Przemysław Radzyński

Blog redaktora naczelnego

Kalendarz wpisów
Listopad 2019
P W Ś C P S N
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Home» Nasi blogerzy» Przemysław Radzyński» Archiwum: Październik 2013

Archiwum: Październik 2013

Kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji prasowej z okazji II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia - fot. Archiwum Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Kościelne media nie dla Kościoła

Wśród wielu komentarzy dotyczących burzy wokół problemu pedofilii w Kościele pojawiły się też zarzuty wobec mediów kościelnych. Po pierwsze były w defensywie informowania o tego typu przypadkach nadużyć (większość tych bolesnych historii opowiedziały media świeckie, przez co zarzuca im się wrogość wobec Kościoła). Po drugie nie potrafią odnaleźć się w obecnej sytuacji codziennych konferencji hierarchów, oświadczeń kurii, komentarzy duchownych. Przypuszczam, że w mniejszym stopniu wynika to z obawy przed właścicielem danego medium, czyli diecezji lub jakiegoś zakonu. Głównym problem mediów kościelnych jest niedocenianie ich znaczenia, nietraktowanie poważnie.

...więcej
Klerycy - fot. Piotr Wasacz

Od boomu do zapaści w seminariach

Wrześniowa informacja o „boomie” w seminariach wydawała się pozytywnym sygnałem dla Kościoła, mówiono o „efekcie Franciszka”. Ale media świeckie nawet to potrafiły przekuć na swoją modłę. Gazeta Wyborcza sugerowała – wbrew wszystkim cytowanym w tekście ekspertom – że to nie powołanie, a poszukiwanie stabilności zawodowej w czasach kryzysu zapełnia seminaria. Co napiszą teraz? Może też o „efekcie Franciszka”, bo przecież papież rekwiruje kapłańskie limuzyny, zamyka biskupie rezydencje i zdejmuje ze stanowisk duchownych oskarżanych o pedofilię. Kto chciałby być księdzem w Kościele Franciszka?

...więcej