Przemysław Radzyński

Blog redaktora naczelnego

Kalendarz wpisów
Grudzień 2019
P W Ś C P S N
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  
Home» Nasi blogerzy» Przemysław Radzyński» Wpisy

Wpisy

Triathlon - fot. Phil Richards / flickr.com

Gest solidarności w obliczu śmierci

Dziś w Gnieźnie pod przewodnictwem Prymasa Polski odbywają się uroczystości pogrzebowe śp. ks. Waldemara Radeckiego. Choć go nie znałem, informacja o jego śmierci dotknęła mnie w niezwykły sposób…

...więcej
Ks. Michał Janocha - fot. archidiecezja.warszawa.pl

Bez świeckich i konsekrowanych nie byłby biskupem…

Ks. Michał Janocha zapytany o ludzi, którzy doprowadzili go do przekonania, że życiową drogą jest kapłaństwo nie chce wskazywać żyjących, choć – jak sam mówi – jest ich wielu. Wymienia natomiast cztery nazwiska osób już zmarłych.

...więcej
"Dyskretny bohater"

Powołanie w literaturze

Czytając Mario Vargasa Llosy „Dyskretnego bohatera”, skądinąd bardzo dobrego, natknąłem się na wątek iście powołaniowy – bardzo życiowy, choć dłuższa rozmowa między ojcem a synem poświęcona jest tematyce religijnej, a raczej – jak chce Fonsito – filozoficznej. Chłopak jest żywo zainteresowany religią, chce o niej więcej wiedzieć, bo – mówi z wyrzutem do ojca – „nigdy go tego nie uczyli”. W piątki po lekcjach z przyjacielem chodzi do grupy czytającej Biblię. Don Rigoberto, deklarujący się jako agnostyk, bardzo się ucieszył na nową aktywność syna. Nie wiadomo czy to już efekt biblijnych rozważań, ale Fonsito stawia ojcu trudne i osobiste pytanie.

...więcej
Zdjęcie i wpis Piotra Wyszomirskiego na Facebooku

Ręka Boga

Piotr Wyszomirski, bramkarz reprezentacji Polski w piłce ręcznej i brązowy medalista niedawno zakończonych mistrzostw świata, zamieścił we wtorek na swoim fanpage’u na Facebooku zdjęcie ze swojego hotelowego pokoju w Katarze. Obok Wyszomirskiego stoi czterech jego kolegów z drużyny i … ks. Edward Pleń - krajowy duszpasterz sportowców. Przed mężczyznami stoi niewielki stolik z paramentami liturgicznymi. Wszystko wskazuje na to, że zdjęcie zrobiono przed lub po Mszy św.

...więcej
o. Adam Szustak - fot. YouTube.com

Nadszarpnięty autorytet popularnego kaznodziei?

Puentę tego tekstu zostawiam samemu o. Szustakowi z jego dyskusji z ks. Węgrzyniakiem. Zaznaczam, że nie robię tego złośliwie, ale biorę słowa dominikanina za dobrą monetę i podobnie radzę wszystkim, którzy wzięli udział w dyskusjach na ten temat w ostatnim czasie (poza tym to bardzo budujące – i może w ogóle najważniejszy wniosek z całego tego zamieszania – że tak wielu ludziom Słowo Boże i Jego głoszenie nie są obojętne). A teraz już o. Adam Szustak OP: „Jam zwykły nieuk, który żadnych poważnych studiów nie skończył, a te wymagane do zostania księdzem ledwo do końca dociągnął, więc gdybym się we wszystkim tu mylił i racji zupełnie nie miał i głupoty same mówił, to o wybaczenie proszę i miłosierdziu Bożemu się polecam, piękno i dobroć Jego próbując jedynie, choć nieudolnie pokazać”.

...więcej
Cuda w mediach - fot. screenshot - fakty.tvn24.pl

Cuda w mediach

Z przyjemnością śledzę od jakiegoś czasu bardzo dobre newsy. I to nie w jakichś niszowych katomediach, ale w mainstreamowych telewizjach, portalach czy poważnych radiostacjach.

...więcej
Szpital Polowy

Modlitwa za wyuzdany Kraków

Wprawdzie nikt niedzielnych nagłówków mediów cytujących depeszę PAP o apelu kard. Dziwisza „Kraków staje się symbolem wyuzdania” nie potraktował jako naruszenia ciszy wyborczej, ale przecież w wielu miastach odbędą się drugie tury wyborów…

...więcej
Różańce - fot. Baker Wardlaw - flickr.com

Ordynarnie tandetny różaniec? (video)

Kiedy ordynarnie tandetny różaniec przestaje być ordynarnie tandetnym różańcem?

...więcej
Origami / fot. Damien du Toit / flickr.com

Wierność w codzienności

Inspirującą reklamę z sierpnia ubiegłego roku przypomniała właśnie Inicjatywa Tato.net. Minutowy filmik to reklama gumy do żucia „Extra”. Ojciec od najmłodszych lat swojej córki, gdy w różnych okolicznościach spędzali czas – w pociągu, na meczu, na plaży, techniką origami robił dla niej ptaszki z papierków po gumach do żucia. Córka przez te wszystkie lata skrzętnie je zbierała. Okazuje się to w chwili, gdy opuszcza rodzinny dom i przez przypadek wszystkie ptaszki wysypują się z pudełka. Reklamę kończy hasło: „Sometimes the little things last the longest. Give 'Extra', get extra”.

...więcej
Siostry Olga Raschietti i Lucia Pulici - fot. diocesi.parma.it

Lepiej wcześniej niż później

Informację o zamordowaniu w niedzielę w Burundi dwóch misjonarek ze zgromadzenia ksawerianek podała włoska agencja prasowa ANSA. 80-letnie siostry Olgę Raschietti i Lucię Pulici zabito w jednym z klasztorów w stolicy tego afrykańskiego państwa. Okoliczności zdarzenie nie są do końca jasne, ale prawdopodobnie siostry padły ofiarą napadu rabunkowego.

...więcej
"Prawo do życia. Bez kompromisu"

Przewodnik po ludzkiej nadziei

W tzw. sprawie Chazana powiedziano wiele. Sam Profesor udzielił kilku wywiadów wyjaśniając sytuację związaną z odmową wykonania aborcji u jednej z pacjentek Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. Zarówno ze względu na charakter medialnych rozmów, jak i fakt, że lekarz raczej używa argumentów medycznych, słowo „powołanie” w kontekście jego sprawy mogło pojawić się dopiero w wywiadzie-rzece, jakiego udzielił Maciejowi Müllerowi (Prawo do życia. Bez kompromisu,WAM, Kraków 2014).

...więcej
Jaja - fot. themonnie - flickr.com

Pobożny ślubny "zabobon" (video)

O tym, jak dwukrotnie zaskoczyła mnie św. Klara :)

...więcej
Ks. prof. Michał Heller - fot. Krzysztof Mizera - wikipedia.org

Najsłynniejsi kaznodzieje w Małopolsce (video)

Kilka dni temu w Gazecie Krakowskiej ukazał się artykuł „Najsłynniejsi kaznodzieje w Małopolsce. Kazania, które przyciągają jak magnes”. Dziennikarze dokonali subiektywnego wyboru dziesięciu najlepszych kaznodziejów archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej.

...więcej
Święcenia kapłańskie w Watykanie - fot. YouTube

Kreowanie kreatywnych (video)

Słowo „kreatywny” dotychczas było raczej obce językowi kościelnemu. Tymczasem papież Benedykt XVI kilkakrotnie mówił o potrzebie chrześcijan, którzy będą „kreatywną mniejszością” a papież Franciszek zapytany o tożsamość kapłana trzeciego tysiąclecia mówi o potrzebie „kreatywnego duszpasterstwa”.

...więcej
Jan Paweł II - fot. wikipedia.org

Jan Paweł II – mój orędownik

Po raz pierwszy spotkałem się z Janem Pawłem II w sposób dość nietypowy. Byłem małym chłopcem. Mieszkaliśmy już w Trzebnicy, więc mogłem mieć 8-9 lat. Babcia pokazała mi pewien zeszyt mojej mamy. To był pękaty notatnik, do którego mama wklejała religijne obrazki – z Panem Jezusem, Matką Bożą i świętymi. Na jednej z pierwszych stron były dwa obrazki Jana Pawła II. Jeden był taki charakterystyczny – młody papież z lekkim uśmiechem, w stroju chórowym – z karmazynowym mucetem. Wiele osób w latach 90. ubiegłego wieku miało ten wizerunek – nieco większego formatu – w swoich domach. Ale nie same obrazki były w tym przypadku najważniejsze. Przy nich był tekst starannie kaligrafowany przez moją mamę: „16 października 1978 r. kard. Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową i przyjął imię Jan Paweł II”.

...więcej
O. Jan Góra OP - fot. www.lednica2000.pl

Ojciec Zesłaniec, czyli o humorze zakonnych przełożonych

Nie mogłem się powstrzymać, żeby nie zacytować listów, które wymieniali między sobą przełożeni o. Jana Góry OP, który w 1977 r. został przeniesiony z Warszawy do Poznania. Sam zainteresowany nie był szczęśliwy na te zmiany w jego życiu. Dwa lata wcześniej trafił na Wydział Teologiczny ATK, gdzie miał robić doktorat. Marzył o studiach, chciał się przygotować do duszpasterskiej pracy z ludźmi na wysokim poziomie intelektualnym, miał za sobą pierwsze publikacje w „Tygodniku Powszechnym”. Jak sam mówi, chciał pracować poważnie i naukowo. Przełożeni przewidzieli dla niego natomiast pracę wśród poznańskiej młodzieży. Z Warszawy wyjeżdżał z płaczem, z poczuciem krzywdy, jak na skazanie. Nie przewidywał wtedy Bożych planów wobec siebie.

...więcej
Ad limina Apostolorum 2014 - fot. ks. Paweł Rytel-Andrianik - Niedziela

Efekt Pindla lub Kupnego?

W kontekście duszpasterstwa powołań Ojciec Święty zwraca uwagę polskim biskupom na rolę świadectwa. Nie dziwi to po roku obserwowania papieskiego stylu sprawowania urzędu. Poza tym, osobiste świadectwo kapłanów jest najskuteczniejszym „narzędziem” duszpasterstwa powołań. Tzw. akcje powołaniowe nie przyniosą żadnych rezultatów w antypowołaniowej kulturze, jeśli nie będą stali za nimi autentyczni świadkowie Chrystusa, gotowi iść z Nim wszędzie i do każdego. Ta autentyczność dotyczy również samych biskupów – dlaczego to oni nie mieliby swoim stylem duszpasterstwa pociągać młodych do radyklanego pójścia za Jezusem? Ojciec Święty mobilizuje polskich biskupów do tego, żebyśmy za kilka lat – w kontekście powołań – mogli mówić nie tylko o „efekcie Franciszka”, ale także o „efekcie Kupnego” czy „efekcie Pindla”.

...więcej
Christmas - fot. Cayusa - flickr.com

Św. Józef w galerii handlowej

Myślę, że to typowa atmosfera końcówki adwentu. I nie chodzi tu tylko o dzisiejsze skomercjalizowane święta. Pewnie coś z tego pośpiechu, podenerwowania, wątpliwości czy wybór właściwy miał też św. Józef, który szukał miejsca, gdzie mogłaby urodzić Maryja. Dziecko pcha się na świat a rodzice nie mają nawet dachu nad głową nie wspominając o jakimkolwiek zapleczu.

...więcej
"Z krwi, kości i wiary"

W co wierzy ks. Lemański?

Trzeba równocześnie zauważyć, że dziennikarka nie musiała zbyt głęboko wbijać szpil Kościołowi, bo świetnie robił to jej rozmówca. Na pozornie niewinne pytania ks. Lemański krótko odpowiadał a potem szybko ilustrował je przykładami księży pijaków (s. 78-79) czy „spowiedników chamów” (s. 98). Sam często jestem antyklerykałem, ale po tej lekturze chyba się nawrócę.

...więcej
"Elvis" - fot. Kevin Dooley - flickr.com

Magia telewizji i magia świąt

Jak widać magia telewizji nie jest tym samym, co magia świąt. Na szczęście nie wszystko da się wyreżyserować. Współczuję – już bez ironii – wszystkim tym, którzy zmuszeni będą szukać atmosfery tegorocznych świąt przed telewizorem…

...więcej
1123» 3