Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Małżeństwo» Macierzyństwo

Macierzyństwo

Mama - fot. StephaniePetraPhoto - flickr.com

Zawierzenie, które nie ma końca

Okrągły koszyczek zapełnia się białymi krążkami, na których wypisane są imiona. Podniosły nastrój rodzi wzruszenie. „Matki w Modlitwie” szturmują niebo.

...więcej
Mama z dzieckiem - fot. Allan Donque - flickr.com

Kariera od zaraz

Szkoła podstawowa po to, by dostać się do gimnazjum. Gimnazjum, by zdać do wymarzonego liceum. Szkoła średnia, by trafić na dobrą uczelnię, 5 lat studiów, by zdobyć zawód i dobrą pracę, a macierzyństwo jakby mimochodem, przy okazji, bez próbnych egzaminów i korepetycji w ostatniej chwili. Czy to może się udać?

...więcej
Emilia Wojtyłowa - fot. niedziela.pl

Wybrała życie. Niezwykła kobieta, niezwykła matka

Z pewnością zajęłam się tą postacią dlatego, że jest to matka papieża. Ciekawiło mnie, kim była, jaki wpływ wywarła na swego syna, jakie też było dzieciństwo Ojca Świętego, gdy żyła jeszcze matka. Sam papież, co znamienne, niewiele o niej mówił, znacznie częściej o ojcu - zapewne też dlatego, że jego ojciec żył kilkanaście lat dłużej i bardziej go pamiętał.

...więcej
Emilia Wojtyłowa - fot. niedziela.pl

„Nad twoją białą mogiłą...” - Emilia Wojtyłowa

W niezwykłą podróż w poszukiwaniu śladów życia kobiety, która urodziła przyszłego Papieża, wybrała się Milena Kindziuk. I powstał portret wyjątkowej matki... Dziennikarka „Niedzieli” wzięła na siebie bardzo trudne zadanie, gdyż wiedza na temat Emilii Wojtyłowej do tej pory była szczątkowa, a właściwie wokół jej osoby panowało milczenie. Dziennikarka przebiła tę barierę. Przemierzyła Polskę w poszukiwaniu dokumentów i wspomnień o matce Jana Pawła II. Ocaliła ostatnie ślady.

...więcej
Mama z dzieckiem - fot. Allan Donque - flickr.com

Nie oczekujmy od matek jeszcze więcej

A jakie jest współczesne macierzyństwo? Przede wszystkim odpytywane, podejrzewane, oskarżane… Ilość ekspertów od macierzyństwa zaskakuje. Można przeczytać, że za wszelkie niepowodzenia odpowiadają matki, które nie dość albo za bardzo zajmowały się dziećmi. Jakoś mniej się słyszy na temat mężów, ojców. Nie dziwię się kobietom, które boją się mieć dzieci. Może nie czują się dość idealne? Wiem, że matki wielodzietne często są pytane przez obce osoby: „dlaczego ma pani tyle dzieci?”; „naprawdę były planowane?”; „umie pani o nie zadbać?”.

...więcej
Ciąża - fot. Tatiana Vdb - flickr.com

Po drugiej stronie brzucha

Macierzyństwo zaczyna się już w chwili poczęcia dziecka i dojrzewa wraz z nim. Wzruszenie płaczem nowo narodzonego, smutek niepłodności i radość adopcji – to różne aspekty macierzyństwa. Ale i matka jedynaka, i matka kilkorga dzieci z radością świętują 26 maja Dzień Matki. Krakowski szpital Ludwika Rydygiera, jak na taką placówkę przystało, ma oddział ginekologiczno-położniczy. Czyli miejsce, w którym wielu rodziców kolekcjonuje najpiękniejsze wspomnienia i zbiera pierwsze matczyno-ojcowskie doświadczenia.

...więcej
Agata Mróz - fot. Paweł Strykowski - wikipedia.org

Matki – bohaterki

Joanna Beretta Molla, Agata Mróz i Jessica Council – trzy kobiety, które za nic miały ratowanie własnego zdrowia w obliczu życia lub śmierci swojego nienarodzonego dziecka. Bohaterki „niemalowane”, dowody na to, że za życie innych warto oddać swoje własne. Nie tylko odmówiły dokonania aborcji lecz również zrezygnowały z podjęcia leczenia, które mogłoby je ocalić, ale byłoby niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka.

...więcej
Marianna Popiełuszko - fot. YouTube

Matka kapłana

W dużej mierze to właśnie matce ksiądz Jerzy zawdzięczał to, iż już w seminarium niezwykle poważnie traktował swoje powołanie – jako życiową drogę. W domu poznawał zasady życia duchowego wyrażone w ludowej mądrości i moralności przekazanej przez matkę i rodzinę, w ludowym rozumieniu sprawiedliwości opartym na prostym i jasnym odróżnianiu dobra od zła i zasadach „bycia człowiekiem”. Bo „kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”.

To wszystko, co wcześniej słyszał w domu rodzinnym od matki, teraz potwierdzał ojciec duchowny ksiądz Czesław Miętek na cotygodniowych konferencjach ascetycznych: świętość nie polega na spełnianiu cudów ani innych nadzwyczajnych czynów, ale zaczyna się od wiernego wypełniania zwykłych obowiązków i okazywaniu szacunku każdemu człowiekowi.

...więcej
Sztuka przyjmowania - fot. Alpha - flickr.com

Sztuka przyjmowania

Chyba o wiele łatwiej jest pomagać, niż o pomoc prosić. Nie wiem, co wymaga większej pokory? W życiu doświadczyłam jednego i drugiego, i muszę przyznać, że „więcej radości jest w dawaniu aniżeli w braniu”.

...więcej
Brygida Grysiak - fot. Archiwum Brygidy Grysiak

Miłość silniejsza niż wszystko

Powód do dumy mają bohaterki mojej książki, bo każdego dnia walczą o siebie i swoje dzieci. Ktoś powie, że są głupie. Bo marnują życie swoje i dzieci. A ja będę powtarzać, że one dokonały pięknego wyboru. Dały swojemu dziecku szansę. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, co wydarzy się za pięć, piętnaście lat. Czy nie będzie tak, jak z gigantem nowych technologii - Stevem Jobsem, który trafił do adopcji. Matka pozwoliła mu przyjść na świat. Dała szansę.

Dzieci matek wszechmogących dostały szansę na lepsze życie, na to, by stać się dobrymi, szczęśliwymi ludźmi, na dokonywanie wyborów, do których mają prawo, jak każdy z nas. Tak jak mają prawo do życia. Dlatego kobiety, o których piszę, są dla mnie bohaterkami. Podobnie jak moja mama.

...więcej
Lek. med. Józef Fąk

Dar życia to zobowiązanie

W obliczu obecnej sytuacji, gdy ludzie niechętnie podejmują decyzje o tym, żeby mieć dzieci, trzeba zaznaczyć, że macierzyństwo i ojcostwo to wspaniałe podarunki od Pana Boga. Zobowiązują one do właściwego korzystania z tego daru, ale też w ogóle do szacunku wobec życia ludzkiego.

...więcej
Eleni Tzoka - fot. Michał Niemiec

Przebaczenie – najtrudniejsza miłość

Pod koniec stycznia 1994 r. media obiegła informacja najpierw o porwaniu, a potem o śmierci córki Eleni. O przebaczeniu, które daje wewnętrzny spokój, uwalnia, nie niszczy, mówi popularna piosenkarka.

...więcej
Dzieci są dla mnie najważniejsze - fot. iStock

Dzieci są dla mnie najważniejsze

Myślę, że moja historia nie jest tylko moją historią. Chciałabym, żeby czytający – zwłaszcza kobiety – przyjęli to jako przestrogę przed tym, co może się zdarzyć, co może ich czekać w różnych momentach życia. Nie wiadomo, na kogo w życiu się trafi. Mężczyźni na początku są idealni. Gdy pojawiają się dzieci, przychodzą też problemy. Ojców często to przerasta, nie dorastają do tego faktu. Skutkiem jest przemoc w rodzinie czy alkohol i wszystko, co się z tym wiąże.

...więcej
Wulkan miłości - fot. iStock

Wulkan miłości

W debacie o aborcji zawsze brakowało mi głosu kobiet, które stanęły przed wyborem. I wybrały życie, mimo dramatycznych okoliczności, które temu wyborowi towarzyszyły. Wśród moich bohaterek jest i była prostytutka, która nie wie, kto jest ojcem jej dziecka, i prosta kobieta, która oddała córkę do okna życia. Są też kobiety, które nie musiały wybierać. Anna – mama Celi z zespołem Downa – nie wiedziała, że jej córka urodzi się chora, ale daje piękne świadectwo bycia rodzicem dziecka chorego. Świat z Celą, z Downem, jest dla niej piękniejszy, niż ten, w którym zabrakłoby córki i jej choroby. Opowiadam też o Weronice – jej historia zamyka tę książkę. To młoda, piękna dziewczyna z ambicjami, która u progu ważnej, zawodowej szansy dowiaduje się, że jest w ciąży. Przez chwilę zastanawia się, czy to dobry moment na urodzenie dziecka. Ale ona się nie waha. Nigdy nie usunęłaby ciąży. Ma obok wspaniałego faceta, który dziś jest jej mężem. Są bardzo szczęśliwi. W ich historii więcej jest radości niż dylematów. Myślę, że właśnie w Weronice wiele młodych dziewczyn może rozpoznać siebie. Doświadczenia moich bohaterek są różne, ale mają wspólny mianownik – jest nim miłość do dziecka, większa niż strach, ból, bieda, obawa przed rozstaniem czy potępieniem. Stąd określenie „matki wszechmogące”, które ukułam słuchając ich historii. Nie mam wątpliwości, że dla swoich dzieci są w stanie zrobić wszystko. I że mogą wszystko.

...więcej