Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Małżeństwo» Kościół o małżeństwie» Franciszek» Papież Franciszek ostrzega przed społeczeństwem bez ojców

Radio Watykańskie - logo

Papież Franciszek ostrzega przed społeczeństwem bez ojców

Tato z synem - fot. Onkelbo - wikipedia.org Tato z synem - fot. Onkelbo - wikipedia.org

Brak ojca albo nie wywiązywanie się ojca ze swych obowiązków negatywnie odbija się na dziecku i jego przyszłości. Powoduje poważne zranienia i dewiacje, a także może utrudnić nawiązanie relacji z Bogiem – mówił Papież na audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez o rodzinie, tym razem skupił się na postaci ojca. Jest ona szczególnie ważna dla chrześcijan, ponieważ właśnie tak Jezus nauczył nas zwracać się do Boga i sam objawił nam swoją relację z Ojcem.

Franciszek będzie o tym jeszcze mówił w przyszłym tygodniu. Dziś, jak przyznał, ograniczył się do aspektu negatywnego, a mianowicie do braku ojca.

„Dziś doszliśmy to tego, że nasze społeczeństwo nazywamy «społeczeństwem bez ojców». Innymi słowy, szczególnie w kulturze zachodniej, symbolika postaci ojca staje się nieobecna, pozbawiona znaczenia, odsunięta. Początkowo było to postrzegane jako wyzwolenie: wyzwolenie od ojca-władcy, ojca uobecniającego prawo narzucone z zewnątrz, od ojca ograniczającego szczęście dzieci i stanowiącego przeszkodę w emancypacji i uniezależnianiu się ludzi młodych. Rzeczywiście, w przeszłości w niektórych domach panował niekiedy autorytaryzm, w niektórych przypadkach nawet ciemiężenie: rodzice traktowali swoje dzieci jak sługi, nie szanując osobistych wymogów ich rozwoju; ojcowie, którzy nie pomagali im podejmować swoją drogę życiową w wolności – ale to niełatwo wychowywać dziecko w wolności; ojcowie, którzy nie pomagali im brać na siebie odpowiedzialność, aby budować swoją przyszłość i przyszłość społeczeństwa” – powiedział Papież.

Franciszek zauważył, że dziś popadliśmy z jednej skrajności w drugą. Aktualnie problemem nie jest już natarczywa obecność ojców, ale ich brak, uchylanie się od obowiązków.

„Ojcowie są czasami tak skupieni na sobie i swojej pracy, a nieraz na realizacji swoich aspiracji, że zapominają nawet o rodzinie. Dzieci i młodzież pozostawiają samym sobie. Już jako biskup Buenos Aires zauważałem, że młodzi żyją dziś w poczuciu osierocenia. I często pytałem ojców, czy bawią się ze swymi dziećmi, czy mają na tyle odwagi i miłości, by tracić z nimi czas. W większości odpowiedź była zła: ależ nie mogę, mam tyle pracy... I ojciec pozostawał nieobecny dla tego dorastającego dziecka. Chciałbym powiedzieć wszystkim wspólnotom chrześcijańskim, że musimy zwracać na to więcej uwagi: brak postaci ojca w życiu dzieci i młodzieży powoduje luki i urazy, które mogą być bardzo poważne. I rzeczywiście większość dewiacji u dzieci i młodzieży można przypisać tej nieobecności, brakowi wzorców i obdarzonych autorytetem przewodników w ich codziennym życiu. Poczucie osierocenia przeżywane przez wielu młodych jest znacznie głębsze, niż to sobie wyobrażamy” – powiedział Papież.

Franciszek sprecyzował, że to poczucie osierocenia nie wynika jedynie z fizycznej nieobecności ojca, ale także z faktu, iż ojcowie nie zachowują się tak jak powinni, nie rozmawiają z dziećmi, nie dają im dobrego przykładu, nie przekazują im zasad życiowych, których młodzi potrzebują jak chleba. Papież przyznał, że ojcowie często nie potrafią wypełniać swych obowiązków względem rodziny i aby jakoś sobie z tym poradzić, wycofują się w relacje koleżeńskie, co jednak nie pomoże ich dzieciom, jeśli nie będą dla nich ojcami.

Na marginesie dzisiejszej katechezy Ojciec Święty dodał, że również społeczeństwo daje młodym powody, by mogli się czuć osieroceni. Nie daje im prawdziwych perspektyw, nie wskazuje im dróg, godnych zaufania mistrzów, ideałów, które rozpalają serce, wartości i nadziei, które są oparciem w codziennym życiu. Zamiast tego proponuje się nowe bożki i kradnie się im serce. Rozbudza się w nich marzenia o rozrywce i przyjemnościach, ale nie daje się im pracy. Są łudzeni pieniędzmi, ale odmawia się im prawdziwych bogactw – powiedział Franciszek.


Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.