Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Jak znaleźć?» Narzędzia» Męskie serce

DEON

Męskie serce

Męskie serce Męskie serce

Zawsze mi się wydawało, że litanie, w tym litania do NSPJ są czymś mało atrakcyjnym. W tym roku stało się inaczej. Najpierw bardzo polubiłem litanię do Józefa, później zacząłem mocniej wsłuchiwać się w Loretańską, by w końcu zobaczyć, że ta do Serca Pana Jezusa jest skarbnicą inspiracji dla mężczyzny.
Jezus jest mężczyzną. Często w kościele powtarzamy zwrot: Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca Twego! Zawsze kojarzyło mi się to z czymś bardzo dewocyjnym (w negatywnym tego słowa znaczeniu). Aż dotarło do mojego zakutego łba, że skoro On był mężczyzną w pełni, to i Serce miał bardzo męskie. I to jest niesamowicie męska modlitwa, modlitwa o to, by moje serce było takie jak Jego. A jakie jest? I tu przychodzi z pomocą litania.
Chcę sobie i Tobie zaproponować wspólną wędrówkę przez cały miesiąc, który jest w Kościele miesiącem Serca Jezusa. Coś, co mi wydawało się reliktem przeszłości, dobrym dla ludzi starszych ode mnie, mam nadzieję, że stanie się dla mnie nową inspiracją. A może i dla Ciebie?
Przez cały czerwiec zapraszam do wspólnej wędrówki przede wszystkim mężczyzn. Silnych, słabych, połamanych i pewnych swojej męskości. Zapraszam tych, którzy źle się czują ze swoją męskością, albo sobie z nią nie radzą. Każdego z Was.
Panowie, patrzymy razem na Jezusa, który nam w wierze przewodził i ją wydoskonala (Hbr 12, 1n).
Praktycznie będzie to wyglądało tak, że każdego dnia wezmę jedno wezwanie na tapetę i tym się podzielę. Was (panów) zachęcam do dzielenia się w komentarzach. Każdego dnia także zapraszam Was do krótkiej modlitwy, związanej każdorazowo z tematem wezwania.


Źródło: kramer.sj.deon.pl

Rozkosz - ​Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich Świętych

Nasza frustracja w realizacji pragnień bierze się stąd, że Boga, który jest ostatecznym spełnieniem, traktujemy bardzo często jako środek do celu, nie jak Cel. Bóg, który ma być naszym życiem, naszym spełnieniem jest często postawiony w jednym szeregu z tym wszystkim, co ma nam pomóc. Bóg chce byśmy byli szczęśliwi i spełnieni, ale On jedyny, jako nasz Początek wie, Kto tym spełnieniem jest. I jest nim On; dlatego uważam, że niezadowolenie i frustracja są naturalnymi bezpiecznikami, które w naszym sercu umieścił. One włączają się wtedy, kiedy próbujemy szukać poza Nim.
Naszym celem nie jest ten świat i to życie. Mamy je przeżyć na maksymalnych obrotach, wydusić z niego wszystko co się da, ale pamiętając, że nie o to tu chodzi. Żyjemy tu i teraz, a zarazem tu i teraz nie jest naszym celem.

...więcej

Umieranie - ​Serce Jezusa, nadziejo w Tobie umierających

Świadomość nieustannego umierania może uczyć nas przyzwyczajania się do prawdy, że nasze życie tak naprawdę nie należy do nas. Ono jest własnością Boga. I choć dał nam niesamowicie wspaniałą zdolność – wolną wolę, to ja nie jestem Panem mojego życia. Dotarcie tej prawdy do naszej świadomości i serca jest kolejnym etapem umierania i uświadamiania sobie tego, że nie mam władzy nad swoim życiem. Owszem my decydujemy, tworzymy nasze życie, ale jesteśmy jakby tylko dzierżawcami. Władcą jest Bóg.

...więcej

Kompan - ​Serce Jezusa, krwawa ofiaro grzeszników, zbawienie ufających, w Tobie

Potrzebujemy Zbawiciela. Kogoś, kto wyciągnie nas z otchłani. Każdy z nas potrzebuje silniejszego od siebie, który go obroni i wyciągnie z tarapatów. Potrzebujemy mocarza. Musimy przestać udawać, że jesteśmy samowystarczalni, że nie potrzebujemy pomocy. Czas zmierzyć się z swoją głęboko skrywaną rozpaczą i beznadzieją.

...więcej

Pokój (inny) - ​Serce Jezusa, pokoju i pojednanie nasze

Nie tak jak daje świat, Ja, wam, daję pokój. Chrześcijaństwo nie ma nic wspólnego ze świętym spokojem. Ono jest świętym niepokojem. Dzień, w którym odkryję, że moje męskie życie jest już spokojne, ułożone, takie akuratne, będzie początkiem, mojego końca. To będzie dzień, w którym zacznie się patrzenie spode łba na innych i szukanie kompromisów, byleby tylko mi było dobrze.

...więcej

Ze śmierci do życia - Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze

Od momentu Zmartwychwstania Pana, wszystko staje się inne. Nawet nasz grzech i słabość. Odtąd wszystko, co wydaje się być przekleństwem w Twoim życiu, może być źródłem nowego życia. Każde zranienie, każdy Twój grzech, wszystko to, co jest dla Ciebie źródłem poniżenia, strachu i niepewności, może być Twoim zwycięstwem. Dlatego tak być może bo Chrystus naprawdę Zmartwychwstał.

...więcej

Pocieszenie - Serce Jezusa, źródło wszelkiej pociechy

Pocieszanie, to nie jest to samo, co sprawianie radości. Prorok Izajasz (40,1), zapisał: Pocieszcie, pocieszcie mój lud. Pocieszenie rozumie, jako ogłaszanie końca niewoli. I to jest zadanie dla nas. Czynić innych wolnymi. Nie zniewalać, by czerpać z nich jakiekolwiek korzyści, ale by czynić ich wolnymi. Dokładnie to, co zrobił Jezus z tymi dwoma. Uwolnił ich z smutku i poczucia przegranej. Wielu z nas robi inaczej. Wiąże tych, którzy są mu dani. Wiążemy kobiety, dzieci, przyjaciół, współpracowników. Wiążemy, bo boimy dać się im wolność, by żyli swoim życiem.

...więcej

Rana - Serce Jezusa, włócznią przebite

Rana to najczulsze miejsce, które chcemy schować głęboko, nie pokazywać innym. Możemy być twardzi, odważni, robić wielkie rzeczy, być szefami, politykami, dobrymi kaznodziejami, ale każdy z nas nosi w swoim sercu ranę. Był moment w naszym życiu (mógł trwać długo), w którym ktoś nas zranił. I to ktoś, kto jak ów żołnierz był powołany do tego by nas strzec. Zadał ranę, by pokazać, że panuje nad tobą, by pokazać wszystkim, że po tym ciosie już na pewno nie ożyjesz.

...więcej

Śmierć - Serce Jezusa, aż do śmierci posłuszne

Posłuszeństwo w śmierci to kwestia tego z czym, jako mężczyźni mamy bardzo często problem. Z uporem. Naturalnym jest w nas to, że chcemy ‘stawiać na swoim’, ale są sytuacje, w których trzeba umierać, zostawiać, odchodzić i nie mieć wszystkiego pod kontrolą. Śmierć jest bezkompromisowym zakończeniem wszystkiego. I trzeba się z nią liczyć każdego dnia, nie po to by żyć w lęku, ale by przypominać sobie o tym, że nie jesteśmy nieskończeni. Trzeba z Nim, pod Krzyżem pogadać i uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy szukam u Niego tylko pocieszenia, ukojenia, czy może jednak chce iść za Nim? Nie można dziś uciec od tego pytania i konsekwencji odpowiedzi w moim męskim życiu.

...więcej

Cierpienie - Serce Jezusa, dla nieprawości naszych starte

Właśnie wtedy, kiedy mężczyzna leży pokonany, wtedy najbardziej potrzebuje Ojca. Potrzebuje przestrzeni do tego, by ze swoim cierpieniem, porażką być zrozumianym. I to chyba nie jest dobry moment, by z tym wszystkim pójść do kobiety. Kobieta, choć może dać litość, wsparcie, to nie zrozumie męskiego serca tak, jak drugi mężczyzna. Tak naprawdę z tą porażką mężczyzna musi zostać, głęboko w sercu, sam. Obecność drugiego jest tylko pomocą. I to jest szansa, bo właśnie wtedy możemy – bardzo bezbronni i bezsilni spotkać się z Ojcem.

...więcej

Rezygnacja - Serce Jezusa, zelżywością napełnione

Mężczyzna, który zna swoją wartość jest świadomy tego, że takie uniżenie nie przyniesie mu ujmy, że uniżenie się nie jest poniżaniem siebie, ale dobrowolną rezygnacją z chwały, która mu się należy. On wie, że od tego splendoru i udowadniania racji nie zależy jego chwała. Postawa Jezusa uczy nas, że żadne uniżenie, odrzucenie nie musi być moim przekleństwem, że może być moim błogosławieństwem i wyzwaniem.

...więcej

Grzech - Serce Jezusa, przebłaganie za grzechy nasze

Od poczęcia jesteśmy mężczyznami i od samego początku mamy wszystko, co nam potrzebne do tego, by podjąć się swojej misji. Patrząc na pierwszego człowieka, musimy podjąć tylko ten sposób działania. Czas na bycie samemu, czas na bycie z Bogiem, czas na uczenie się rzeczywistości od podstaw. Później wejście w relację i bliskość. Bóg ufa Adamowi, a wyrazem tego jest postawienie obok Niego kobiety.

...więcej

Świętość - Serce Jezusa, źródło życia i świętości

Świętość jest tworzeniem życia. Tego tutaj na Ziemi i później po śmierci. Moja świętość ma budować i dawać życie innym ludziom. Od fizycznego ojcostwa, poprzez sprawianie, że inni chcą żyć, rozwijać się i spalać dla innych, aż do oddania swojego fizycznego życia za drugiego. Świętość to także dawanie życia Bogu. Tak, możemy dać życie Bogu, możemy sprawiać, że będzie obecny w tym świecie. I to jest wielka władza.

...więcej

Pełno jej wkoło - Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają

Hojność Boga jest zapisana w Twoim męskim ciele, w sile, którą Bóg nas obdarzył, w regeneracji naszych sił, w zdolności adaptacji do różnych warunków, w tym, że serce mężczyzny, choć usypiane przez cywilizację, cały czas rwie się do przestworzy, do budowania swojego świata. Hojność to boski podstęp, którego celem jest budzenie nas do życia. Hojność jest połączona z wszystkim naszymi zmysłami i pragnieniami. Ona karmi nasze niezaspokojenie, które Bóg wpisał w nasze serce. Dał nam rozum, byśmy umieli rozpoznawać pragnienia i szukać ich dobrego zaspokojenia. Ale dał nam go także po to, byśmy widzieli i dostrzegali Jego hojność.

...więcej

Czekaj - Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia

Kiedy czytamy Ewangelie jako całość, prócz próby opisu życia i działalności Jezusa, dostrzeżemy w niej swoisty program na życie. Jezus ma plan. Nie jest to rozpisany, co do sekundy scenariusz, bardziej przeczucie, co jest u celu i wszystko jest temu podporządkowane. Celem jest Jerozolima i śmierć. Jezus nie idzie na skróty, widać jak wielokrotnie umyka śmierci, jeszcze nie nadeszła Jego godzina. Jednak kiedy Piotr próbuje Go odciągnąć od celu, w bardzo ostrych słowach zostaje skarcony.

...więcej

Namiętność - Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata

Jezus jest pociągający, jest pragnieniem mężczyzn i kobiet całego świata i wszystkich czasów. Między nami, a Bogiem jest nić namiętności.
Owszem zamykamy to coś, co łączy Boga z człowiekiem w jakiś system religijny (i zapewne też tak trzeba, do pewnego momentu), bo potrzebujemy podpórek, definicji i różnego rodzaju ram. Jednak, każdy kto pewnego dnia podejmuje osobistą decyzję, że chce się z Nim związać, wie, czuje, że to jest niewiele warte. Bo o to w kolejnych dniach, miesiącach, latach czuje, że jego serce jest rozrywane na strzępy. Nawet wtedy kiedy gubi modlitwę, Kościół i wydawałoby się samego Boga.

...więcej

Pełnia - Serce Jezusa, z którego pełni wszyscyśmy otrzymali

Człowiek nie wpatrzony w Boga (w odnoszeniu każdej minuty swojego życia, myśli, decyzji i czynów), staje się człowiekiem skupionym na sobie. Nie skupia się na życiu w pełni, ale na ciągłym udoskonaleniem systemu bezpieczeństwa. Apostołowie w wieczerniku są przykładem skrajnego przeżywania swojego lęku. Tak bardzo wydawało im się, że świat się skończył, tak bardzo odczytywali fakty na swoją niekorzyść, że jedyne, co im zostało to fizyczne ukrycie się. Oni są zalęknieni, zagubieni. Rzeczywistość tak bardzo stała się dla nich niewiadoma, że nic już nie są w stanie konstruktywnego robić. Sytuacja patowa.

...więcej

Upodobanie - Serce Jezusa, w którym sobie Ojciec bardzo upodobał

W sercu każdego z nas jest wpisane pragnienie usłyszenia czegoś takiego, co usłyszał Jezus. Skończył czas swojego życia, w którym żył jak jeden z wielu. Podejmuje decyzję o nowej drodze, zostaje Rabbim i wyrusza w nieznane. Nie ma Ewangelii, jako podręcznika. Wszystko się po prostu dzieje. Na początku staje w szeregu z innymi ludźmi i przyjmuje chrzest janowy. I tu Ojciec robi z jednej strony coś normalnego, ale w świecie ludzi wcale to nie jest takie oczywiste (tak wtedy też nie było). W sposób uroczysty, publiczny przyznaje się do swojego Syna i potwierdza swoją dumę z Jego powodu.

...więcej

Różnica - Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa

Mężczyźni, którzy zmagają się z kompleksem mniejszości, mają często tendencje do tego, by na siłę wszystkich równać. Próbują być dobrymi kumplami swoich przełożonych, a jeśli są przełożonymi często próbują być miłymi kumplami. I jak nie wywyższanie się i nie budowanie sztucznych dystansów jest dobre, tak nachalne bratanie się niczego dobrego nie wnosi. Dobry dystans, dla mężczyzny, jest okazją do konfrontacji, która sama w sobie nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie jest bardzo wzmacniająca i budująca poczucie męskości. Brak konfrontacji nie tylko rozmywa świadomość kto jest kim, ale sprawia z czasem, że mężczyzna gubi swoją tożsamość, swoje poczucie kim jest.

...więcej

Mądrość - Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności

Jedną z cech mężczyzny jest jego niezależność. Każdy z nas buduje swój świat, do którego zaprasza innych. Kobietę, dzieci, przyjaciół, współbraci, ludzi z którymi pracuje. Niezależność daje nam przestrzeń do rozwoju, do tworzenia, także do rywalizacji, która może stać się siłą dla nowych dzieł. Jednak niezależność ma też swoją mroczną stronę. Potrafi zamknąć człowieka na innych i na Boga. To, co z założenia miało być dla nas skrzydłami, które miały nas ponieść wysoko, niejednokrotnie staje się powrozem, który nas krępuje tak bardzo, że gnuśniejemy w swoim egoizmie i wykorzystywaniu innych dla swoich celów.

...więcej

Boska pomoc - Serce Jezusa, Królu i zjednoczenie serc wszystkich

W życiu zdarza się, że gubimy plan działania, to co do tej pory było jasne, zamierzone, przewidywalne, zaplanowane, bo przecież przemodlone, nagle okazuje się wielką niewiadomą. Są takie momenty, całe długie okresy w życiu mężczyzny, kiedy traci swoją siłę. Przestaje być oparciem, którym przecież chce być; nie wie co powiedzieć swoim najbliższym, zawala zadania, nie podejmuje misji. Jest słaby, pobity i zraniony.

...więcej
112» 2

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.