Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Kapłaństwo» Kościół o kapłaństwie» Franciszek

Franciszek

Herb papieża Franciszka Herb papieża Franciszka

Nauczanie Ojca Świętego Franciszka na temat powołania i życia kapłańskiego.

Papież Franciszek na Placu św. Piotra - fot. Mazur / episkopat.pl

Papież: seminarium domem modlitwy, nauki i jedności

„Seminarium wychowuje kandydatów do patrzenia na swe życie poprzez pryzmat Chrystusa oraz do życia we wspólnocie kapłańskiej. Z niej wypływa zaangażowanie duszpasterskie oraz świadectwo jedności, niezbędne do skutecznego posługiwania w Kościele”. Słowa te Papież skierował do członków Papieskiego Seminarium Duchownego Regionu Flaminio obejmującego Bolonię i region Romanii we Włoszech. W przemówieniu wskazał na seminarium jako dom modlitwy, nauki oraz życia wspólnotowego.

...więcej
Franciszek - fot. wikipedia.org

Papież do księży, osób konsekrowanych oraz seminarzystów: jesteśmy mężczyznami i kobietami uwielbienia

„Postanowiliście tutaj pozostać i być u boku swojego ludu, ze swoim ludem. Dziękuję wam za to. Bardzo dziękuję za wasze świadectwo i chęć pozostania tutaj, a nie czynienia z powołania «przejścia do lepszego życia” – tymi słowami Papież Franciszek zwrócił się do księży, osób konsekrowanych oraz seminarzystów zebranych przed Kolegium św. Michała w Antananarywie.

...więcej
Papież Franciszek - fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Papież do kapłanów i zakonników: żyć nie dla siebie, lecz dla innych

W sobotę 27 maja papież Franciszek udał się z duszpasterską wizytą do Geniu. W genueńskiej katedrze pod wezwaniem św. Wawrzyńca spotkał się z biskupami, księżmi, osobami życia konsekrowanego oraz seminarzystami. W Ligurii pracuje ok. 600 księży, tylu samo zakonników oraz ponad 2 tys. sióstr zakonnych.

...więcej
Święcenia kapłańskie - fot. pixabay.com

Papież do neoprezbiterów: kapłaństwo to służba, a nie kariera

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem w Niedzielę Dobrego Pasterza, gdy Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne, Papież Franciszek udzielił święceń kapłańskich dziesięciu seminarzystom. Sześciu z nich zasili duchowieństwo Rzymu. Trzej z nich to cudzoziemcy pochodzący z Azerbejdżanu, Meksyku i Peru.

...więcej
Klerycy - fot. Emanuele - flickr.com

Franciszek zaprasza seminarzystów do przyjaźni z Jezusem

„To właśnie pierwszeństwo dane relacji z Jezusem, który nas nazywa «przyjaciółmi», pozwala żyć duchowością solidną, głęboką, a równocześnie angażującą i ciało” wskazał Ojciec Święty młodym klerykom i ich opiekunom. Franciszek przyjął na audiencji członków Papieskiego Międzyregionalnego Seminarium Duchownego Kampanii, placówki nietypowej, ponieważ formuje ona przyszłych księży wielu diecezji. Ojciec Święty zachęcał wychowanków do pogłębiania przyjaźni z Jezusem na wzór apostołów.

...więcej
Klerycy - fot. Piotr Wąsacz

Franciszek do seminarzystów: nie dla przeciętności

O potrzebie strzeżenia pamięci i pielęgnowania nadziei Ojciec Święty mówił do studentów i wychowawców Papieskiego Kolegium Rumuńskiego. Papież przyjął ich na specjalnej audiencji z okazji 80-lecia istnienia tej placówki, która formuje pasterzy rumuńskiego Kościoła greckokatolickiego. Przypomniał im, że czerpanie z chwalebnej pamięci nie oznacza zakotwiczenia w przeszłości, lecz przeżywanie doświadczeń swej epoki, wychodząc od żywej pamięci ewangelicznej.

...więcej
Kapłani - fot. Ángel Cantero - flickr.com

Formacja kapłana nie może być jedynie akademicka

Formacja kapłana nie może być jedynie akademicka – powiedział Franciszek, spotykając się z księżmi z Papieskiego Kolegium Hiszpańskiego św. Józefa w Rzymie. Papież zachęcił ich, by w swej formacji stale pytali o to, czego Pan od nich  chce. A Chrystus powiedział to wyraźnie: „Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich sił”.

...więcej
Papież Franciszek na Placu św. Piotra - fot. Mazur / episkopat.pl

Papież do kleryków: nie bójcie się ubrudzić rąk

Na przynależność kapłana do Jezusa, Kościoła i Królestwa Bożego wskazał Ojciec Święty, spotykając się ze wspólnotą Papieskiego Regionalnego Seminarium Duchownego im. Piusa XI z Apulii w południowych Włoszech. W przesłaniu przekazanym klerykom i ich wychowawcom Franciszek zwrócił uwagę, że samo słowo „przynależność” niesie ze sobą poczucie bycia częścią pewnej całości.

...więcej
Benedykt XVI - fot. Mangouste35 - wikipedia.org

Franciszek o Benedykcie XVI: ukazuje światu wartość modlitwy kapłana

Papież Franciszek zachęca do lektury tekstów Benedykta XVI o kapłaństwie. Gdyby któryś z kapłanów powątpiewał o swej posłudze, jej sensie, użyteczności, o tym, czego ludzie naprawdę od nas oczekują, niech rozważy, co na ten temat napisał Benedykt XVI – radzi Ojciec Święty we wprowadzeniu do antologii tekstów Papieża Seniora o kapłaństwie. Została ona przygotowana z okazji 65. rocznicy święceń Josepha Ratzingera.

...więcej
Papież Franciszek z listem - fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Serce Jezusa wzorem kierowania się ku Bogu i ludziom

„Obchodząc Jubileusz Kapłanów w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jesteśmy wezwani, by postawić na serce, to znaczy na życie wewnętrzne, na najsilniejsze korzenie życia, centrum uczuć, jednym słowem na centrum osoby”. Tak mówił Papież w homilii na dzisiejszej Mszy wieńczącej trzydniowe obchody Jubileuszu Miłosierdzia, które zgromadziły w Rzymie tysiące księży.

...więcej
Papież Franciszek z listem - fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Papież o kapłaństwie do kapłanów

„Polecam modlitwie wszystkich Jubileusz Kapłanów trwający od 1 do 3 czerwca”. Takim tweetem zachęca nas Ojciec Święty do modlitewnej pamięci o kolejnym etapie obchodów Roku Miłosierdzia, który zgromadził w Wiecznym Mieście tysiące księży i seminarzystów. Franciszek głosił dla nich rekolekcje kolejno w trzech papieskich bazylikach: św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami.

...więcej
Papież Franciszek - fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Papież do seminarzystów: kochajcie Jezusa ponad wszystko!

Świadectwo 16 szkockich księży, którzy przed czterema wiekami wrócili po studiach do ojczyzny mimo trwających tam prześladowań, by z narażeniem życia głosić Ewangelię, przypomniał Papież wykładowcom i seminarzystom rzymskiego Papieskiego Kolegium Szkockiego w Rzymie. Mija właśnie 400 lat od jego przekształcenia w seminarium przygotowujące do kapłaństwa. Franciszek podkreślił, że także współcześnie żyjemy w czasach męczenników i kultury wrogiej ewangelicznej prawdzie.

...więcej
Papież Franciszek - przemówienie - fot. Roman Catholic Archdiocese of Boston - flickr.com

Franciszek do młodych księży: normalność to za mało

Na specjalnej audiencji w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego Franciszek przyjął wspólnotę Papieskiego Seminarium Lombardzkiego. To jedno z miejsc w Rzymie, gdzie mieszkają księża diecezjalni, którzy posłani przez swoich biskupów do Wiecznego Miasta studiują na papieskich uniwersytetach. Choć większość mieszkających tam duchownych pochodzi z rejonu Lombardii, w kolegium tym mieszkają także księża z innych włoskich diecezji.

...więcej
Kapelan wojskowy - fot. Official U.S. Navy Imagery / flickr.com

Papież do kapelanów wojskowych: leczyć wojenne rany

W chwili obecnej, kiedy przeżywamy III wojnę światową „w kawałkach”, kapelani wojskowi mają rozbudzać w żołnierzach wymiar duchowy i etyczny, aby pomóc im w ten sposób stawiać czoło trudnościom i bolesnym pytaniom, które rodzą się w trakcie ich służby ojczyźnie i ludzkości – mówił Franciszek podczas watykańskiego szkolenia dla duchownych posługujących w wojsku.

...więcej
Papież Franciszek - przemówienie - fot. Roman Catholic Archdiocese of Boston - flickr.com

Improwizowane przemówienie do księży i zakonników w Quito

Posługa duszpasterska jest ze swej natury męcząca. Ale jeśli się na to zgodzimy, Pan Bóg obdarzy nas darem swojej radości – mówił Franciszek w improwizowanym przemówieniu do duchowieństwa, zakonników i seminarzystów w Quito. Na wstępie Ojciec Święty podzielił się swymi spostrzeżeniami z dwudniowej wizyty w Ekwadorze. Przyznał, że zdumiewa go wyjątkowa pobożność Ekwadorczyków i że nie mógł zrozumieć jej źródła. „Dopiero dziś rano na modlitwie – wyznał Papież – uświadomiłem sobie, że pochodzi ona z poświęcenia narodu Najświętszemu Sercu Jezusa, a kilka lat później Niepokalanemu Sercu Maryi. Całe to bogactwo, które w was jest, bogactwo duchowe, pobożność, jej głębia wynikają z faktu, że w bardzo trudnym momencie waszych dziejów mieliście odwagę poświęcić naród Sercu Chrystusa” – powiedział Franciszek zapewniając, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Ekwadoru.

...więcej
Franciszek - fot. Gabriel Andrés Trujillo Escobedo

Franciszek do kapłanów: świat woła o świadectwo

W swym rozważaniu Ojciec Święty wskazał na znaczenie autentycznego świadectwa. „Jezus musi być prawdziwym centrum naszego życia; jeśli tak nie jest, nie ma po co iść do seminarium” – mówił Franciszek podkreślając, że ludzie bezbłędnie wyczuwają, z kim mają do czynienia. „Od razu wiedzą, czy ksiądz jest prawdziwie zakochany w Jezusie, czy jest jedynie urzędnikiem, funkcjonariuszem duszpasterskim, nieraz źle traktującym ludzi” – mówił Papież, apelując do kapłanów, by „wybierali miłość i miłosierdzie, a nie obłudę”. Wskazał zarazem, że pierwszą motywacją skłaniającą do ewangelizacji jest miłość Chrystusa do człowieka. „Ludzie potrzebują Dobrej Nowiny dotykającej ich serc. Musimy sami wzrastać w Bożej miłości i głosić ją ludziom z wciąż nowym zapałem i otwartym sercem” – podkreślał Franciszek w czasie spotkania z księżmi. 

...więcej
Święcenia kapłańskie w Watykanie - fot. YouTube

Papież do neoprezbiterów: słowa pozbawione przykładu wyrządzają krzywdę

Bądźcie miłosierni! W konfesjonale przebaczajcie, a nie osądzajcie. Świadectwem życia pociągajcie od Chrystusa - apelował Franciszek do neoprezbiterów. Dziś rano w bazylice watykańskiej Papież wyświęcił 19 nowych księży – 9 z nich to Włosi, a pozostali pochodzą z Korei Południowej, Kolumbii, Chile, Madagaskaru, Peru, Chorwacji i Indii. 13 diakonów, którzy przystąpili do sakramentu kapłaństwa, pochodziło z trzech rzymskich seminariów duchownych: papieskiego na Lateranie, Kolegium Redemptoris Mater oraz seminarium Madonna del Divino Amore. Mają oni mniej niż 40 lat i pracować będą na terenie diecezji rzymskiej. Pozostałych pięciu to zakonnicy, a jeden należy do Kościoła syromalabarskiego w Indiach.  

...więcej
Franciszek z koreańskimi diakonami - fot. Jeon Han - KOREA.NET - Official page of the Republic of Korea - flickr.com

Papież do kapłanów: umiejcie być dobrze zmęczeni!

Czy potrafię odpoczywać przyjmując miłość, wdzięczność i całą serdeczność, jaką obdarza mnie wierny lud Boży? Czy Duch Święty jest dla mnie naprawdę „w trudzie odpocznieniem?”, Czy potrafię odpocząć od siebie samego, od moich wymagań wobec siebie, samozadowolenia, obracania się wokół siebie? – te pytania sobie i innym kapłanom postawił papież Franciszek w czasie wielkoczwartkowej Mszy św. Krzyżma sprawowanej w bazylice watykańskiej.

...więcej
Franciszek - fot. Gabriel Andrés Trujillo Escobedo

Papież do duchowieństwa: w centrum życia zawsze Jezus

Postawienie w centrum Jezusa, modlitwa, miłość Kościoła i misyjność – na te elementy Papież Franciszek zwrócił uwagę w czasie spotkania z duchowieństwem regionu Kampanii. Odbyło się ono w neapolitańskiej katedrze, gdzie Ojciec Święty uczcił relikwie patrona tego miasta św. Januarego. Papież stwierdził, że przygotowany na tę okazję tekst jest nudny, więc przekazał go kardynałowi i zainteresowani będą go mogli zapewne przeczytać w kościelnym biuletynie, a sam zaczął improwizowane przemówienie. „Życie każdej osoby duchownej to pójście za Jezusem i kroczenie Jego drogami. Nikt inny poza Jezusem nie może stać w centrum naszego życia. Jeśli naszym centrum staje się konflikt z biskupem czy utarczki ze współksiężmi, to nasze życie traci sens” – podkreślił Papież.

...więcej
Papież Franciszek - fot. Jeffrey Bruno - wikipedia.org

Katecheza o niezbędnych cechach każdego duszpasterza

Do stałej modlitwy za naszych duszpasterzy zachęcił Papież na audiencji ogólnej. W katechezie mówił o cechach, jakimi powinni się wyróżniać biskupi, kapłani i diakoni. To oni pomagają Chrystusowi paść Jego owczarnię. W nich Jezus uobecnia się i nadal służy Kościołowi, ożywiając w nim wiarę, nadzieję i świadectwo miłości. Aby móc dobrze wypełniać to zadanie, duszpasterze muszą się odznaczać pewnymi cechami. Zostały one opisane w listach św. Pawła do jego dwóch uczniów Tymoteusza i Tytusa. Do tych tekstów nawiązał też Papież w katechezie.

...więcej
112» 2