Co ja czytam?

Blog poświęcony książkom i czytaniu. Prezentujemy nowości wydawnicze. Recenzujemy - polecamy pozycje wartościowe, odradzamy te, które niewarte są uwagi. Publikujemy fragmenty książek i rozmowy na ich temat. Zapraszamy do konkursów, w których można wygrać ...książki.

Kalendarz wpisów
Luty 2020
P W Ś C P S N
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Home» Nasi blogerzy» Co ja czytam?» Recenzje» Przyjaźń trudna i piękna – „Długi film o miłości” 07 lipca 2014

Przyjaźń trudna i piękna – „Długi film o miłości”

"Długi film o miłości" "Długi film o miłości"

Rodzeni bracia. Nie rozmawiają ze sobą. Nie wiadomo dlaczego. Nie wiadomo jak długo. Męska przyjaźń jest trudna.

Ale gdy wydarza się tragedia, przeszłość przestaje mieć znaczenie. Rzucasz wszystko i poświęcasz wiele, by oddać bratu, przyjacielowi – choćby ostatnią – przysługę.

Takie mam wrażenia po lekturze reportażu Jacka Hugo-Badera. Dziennikarz opisuje wyjątkową wyprawę, w której wziął udział. Jacek Berbeka zorganizował wyjazd w Karakorum, żeby odnaleźć i pogrzebać ciało swojego brata, który kilka miesięcy wcześniej zginął schodząc ze szczytu Broad Peak. Wielu z nas pewnie niemal na żywo śledziło przebieg pierwszego zimowego wejścia na dwunastą pod względem wysokości górę na świecie. Dokonało tego czterech Polaków. Dwóch przepłaciło to życiem.

Choć – siłą rzeczy – te dwie historie różnią się od siebie, to pożegnalna podróż Jacka Berbeki w Karakorum przypomina mi powrót Jezusa do Betanii po śmierci Łazarza. Jezus miłował Łazarza. Coś z tej miłości na pewno było między braćmi Jackiem i Maćkiem. Hugo-Bader swoją opowieść zatytułuje przecież „Długi filmie o miłości”. O miłości.

Męska przyjaźń jest piękna.

PS1:
Tekst jest „wstępniakiem” do 109 numeru czasopisma „eSPe”.

PS2:
Gdyby nie nazwisko autora, pewnie nie sięgnąłbym po książkę o podobnej tematyce. Dzięki niej z kolei wiem, że wysokogórska wspinaczka i miłość do gór może zafascynować także człowieka z nizin, który w życiu nie miał na nogach raków a w ręce czekana. I choć to fascynacja nie do zrealizowania w praktyce, to skutkująca podziwem dla himalaistów, zwłaszcza polskich himalaistów. Książka o tematyce pozornie mi obcej, w ogóle mnie nieinteresującej, napisana tak fantastycznie, że już dawno tak szybko nie przeczytałem żadnej innej pozycji. [Przemysław Radzyński]


Jacek Hugo-Bader, Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak, wydawnictwo Znak, Kraków 2014


Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.