Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:
Temat numeru

Seksualność – dar Pana Boga
Seksualność jest darem Pana Boga. W Księdze Rodzaju Bóg powiedział: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się”(Rdz 1,28). Dlatego seks nie jest rzeczywistością grzeszną. Może się natomiast taką stać. Człowiek w swojej wolności może z tym darem zrobić, co chce. I bardzo często bywa tak, że wskutek źle pojmowanej wolności, człowiek zaczyna patrzeć na seksualność przez pryzmat grzechu. Kiedyś przyszedł do mnie człowiek i mówi: „proszę księdza, brzydzę się moim ciałem, a zwłaszcza od pasa w dół; chcę być blisko Boga, a moje słabość i nieopanowanie przeszkadzają mi w kontakcie z Chrystusem”. Tak właśnie dzieje się w momencie, kiedy zaczynamy kierować naszym życiem przez zachcianki, niewinnie wchodzić w nieskromne rozmowy, ulegać presji środowiska, zagłębiać się w pornografię i grzech masturbacji, aż do pojawienia się całkowitej swobody w postaci wolnych związków, przygodnego seksu czy seks-turystyki. Kiedy człowiek brnie w to zniewolenie, treść szóstego przykazania staje mu się obca, nieżyciowa, niepraktyczna. Taki styl życia jest męczarnią i na dłuższą metę człowiek nie jest w stanie tak funkcjonować, a decyzja przyjęcia Bożego planu, który kryje się za szóstym przykazaniem staje się niemożliwa do realizacji.
...więcej
100 lat w celib(r)acie
Anatomia i seksualność w zasadniczy sposób determinują ludzką tożsamość. Jednak nie mogą być oderwane od duchowości człowieka. Św. Augustyn, wielki Ojciec Kościoła, miał duże problemy z pożądliwością. Prosił ciągle Boga: „Panie, uczyń mnie czystym, ale jeszcze nie teraz”. Miał nieślubnego syna, a życie spędzał na rozkoszach, gdyż nie poustawiał sobie spraw związanych z seksualnością. Na czym polega życie w czystości i czy celibat jest w ogóle możliwy?
...więcej
Fortepian miłości
O dźwiękach, które składają się na harmonijny utwór grany przez małżonków z o. Ksawerym Knotzem OFMCap. rozmawia Dorota Zańko.
...więcej
Gotowe na wszystko
Dla ludzi to najczęściej stara panna, lub singielka – z wyboru lub musu. Ale Bóg zawsze widzi i wie więcej niż człowiek. Dziewica konsekrowana jest zaślubiona właśnie Jemu. Z poświęcenia się Bogu na wyłączność czerpie łaskę, siłę i chęć, by z taką decyzją pozostawać w świecie i „od środka” sączyć w niego miłość swojego Oblubieńca.
Nie tylko dziewice konsekrowane wybierają stuprocentowe życie dla Boga. Są przecież zakonnicy, zakonnice, pustelnicy, członkowie instytutów świeckich, wdowy konsekrowane – form życia konsekrowanego w Kościele nie brakuje. Wszystkie te osoby i podjęte formy łączy profesja rad ewangelicznych – ubóstwa, czystości i posłuszeństwa – oraz decyzja serca. Bo w życiu konsekrowanym chodzi zawsze o serce. Boskie i ludzkie, serce jednostki i wspólnoty. Bijące na dowód, że Bogu i człowiekowi dobrze jest być razem. Gwarantujące, że „z Niego, przez Niego i dla Niego jest wszystko”. I gotowe na wszystko, co od Boga pochodzi.
...więcejWypływać na głębię
O wypływaniu na ocean czystości, o sztormach na morzach seksualności i portach schronienia z Dominikiem, Radosławem, Michałem i Andrzejem, klerykami V roku pijarskiego seminarium rozmawia Przemysław Radzyński.

Homoseksualizm a powołanie
Dzisiaj wiele mówi się na temat homoseksualizmu. Wypowiadają się zarówno politycy, celebryci, jak i naukowcy. I o ile ich głos wpisuje się w szeroko pojęty mainstream wszystko jest w porządku. Problem zaczyna pojawiać się wówczas, jeśli głosi się tezy „niepoprawne politycznie”. Jak zatem rozpoznać się w tym natłoku informacji czy dezinformacji? Kto ma rację? Jak przetworzyć te wszystkie informacje? Gdzie jest prawda i czy ona w ogóle istnieje?
Ot i z tak „prostego” zagadnienia zrobił się problem natury filozoficznej. W gruncie rzeczy to nawet dobrze, bo żeby coś powiedzieć w tej sprawie, musimy sięgnąć do filozofii, a zwłaszcza do antropologii, czyli nauki, która na gruncie filozofii próbuje zgłębić człowieka od strony jego istnienia, prawdy o nim, która patrzy na to, co jest ważne dla człowieka poza sprawami „jedzeniowo-rozrywkowymi”.
...więcej
Czy osoba homoseksualna może być księdzem?
Chyba większość z nas woli jasny i wyraźny przekaz od zagmatwanego i niejasnego. Zwłaszcza, gdy dotyczy on ważnych spraw. Jedną z nich jest powołanie do kapłaństwa w Kościele katolickim. Mniej więcej wiemy, o co w nim chodzi. Ale są też pewne niejasności, gdyż świat, w którym żyjemy, wysyła nam, zwłaszcza przez media, niejednoznaczne, chaotyczne komunikaty w tej sprawie. Nic więc dziwnego, że mogą pojawić się pewne wątpliwości dotyczące np. osób homoseksualnych w kontekście powołania do kapłaństwa. Dlatego w listopadzie 2005 r. watykańska Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego wydała Instrukcję dotyczącą rozeznawania powołania w stosunku do osób z tendencjami homoseksualnymi w kontekście przyjmowania ich do seminariów i dopuszczania do święceń. Jak widać ma ona bardzo długi tytuł, ale jednocześnie krótką, zwięzłą treść. Zawiera „wstęp”, trzy punkty i zakończenie. Można ją łatwo znaleźć w Internecie, a przy okazji przeczytać bardziej lub mniej trafne komentarze. Dlatego pozwalam sobie zaproponować swój i poddać pod rozwagę parę uwag. Może przydadzą się zainteresowanym tą problematyką?
...więcej