Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Kwartalnik eSPe» Numery

Numery

eSPe 126

eSPe 126 - Zainspirowani Kalasancjuszem

Św. Józef Kalasancjusz po ludzku szukał jakiegoś bogactwa, a Bóg schował jego życiowy skarb w pewnym braku. Bóg dał mu wrażliwe serce. To nim dostrzegł ubogie dzieci, którymi nie miał się kto zaopiekować. Na modlitwie szukał rozwiązania dla tej sytuacji. Bożym natchnieniem okazał się pomysł stworzenia pierwszej bezpłatnej szkoły powszechnej.

Kalasancjusz to natchnienie podjął i konsekwentnie zrealizował. Tak się wypełnił Boży plan i to na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, Kalasancjusz dał Kościołowi Zakon Pijarów, który od 400 lat wiedzie prym w edukacji ubogich dzieci i młodzieży. Po drugie, Józef zrealizował swoje życiowe powołanie – był szczęśliwym kapłanem, nauczycielem i wychowawcą a także zakonnikiem.

Podobnie jest z powołaniem każdego z nas, bo wszyscy mamy wrażliwe serca, które na modlitwie są w stanie odkryć, czego Pan Bóg od nich oczekuje. To, czy wykonamy kolejne kroki, by wcielić w życie ten Boży plan, zależy tylko od nas.

...więcej
eSPe 125

eSPe 125 - Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna do ...zakonu?

Większość seminariów i zakonów wyszczególnia dokumenty, których wymaga od kandydatów – od świadectw chrztu i bierzmowania, przez dokumenty ukończenia szkoły i zdania matury, po życiorys i podanie o przyjęcie. Przypomina to czasem listę wymagań do pierwszej pracy a na pewno na studia. Ale jest pewna różnica…

„Podstawowym warunkiem jest łaska powołania do kapłaństwa i celibatu. Rozeznanie powołania opiera się na wewnętrznym pragnieniu służby Bogu i ludziom oraz na posiadaniu zdolności koniecznych do podjęcia formacji i posługi kapłańskiej”.

Niezależnie od tego, czy tematyka tego numeru dotyczy Ciebie Czytelniku bezpośrednio, to warto pomyśleć, co odpowiedziałbyś na pytanie w stylu: „trzy życzenia do złotej rybki”. Bo i takie padają w czasie „rozmów rekrutacyjnych” do zakonów.

...więcej
eSPe 124

eSPe 124 - św. Józef – symbol jakiej męskości?

Często się podkreśla, że na kartach Ewangelii nie zanotowano żadnego słowa, które miałby wypowiedzieć św. Józef. Z jednej strony może biblijny Autor chciał pokazać, że to człowiek czynu i taki też powinien być mężczyzna – powinien więcej robić niż mówić. Ale z drugiej strony, po co tu cokolwiek mówić, skoro on był ciągle blisko Maryi i Jezusa? Nic więcej nie trzeba.

Być jak św. Józef, to być blisko Jezusa i Maryi. Żyć z Nimi i dla Nich.

Poznajcie proszę św. Józefa i to, jak aktualnym wzorem jest dla nas dziś.

...więcej
eSPe 123

eSPe 123 - Po co dziś osoby konsekrowane?

Pewną odpowiedzią Pana Boga na marzenia młodych o spełnionym życiu są czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. W radykalny sposób te cnoty praktykują osoby konsekrowane. Jak w wywiadzie dla „eSPe” mówi bp Damian Muskus, franciszkanin, ich fundamentalna misja jest niezmienna: „radykalnym stylem życia radami ewangelicznymi świadczymy o miłości, dla której warto poświęcić życie bez reszty. Nie mam wątpliwości, że ludzie potrzebują obecności zakonników i zakonnic, osób, które uwierzyły Jezusowi do tego stopnia, że postanowiły oddać się Mu na wyłączność”.

Jeśli osoby konsekrowane będą autentycznie żyły tym, co ślubują – czystością, ubóstwem i posłuszeństwem, to będą wymownym znakiem zapytania na powołaniowych drogach wielu młodych. Pociągającym do tej formy życia będą też – o czym mówi w rozmowie z „eSPe” o. Łukasz Buksa – świadectwo wspólnoty zakonnej i entuzjastyczna radość przeżywania swojego powołania. Tak żyjących konsekrowanych i dziś nie brakuje.

...więcej
eSPe 122

eSPe 122 - Jak wygląda życie w seminarium?

W świecie, w którym właściwie każde miejsce obserwuje oko kamery a każdą ludzką aktywność – w tym tę najbardziej intymną – pokazano w reality show, potrzeba miejsc okrytych pewną tajemnicą. Takim miejscem jest z pewnością seminarium. Jego charakter wynika z funkcji jaką pełni – a służy przecież rozeznaniu powołania, które św. Jan Paweł II określał jako „dar i tajemnicę”.

Gdy w czyimś sercu rodzą się pytania o jego powołanie, to naturalnie chciałby wiedzieć coś więcej o miejscu, w którym się je rozeznaje. Ten numer „eSPe” jest odpowiedzią na wiele pytań o to, jak wygląda życie w seminarium.

...więcej
eSPe 106

eSPe 106 – Post od fejsa

Klerycy zrezygnowali z korzystania z Facebooka w piątki Wielkiego Postu. Piotrek Żyłka, twórca projektu FaceBóg, odłożył słuchawki i ulubioną muzykę a jego jałmużną stał się czas ofiarowany innym ludziom. Susan Maushart ze swoimi dziećmi nie korzystała w domu przez pół roku z Internetu, telewizora i komórki. Gdybym o tym wszystkim powiedział mojej babci, nie zrozumiałaby sensu takiego postu. Ale coraz trudniej także o wiele młodszym dostrzec w takim zachowaniu wartość, bo urządzenia mobilne to nasza codzienność a świat wirtualny miesza się nam z rzeczywistością.
Dlatego spróbujcie, choć na jeden dzień, odłożyć smartfona i nie zaglądać do mediów społecznościowych. A z zyskanego czasu złóżcie jałmużnę Panu Bogu lub swoim bliskim – oczywiście tak, żeby nie odczuli, że to jałmużna.

...więcej
eSPe 105

eSPe 105 – Jak wyjść z seminarium?

„Seminarium to określony czas i miejsce, ale to przede wszystkim wspólnota wychowawcza w drodze” – napisał Jan Paweł II w adhortacji Pastores dabo vobis. O seminarium jako drodze rozeznawania powołania mówi także bp Grzegorz Ryś, były rektor krakowskiego seminarium. Metafora drogi dobrze oddaje to, co chcemy przekazać Wam w tym numerze eSPe. Wchodząc do seminarium nikt – ani sam kleryk, ani przełożeni, ani rodzina czy znajomi – nie może być pewny, że to jest prosta ścieżka do kapłaństwa. Z tego samego powodu nikt nie może być rozczarowany decyzją o odejściu z seminarium.

...więcej
eSPe 104

eSPe 104 - Schody na drodze powołania?

Na początek roku 2014 i na początek nowej, elektronicznej wersji eSPe przygotowaliśmy dla Was numer o trudnościach. Bo, jak wiadomo, początki zawsze są trudne… Doświadczyliśmy tego tworząc ten numer, przygotowując nową stronę internetową i narzędzia, dzięki którym skutecznie będziemy mogli dotrzeć do naszych odbiorców.

Ale patrząc na bohaterów naszych tekstów: Jaśka Melę, ks. Jana Kaczkowskiego, Kaję Godek, Wojtka Jałoszyńskiego, Emilię Wojtyłową czy – żeby pójść dalej – biblijnych Bartymeusza czy Zacheusza, trudno narzekać na trudności. Jak dobrze pokazują wyżej wymienieni, z przeszkód można uczynić trampolinę do życiowego sukcesu.

...więcej
eSPe 103

eSPe 103 – Wiara czyni cuda

Na zakończenie Roku Wiary przygotowaliśmy numer właśnie o wierze. O podzielenie się swoimi doświadczeniami na tym polu poprosiliśmy katechetów i osoby związane z dziełem nowej ewangelizacji. Piszemy o ojcu wiary – Abrahamie i wytrwałej, pełnej zawierzenia modlitwie św. Moniki. Prezentujemy nawrócenia gwiazd polskiej i światowej sceny muzycznej i pokazujemy, jakie cuda czyni ufność wobec Boga w najtrudniejszych momentach życia. W specjalnej medytacji będziecie mogli postawić pytania o Waszą wiarę. Tradycyjnie już oddajemy nasze łamy kapłanom, osobom konsekrowanym, małżonkom i rodzicom.

...więcej
eSPe 102

eSPe 102 – W dobrych zawodach występuję

W 102 numerze eSPe przedstawiamy sylwetki kapłanów i sióstr zakonnych, matek i ojców, którzy wypełniając swoje powołanie doskonale połączyli je ze sportową pasją. Nie zabraknie też sportowców – tych z najwyższej półki – odważnie przyznających się do wiary. Rozmawiamy z siostrą zakonną wuefistką; klerycy odpowiadają na pytania o rolę sportu w odkrywaniu powołania; Ola i Paweł opowiadają jak to się stało, że zostali pierwszym parafiadowym małżeństwem (Parafiadzie – jednej z większych imprez sportowych, która obchodzi 25-lecie – też poświęcamy kilka stron).

...więcej
eSPe 101

eSPe 101 - Czysty seks i sexy czystość

Podejmujemy temat ludzkiej seksualności i nierozerwalnie związanej z nią czystości. Oddajemy głos małżonkom, duchownym i singlom. Każdy ze swojej perspektywy dzieli się przeżywaniem sukcesów i porażek tej wyjątkowej ludzkiej rzeczywistości. Poruszamy też problem powołania homoseksualisty – zastanawiamy się m.in. czy osoba o takich skłonnościach może być księdzem. Prezentujemy też sylwetki dwóch młodych dziewczyn – Ani Golędzinowskiej zgwałconej modelki, która swoją książką i spotkaniami z ludźmi daje świadectwo piękna czystości oraz Magdy Frączek, młodej wokalistki, która z czystości uczyniła lejtmotyw swojej twórczości. Do tego numeru dołączamy też płytę „Każdy komuś służy” zespołu Matula.

...więcej
eSPe 100 - Z pasją powołani

eSPe 100 - Z pasją powołani

Oddajemy do Waszych rąk 100 numer. Tych 25 lat nieprzerwanego wydawania „eSPe”, to efekt PASJI „ojców założycieli”, późniejszego kierownictwa pisma, jak i aktualnych autorów i redaktorów. Kwartalnik powstaje także dzięki PASJI powołanych – bohaterów naszych wywiadów, sylwetek, świadectw. Ale nade wszystko „eSPe” ukazuje się dlatego, że Pan Bóg z PASJĄ wlewa w serca młodych ludzi powołanie, które my pomagamy odkrywać.

...więcej
eSPe 99 - okładka

eSPe 99 - RodziMy powołanych

Rodziny są przestrzenią, gdzie rodzą się powołania. To przy rodzinnym stole, familijnym spacerze czy braterskiej zabawie dojrzewają przyszli kapłani czy małżonkowie. Muszą mieć o tym świadomość matki i ojcowie, bracia i siostry, babcie i dziadkowie, ciotki, wujkowie i kuzynowie, aby wspierać swoich bliskich w życiowych wyborach.

...więcej
eSPe 98 - okładka

eSPe 98 - Nowe wspólnoty

Być „solą ziemi”, „światłem świata”, „miastem na górze” – te zadania, które swoim uczniom stawia Jezus z pełnym zaangażowaniem realizują dziś w Kościele nowe wspólnoty. To im poświęcamy 98 numer kwartalnika eSPe. Dzięki temu wydaniu poznacie Jeana Vaniera i Arkę, bł. Karola de Foucauld i Duży Dom, s. Elwirę Petrozzi i Cenacolo, św. Josemaríę Escrivę i Opus Dei.

...więcej
eSPe 97 - okładka

eSPe 97 – Chrześcijański singiel?

Powołanie to wyzwanie. Zwłaszcza, kiedy Boży głos wzywa do bycia singlem. Bezżenność można wybrać z wewnętrznym przekonaniem, że to droga przeznaczona właśnie dla mnie. Można też zostać samemu, bo coś się nie udało, albo jakaś losowa sytuacja sprawiła, że nie mogliśmy związać się z drugą osobą czy wspólnotą. O różnych motywacjach i sytuacjach chrześcijańskich singli piszą autorzy 97 numeru eSPe.

...więcej