju Bóg powiedział: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się”(Rdz 1,28). Dlatego seks nie jest rzeczywistością grzeszną. Może się natomiast taką stać. Człowiek w swojej wolności może z tym darem zrobić, co chce. I bardzo często bywa tak, że wskutek źle pojmowanej wolności, człowiek zaczyna patrzeć na seksualność przez pryzmat grzechu. Kiedyś przyszedł do mnie człowiek i mówi: „proszę księdza, brzydzę się moim ciałem, a zwłaszcza od pasa w dół; chcę być blisko Boga, a moje słabość i nieopanowanie przeszkadzają mi w kontakcie z Chrystusem”. Tak właśnie dzieje się w momencie, kiedy zaczynamy kierować naszym życiem przez zachcianki, niewinnie wchodzić w nieskromne rozmowy, ulegać presji środowiska, zagłębiać się w pornografię i grzech masturbacji, aż do pojawienia się całkowitej swobody w postaci wolnych związków, przygodnego seksu czy seks-turystyki. Kiedy człowiek brnie w to zniewolenie, treść szóstego przykazania staje mu się obca, nieżyciowa, niepraktyczna. Taki styl życia jest męczarnią i na dłuższą metę człowiek nie jest w stanie tak funkcjonować, a decyzja przyjęcia Bożego planu, który kryje się za szóstym przykazaniem staje się niemożliwa do realizacji.

...więcej
100 lat w celib(r)acie - fot. Kl. Kamil Falkowski

100 lat w celib(r)acie

Anatomia i seksualność w zasadniczy sposób determinują ludzką tożsamość. Jednak nie mogą być oderwane od duchowości człowieka. Św. Augustyn, wielki Ojciec Kościoła, miał duże problemy z pożądliwością. Prosił ciągle Boga: „Panie, uczyń mnie czystym, ale jeszcze nie teraz”. Miał nieślubnego syna, a życie spędzał na rozkoszach, gdyż nie poustawiał sobie spraw związanych z seksualnością. Na czym polega życie w czystości i czy celibat jest w ogóle możliwy?

...więcej
O. Ksawery Knotz - fot. Archiwum prywatne

Fortepian miłości

O dźwiękach, które składają się na harmonijny utwór grany przez małżonków z o. Ksawerym Knotzem OFMCap. rozmawia Dorota Zańko.

...więcej
Gotowe na wszystko - fot. xxknightwolf - Fotolia

Gotowe na wszystko

Dla ludzi to najczęściej stara panna, lub singielka – z wyboru lub musu. Ale Bóg zawsze widzi i wie więcej niż człowiek. Dziewica konsekrowana jest zaślubiona właśnie Jemu. Z poświęcenia się Bogu na wyłączność czerpie łaskę, siłę i chęć, by z taką decyzją pozostawać w świecie i „od środka” sączyć w niego miłość swojego Oblubieńca.

Nie tylko dziewice konsekrowane wybierają stuprocentowe życie dla Boga. Są przecież zakonnicy, zakonnice, pustelnicy, członkowie instytutów świeckich, wdowy konsekrowane – form życia konsekrowanego w Kościele nie brakuje. Wszystkie te osoby i podjęte formy łączy profesja rad ewangelicznych – ubóstwa, czystości i posłuszeństwa – oraz decyzja serca. Bo w życiu konsekrowanym chodzi zawsze o serce. Boskie i ludzkie, serce jednostki i wspólnoty. Bijące na dowód, że Bogu i człowiekowi dobrze jest być razem. Gwarantujące, że „z Niego, przez Niego i dla Niego jest wszystko”. I gotowe na wszystko, co od Boga pochodzi.

...więcej

Wypływać na głębię

O wypływaniu na ocean czystości, o sztormach na morzach seksualności i portach schronienia z Dominikiem, Radosławem, Michałem i Andrzejem, klerykami V roku pijarskiego seminarium rozmawia Przemysław Radzyński.

Homoseksualizm a powołanie - fot. Fotolia

Homoseksualizm a powołanie

Dzisiaj wiele mówi się na temat homoseksualizmu. Wypowiadają się zarówno politycy, celebryci, jak i naukowcy. I o ile ich głos wpisuje się w szeroko pojęty mainstream wszystko jest w porządku. Problem zaczyna pojawiać się wówczas, jeśli głosi się tezy „niepoprawne politycznie”. Jak zatem rozpoznać się w tym natłoku informacji czy dezinformacji? Kto ma rację? Jak przetworzyć te wszystkie informacje? Gdzie jest prawda i czy ona w ogóle istnieje?

Ot i z tak „prostego” zagadnienia zrobił się problem natury filozoficznej. W gruncie rzeczy to nawet dobrze, bo żeby coś powiedzieć w tej sprawie, musimy sięgnąć do filozofii, a zwłaszcza do antropologii, czyli nauki, która na gruncie filozofii próbuje zgłębić człowieka od strony jego istnienia, prawdy o nim, która patrzy na to, co jest ważne dla człowieka poza sprawami „jedzeniowo-rozrywkowymi”.

...więcej
Czy osoba homoseksualna może być księdzem? - fot. Alexey Klementiev - Fotolia.com

Czy osoba homoseksualna może być księdzem?

Chyba większość z nas woli jasny i wyraźny przekaz od zagmatwanego i niejasnego. Zwłaszcza, gdy dotyczy on ważnych spraw. Jedną z nich jest powołanie do kapłaństwa w Kościele katolickim. Mniej więcej wiemy, o co w nim chodzi. Ale są też pewne niejasności, gdyż świat, w którym żyjemy, wysyła nam, zwłaszcza przez media, niejednoznaczne, chaotyczne komunikaty w tej sprawie. Nic więc dziwnego, że mogą pojawić się pewne wątpliwości dotyczące np. osób homoseksualnych w kontekście powołania do kapłaństwa. Dlatego w listopadzie 2005 r. watykańska Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego wydała Instrukcję dotyczącą rozeznawania powołania w stosunku do osób z tendencjami homoseksualnymi w kontekście przyjmowania ich do seminariów i dopuszczania do święceń. Jak widać ma ona bardzo długi tytuł, ale jednocześnie krótką, zwięzłą treść. Zawiera „wstęp”, trzy punkty i zakończenie. Można ją łatwo znaleźć w Internecie, a przy okazji przeczytać bardziej lub mniej trafne komentarze. Dlatego pozwalam sobie zaproponować swój i poddać pod rozwagę parę uwag. Może przydadzą się zainteresowanym tą problematyką?

...więcej