Pójdź za Słowem

Ojciec Onufry FF, dziecko Boże, zakochany w Słowie, kandydat do nieba.

Kalendarz wpisów
Styczeń 2020
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
Ostatnie posty
30.11.2013
Jasno i prosto
26.10.2013
Nie jesteś sam!
07.09.2013
Wyzwolone myślenie
31.08.2013
Ryzyko wiary
Home» Nasi blogerzy» Pójdź za Słowem» Wpisy» Ryzyko wiary 31 sierpnia 2013

Ryzyko wiary

XXII Niedziela Zwykła

PIERWSZE CZYTANIE (Syr 3,17-18.20.28-29) - Bóg miłuje pokornych

Synu, z łagodnością wykonuj swe sprawy, a każdy, kto jest prawy, będzie cię miłował. O ile wielki jesteś, o tyle się uniżaj, a znajdziesz łaskę u Pana. Wielka jest bowiem potęga Pana i przez pokornych bywa chwalony.
Na chorobę pyszałka nie ma lekarstwa, albowiem nasienie zła w nim zapuściło korzenie. Serce rozumnego rozważa przypowieści, a ucho słuchacza jest pragnieniem mędrca.

 

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 68,4-7.10-11)

Refren:Ty, dobry Boże, biednego ochraniasz.

Sprawiedliwi cieszą się i weselą przed Bogiem, *
i rozkoszują radością.
Śpiewajcie Bogu, grajcie Jego imieniu, *
cieszcie się Panem, przed Nim się weselcie.

Ojcem sierot i wdów opiekunem *
jest Bóg w swym świętym mieszkaniu.
Bóg dom gotuje dla opuszczonych, *
jeńców prowadzi ku lepszemu życiu.

Deszcz obfity zesłałeś, Boże, *
Tyś orzeźwił swoje znużone dziedzictwo.
Twoja rodzina, Boże, znalazła to mieszkanie, *
które w swej dobroci dałeś ubogiemu.

DRUGIE CZYTANIE (Hbr 12,18-19.22-24a) - Stare i nowe przymierze

Bracia:
Nie przystąpiliście do dotykalnego i płonącego ognia, do mgły, do ciemności i burzy ani też do grzmiących trąb i do takiego dźwięku słów, iż wszyscy, którzy go słyszeli, prosili, aby do nich nie mówił.
Wy natomiast przystąpiliście do góry Syjon, do miasta Boga żyjącego, Jeruzalem niebieskiego, do niezliczonej liczby aniołów, na uroczyste zebranie, do Kościoła pierworodnych, którzy są zapisani w niebiosach, do Boga, który sądzi wszystkich, do duchów sprawiedliwych, które już doszły do celu, do pośrednika Nowego Testamentu, Jezusa.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Mt 11,29ab)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie,
bo jestem cichy i pokorny sercem.

 

EWANGELIA (Łk 14,1.7-14) - Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. I opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie wybierali pierwsze miejsca. Tak mówił do nich: ”Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: »Ustąp temu miejsca«; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce.
Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: »Przyjacielu, przesiądź się wyżej«; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.
Do tego zaś, który Go zaprosił, rzekł: ”Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych.
A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych”.

 

 Ryzyko wiary

Ktoś mógłby powiedzieć, że w dzisiejszej ewangelii Jezus ukazuje nam chytry fortel, jak zabłysnąć we własnym otoczeniu: celowo zajmujesz ostatnie miejsce, aby gospodarz uroczyście, na oczach wszystkich, podkreślił, że zasługujesz na dużo ważniejszą pozycję. Proste jak drut! Ale skoro tak, to czemu nie widzimy, by tłumy walczyły o to ostatnie miejsce, a przeciwnie: ciągle jesteśmy świadkami różnych wyścigów szczurów, podkładania nogi tym, którzy chcieliby nas wyprzedzić w biegu na podium.? Odpowiedź jest chyba bardzo prosta: bo z jednej strony przyjmujemy słowa Jezusa, a  drugiej strony, w głębi serca, żywimy taką obawę: a co będzie, jeśli gospodarz nie zauważy, że zajęliśmy ostatnie miejsce i pozostaniemy na nim do końca imprezy? Lepiej zawczasu zadbać o to, co nam się - przynajmniej według własnego mniemania - należy.

Wiemy jednak, że Ewangelia to nie podręcznik savoir vivre, Jezusowi nie chodzi o to, jak zachowamy się na przyjęciu w dobrym towarzystwie, ale jak zachowamy się na tej wielkiej imprezie naszego życia, na którą zaprosił nas Gospodarz - Bóg. To na tej życiowej imprezie Jezus proponuje nam zajęcie ostatniego miejsce, drogę pokornej służby, umywania nóg, obiecując, że Gospodarz wskaże nam zaszczytny fotel. Ale uwaga: wcale nie mówi, że znajdziemy ten miękki fotelik na tym świecie. A my, powiedzmy to szczerze, zachowujemy się dokładnie tak jak opisano wyżej: niby wierzymy w Boga, ale obawiamy się, że a nuż nasza służba i uniżenie mogłyby pozostać bez nagrody, więc na wszelki wypadek wolimy od rau zająć wygodne krzesło, jakie ktoś nam podsuwa.Gdybyśmy mieli czekać na nagrodę w wieczności, lepiej zabezpieczyć się tu i teraz. No właśnie, dzisiejsza ewangelia odsłania nie tylko braki naszej pokory, ale przede wszystkim braki naszej wiary. Niby wierzę, ale...Dlaczego tak jest? Może w głębi serca Bóg jest dla mnie Kimś tak mglistym, że trudno spodziewać się po Nim konkretnej nagrody? A może ukształtowałem sobie taki obraz Boga, że na Jego widok można powtarzać tylko to Mojżeszowe "Przerażony jestem i drżę"? A przecież Jezus mówi nam o kochającym Ojcu, zaprasza nas do niezliczonej liczby aniołów, do Kościoła pierworodnych...

I jeszcze jedno: nie ograniczajmy dzisiejszych słów Jezusa jedynie do ich dosłownego konktekstu: tu nie chodzi tylko o ucztowanie. Św. Terenia, która przecież w swoim klasztorze nie miała możliwości organizowania kolacji dla chromych i niewidomych... jednak realizowała to polecenie w bardzo ciekawy  sposób: podczas rekreacji siadała obok najbardziej nudnych sióstr, tych do których towarzystwa  nikt się nie garnął. Kto myśli, że to jest łatwe, niech spróbuje...

 

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.