s. Katarzyna Śledź SP

Większa część mojego życia związana jest z Siedlcami. Tam się urodziłam, uczyłam i poszukiwałam swojej drogi. Pewnego dnia cichy przyjaciel zamówił dla mnie prenumeratę „eSPe” – pijarskiego pisma dla młodzieży. Tak poznałam Siostry Pijarki, do których dołączyłam zaraz po ukończeniu studiów w 2001 r. Wtedy zaczęła się najwspanialsza przygoda mojego życia.

Kalendarz wpisów
Październik 2019
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  
Home» Nasi blogerzy» s. Katarzyna Śledź SP» wpisy

wpisy

Wyprasowana koszula - fot. Adam Haranghy - flickr.com

Wyprasowana koszula

Kiedy w szkole ma miejsce świętowanie, wszyscy wyglądają szczególnie. Widać to zwłaszcza po gimnazjalistach, którzy nagle powyciągane, sportowe bluzy zamieniają na eleganckie, „wyprzystojniające” koszule i marynarki. W mojej szkole niedawno mogliśmy oglądać istny pokaz mody. Nie obyło się też bez komentarzy. Szczególnym celem złośliwości stał się jeden chłopak. Elegancka marynarka, markowe spodnie, modna koszula. Gdybym znała się na cenach męskiej odzieży pewnie byłoby mi głupio, że sama koszula jest warta więcej niż całe moje ubranie. Łącznie z habitem.

...więcej

CHRZEŚCIJANIN – CZŁOWIEK W CIĄŻY?

Życie człowieka to szereg wyzwań, które trzeba podjąć, przeciwności, które trzeba pokonać, wymagań, którym trzeba sprostać. Każda sytuacja, każde wydarzenie na swój sposób wnosi coś nowego. Są takie chwile w życiu, które domagają się naszego zaangażowania i przemiany. Jedną z większych, jeśli nie największą przemianą w życiu kobiety jest ciąża.

...więcej

GRUSZKI NA WIERZBIE

Czasem zastanawiam się, co by było, gdybym w konkretnym momencie mojego życia nie  podjęła decyzji o wstąpieniu do zakonu? Co na to powiedziałby Pan Bóg? Co dzieje się z człowiekiem, który nie rozpozna swego powołania i zamiast iść do zakonu – zakłada rodzinę? Może też być odwrotnie, że księdzem, zakonnikiem zostanie osoba bez takiego powołania. Co wtedy? Rzeczywiście, ważne jest właściwe rozeznanie, odkrycie swego miejsca w świecie. Ale jeszcze ważniejsze jest odkrycie swojego miejsca w sercu Boga. Niestety, zbyt często spotykam się z osobami, które w dziwny i tylko sobie zrozumiały sposób, chcą poświęcić życie Bogu nie mając z Nim żadnej relacji i nie rozumiejąc, do czego tak naprawdę są powołane. Takie osoby wydają się szukać gruszek na wierzbie…

...więcej

Być Dzieckiem Boga – dar Zmartwychwstałego

Niedawno napotkałam zdanie bardzo prosto wyjaśniające sens męki i śmierci Jezusa „Jezus umarł, byśmy mogli zobaczyć Ojca”. To oglądanie Ojca ma podwójne znaczenie. Po pierwsze – możemy zobaczyć jak wielka jest miłość Boga Ojca ku nam poprzez ofiarę Jezusa, bo „nikt nie ma większej miłości niż ten, kto oddaje życie za przyjaciół swoich” (J 15,13). Drugie znaczenie odsyła nas do nieba…

...więcej

Telefon komórkowy

Mój znajomy kilka dni temu przyszedł do pracy bardzo podekscytowany. Kupił nowy telefon. Nowoczesny, „z bajerami”. Nie będę opisywać szczegółów, bo ich nie pamiętam, a poza tym moja ignorancja w dziedzinie techniki zanadto wyjdzie przy tym na jaw. Jedno jest pewne – wszyscy się tym telefonem zachwycali, a w oczach panów widoczna była zazdrość.  Jednak ten cudowny, niezwykły, fantastyczny telefon miał coś zagadkowego. Na ekranie widoczna była mała ikonka i nikt (!!!) nie wiedział do czego służy.

...więcej

DYSLEKTYCY

Czasem zależy jaką literą napiszemy dany wyraz, by zmienić jego znaczenie. Nikt, może poza adresami mailowymi oraz przypadkami dysleksji, nie pisze imion z małej litery. Dlaczego? Chcemy odróżnić osobę od rzeczy, chcemy podkreślić godność tej osoby, okazać jej szacunek…? Czasem takie zabiegi mają nam przypominać o jakości tego, o czym piszemy (co mamy na myśli). Gdy mówimy, możemy nadać inny ton naszemu głosowi. Gdy piszemy – mamy do wyboru duże i małe litery.

...więcej

Królestwo doskonałe?

Dzisiejsza uroczystość Chrystusa, który jest Królem wszechświata mocno poruszyła moje serce. On, Pan ukrzyżowany ma być tym, który panuje? Jeśli tak, to jacy powinni być Jego poddani? Jacy mamy być my, jeśli On jest : Tym, który nas miłuje i który przez swą krew uwolnił nas od naszych grzechów, i uczynił nas królestwem i kapłanami Bogu i Ojcu swojemu” (Ap 1, 5 b – 6 a)?

...więcej

Czy Bóg zawsze dotrzymuje słowa?

 Jest jedno takie zdanie z Pisma Świętego, które budzi moją czujność, niejako „stawia do pionu”. Historia prosta i przez wszystkich znana: tuż po zwiastowaniu Maryja udaje się do swojej kuzynki Elżbiety. Robi to w pośpiechu. Sceptyk powiedziałby, że chce jak najszybciej zweryfikować to, co powiedział Jej anioł...

...więcej

Niedzielne ciasto

Niewielu z nas wyobraża sobie niedzielę bez pysznej, aromatycznej kawy i domowego ciasta...

...więcej

Promocja – nowe życie gratis!

W dzisiejszym świecie nowość wydaje się być wpisana w ludzkie życie. Szukamy nowości, chętnie korzystamy z promocji, kupujemy najnowsze modele telefonów… Nie ważne, ze trzeba się będzie uczyć obsługi nowego urządzenia, przyzwyczajać, tworzyć nowe nawyki, używać nowych słów. Jesteśmy na topie, gdy mamy coś nowego, gdy nadążamy za zmianami. Ale siebie zmieniać nie umiemy i nie chcemy. Nie korzystamy z zaproszenia do nowego życia.

...więcej

„Zielona szkoła”

„Zielona szkoła” była dla mnie zielona pod każdym względem – pierwszy wyjazd z nową klasą, pierwszy z 10-latkami… Co lubią robić takie małe robaczki? Jakie zabawy są a jakie nie są bezpieczne? Te pytania to kolejne potwierdzenie, że szkoła była „zielona” tak, jak ja. Ale nawet takie doświadczenie może umocnić wiarę i ukazać sens powołania. W jaki sposób?

...więcej