Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Jak znaleźć?» Narzędzia» Alfabet relacji

Alfabet relacji

Alfabet relacji to cykl, który publikujemy dzięki uprzejmości redakcji Katolickiego Miesięcznika Studenckiego „Tryby” i Radia Bonus Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Powstał on na podstawie serii rozmów Magdaleny Dobrzyniak (Radio Bonus) i Przemysława Radzyńskiego („Tryby”) z ks. prof. Januszem Mastalskim na temat budowania relacji (w tym w sferze intymnej).

Audycji można słuchać w środy o 20.15 na http://radio.upjp2.edu.pl/.

E jak egoizm fot. Vincepal/flickr.com

E jak egoizm

Każdy z nas jest po trosze egoistą. Ale wielkość człowieka polega na tym, żeby przesuwać nasze wybory od „ja” w kierunku „ty” i „my” – jeśli jest w tym harmonia, tym bardziej jesteśmy ludźmi dojrzałymi. Trzeba w swoim życiu robić większą przestrzeń dla drugiego człowieka – jego problemów, pragnień, oczekiwań.

...więcej
D jak dziewictwo - fot. MeSHaRi - flickr.com

D jak dziewictwo

Dziewictwo to stan czystości osób, które nie podjęły działań seksualnych. Dziewictwa nie można traktować wyłącznie fizjologicznie, a bardziej jako etos. Nawet jeżeli straciliśmy dziewictwo, to możemy żyć w czystości.

W naszej, dość seksistowskiej, kulturze zwraca się uwagę głównie na dziewictwo kobiet. Mężczyźni często zapominają, że nie tylko oni chcieliby związać się na całe życie z osobą, która swoją seksualność będzie dzieliła tylko z nimi.

Mimo że często określenie „dziewica” staje się inwektywą, że mężczyźni prześcigają się w wyliczaniu kobiet, z którymi spali, co w ich odczuciu czyni ich mistrzami seksu, to może być to forma likwidowania niskiej samooceny, poza tym to, o czym często mówimy nie oznacza tego, o czym myślimy.

...więcej
C jak ciało - fot. mikecpeck - flickr.com

C jak ciało

W zdrowym ciele - zdrowy duch. Dbanie o własną powierzchowność jest ważne dla dobrego samopoczucia - ciało wpływa na psychikę. Trzeba to robić jednak w granicach zdrowego rozsądku. Nie wolno kosztem tej sfery zaniedbywać ducha czy psyche. Integralne podejście do swojej osoby wyznacza kierunki ingerencji we własne ciało.

Stereotypem jest twierdzenie, że pielęgnowanie ciała to domena kobiet. Dziś czymś zupełnie normalnym jest widok mężczyzny u kosmetyczki. Nawet tatuaż, jeśli zdobi człowieka, może być czymś dobrym. Wolność rozporządzania własnym ciałem jest ograniczona ramami narzuconymi wskutek przeznaczenia stworzenia.

...więcej
Boski seks - fot. banoootah qtr - flickr.com

B jak boski seks

Żyjemy w dobie cywilizacji orgazmu. Jest jednak w człowieku instynkt samozachowawczy i nie redukuje się on tylko do sfery seksualnej. Przeciwwagą jest pielęgnowanie sfery intymnej a także wstydliwości, które razem tworzą prywatność osoby. Bez intymności nie ma poczucia bycia u siebie. W dosłownym i przenośnym sensie – człowiek jest rozebrany. Jeżeli chcemy w tej sferze być bezpieczni, musimy ją budować na trwałych fundamentach, dla ludzi wierzących będzie to Ewangelia.

...więcej
No tolerance, acceptance. - fot. Juan Manuel Cruz del Cueto

A jak akceptacja

„Smakować życie można tylko wtedy, gdy się je zaakceptuje” – twierdzi ks. prof. Janusz Mastalski, pedagog i terapeuta, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie.

Tworząc alfabet nieprzypadkowo zaczęliśmy od słowa „akceptacja”. Wyszliśmy z założenia, że nie ma głębokiej, prawdziwej ludzkiej relacji bez tej podstawy. Poprosiliśmy zatem ks. prof. Mastalskiego o podanie najprostszej definicji akceptacji. Wg niego jest to „pozwolenie drugiej osobie, aby zaistniała w mojej przestrzeni, także intymnej”. Z jednej strony jest to zgoda na inność, z drugiej – tolerancja. To także forma rezygnacji z siebie. Nie ma akceptacji bez pewnego kompromisu – nikt nie jest taki jak ja, nikt nie jest też ideałem. Akceptacja to zgoda na inne poglądy, postawy. Ale czy bezwarunkowa? Nie. Niektórych zachowań nie można bowiem zaakceptować. Trzeba zachować krytycyzm.

...więcej