W Żyrafowie

Nazywam się Ewelina Gładysz. Uwielbiam zapach kawy i prania suszonego na wietrze, i jeszcze piękne, uszyte, wyhaftowane, pomalowane itp. przedmioty użytku domowego. Swego czasu czytałam dużo reportaży i dużo o reportażu. Zawodowo próbuję żyć tak, by mi płacono za pisanie. Jednak to, co najważniejsze i najpiękniejsze Pan Bóg dla mnie przygotował, to moja rodzina: mój mąż i mój syn Janek, mój mały Żyraf.

Kalendarz wpisów
Grudzień 2019
P W Ś C P S N
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  
Home» Nasi blogerzy» W Żyrafowie» Archiwum: Luty 2015

Archiwum: Luty 2015

„Kret sam na scenie”

Nasz numer 7. Żyraf chce na scenę!

„Kret sam na scenie” Ulfa Nilssona pozwala maluchom wejść na scenę, przeżyć lęk, pozwala uciec i wrócić, by na końcu odczuć dumę i radość.

...więcej
„Dzień Dziecka w Bullerbyn”

Krótko o pewnym długim Dniu Dziecka

Przez chwilę mieliśmy ją w domu, ale wydawało mi się, że Żyraf nie będzie zainteresowany. Poszła w świat. Jednak pewnego dnia, zauważona na bibliotecznej półce, wróciła. Trudno było się jej oprzeć. Porządnie wydana (szyta!), ze świetnymi ilustracjami, na papierze, który ma tę dobrą – niekredową fakturę. Potem ją przedłużaliśmy. I przedłużaliśmy. W końcu nadszedł czas, by się rozstać. Wierzę, że do nas powróci (po prostu czekamy na jakąś dobrą promocję).

...więcej
"Pieniek otwiera muzeum"

Żyraf z Pieńkiem robią muzeum

Åshild Kanstad Johnsen daje nam bowiem opowieść, w której po cichu może się też odnaleźć każdy, dorosły również – szczególnie ten z szufladami pełnymi śrubokrętów pasujących do wszystkich śrubek świata, czy z półkami pełnymi książek kulinarnych opisujących chyba wszystkie potrawy świata. Jednak „Pieniek otwiera muzeum” to coś więcej niż tylko książeczka o dziwnych pasjach, to także bajka edukacyjna o tym, czym jest segregowanie i odpowiedzialność za otaczający nas świat. Tak, tak – zero patetyzmu, całkiem serio! 

...więcej
"Niedźwiedź łowca motyli"

Żyraf uczy się, że warto pomagać

Pokochaliśmy z Żyrafem „Niedźwiedzia...” za opowieść o wrażliwości; za – dla dorosłych może lekko naiwną, ale dla małego człowieka pełną nadziei myśl, że świat oddaje dobro, które w nim sami zostawiamy; za lekcję o odważnej przyjaźni łamiącej konwenanse; w końcu za kilka ważnych słów o tym, czym jest wdzięczność.

...więcej
Żyraf w podróży

Podróżujemy w świecie słów i obrazów

Zatem trochę podróżujemy w świecie słów i obrazów. Dlatego też zachwycił nas „Rzym” (Oto jest Rzym, Miroslav Šašek, wyd. Dwie Siostry). Musimy po cichu też przyznać, że widzieliśmy również Paryż! (Oto jest Paryż, tekst i ilustracje: Miroslav Šašek, wyd. Dwie Siostry). To książki podpięte pod kategorię wiekową +4 i nawet ja się zgadzam, że Żyraf na rozmowy o Cesarstwie Rzymskim jest za mały i pewnym wyzwaniem są pytania o Panteon. A jednak cieszy nas to zderzenie z inną kulturą. Wrzucamy z turystami monety do Di Trevi, zaglądamy do niewielkich sklepików wypełnionych po brzegi Chianti (to tylko dla dorosłych), spacerujemy ulicami pełnymi rzymskich tramwajów, trolejbusów i autobusów (to najlepsze Żyrafowe fragmenty).

...więcej
"Jak tata pokazał mi wszechświat"

Żyraf: Mamo, a może wdepniemy sobie w kupę?

Sobota. Śniadanie. Żyraf: - Mamo, a może wdepniemy sobie w kupę i zrobimy szybki unik? To pytanie Żyrafa w sposób bezpośredni nawiązują do świetnej książeczki przełożonej z jęz. szwedzkiego (no cóż kolejna). Ojciec zabiera syna na niezwykłą wędrówkę. Zamierza pokazać mu wszechświat. Brzmi poważnie, ale z tej nadmuchanej konwencji na każdym kroku do łez zaśmiewa się autor, a my razem z nim. I chociaż prowiantem okazuje się guma do żucia, a wszechświat wbrew zachwytom malca nie zmieścił się w kałuży, na tych stronach jest kilka ważnych, dużych rzeczy do odkrycia.

...więcej
"Tam, gdzie żyją dzikie stwory"

Żyraf i dzikie stwory

Minął styczeń. Minął nawet pierwszy dzień lutego, ale to nic. Nie zniechęcajmy się niezrealizowanym noworocznym postanowieniem. Od dziś przez kilka dni będziemy się z Wami dzielić książkami, które w minionym roku podbiły serce Żyrafa. Tak, jego. Reszta wykonywała tylko wyjątkowo proste polecenie: Ta!

...więcej