Magdalena Dobrzyniak

Drogi sztuki i drogi wiary czasem się rozmijają, często biegną równolegle. Fascynujący jest jednak moment, w którym przecinają się w punkcie otwierającym człowieka na Ducha. Jeśli mamy szczęście i znajdziemy się w tym miejscu, czeka nas niezwykła przygoda, bo na pytania stawiane przez sztukę – nie tylko chrześcijańską – wiara jest najgłębszą odpowiedzią.

Kalendarz wpisów
Styczeń 2020
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
Home» Nasi blogerzy» Magdalena Dobrzyniak» Wpisy» Odszedł Apostoł Piękna 15 czerwca 2012

Odszedł Apostoł Piękna

Stefan Stuligrosz na tle chóru "Poznańskie Słowiki" podczas koncertu w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Śremie - fot. KrejZii - wikipedia.org Stefan Stuligrosz na tle chóru "Poznańskie Słowiki" podczas koncertu w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Śremie - fot. KrejZii - wikipedia.org

Z Profesorem spotkałam się osobiście tylko raz w życiu. Przyjechał ze swoim słynnym chórem do Krakowa na koncert organizowany w jednym z kościołów przez moich przyjaciół. Prawdę mówiąc, z samego koncertu pamiętam niewiele, za to głęboko w serce zapadła mi późniejsza kolacja, podczas której zostałam mu przedstawiona. Sędziwy muzyk oddał się wtedy wspomnieniom, opowiadał anegdoty, mówił o swojej wierze i o tym, jak pięknie potrafi wyrazić ją mowa dźwięków. Dziś nie powtórzę już jego słów, ale w uszach jeszcze mi brzmi pełna szacunku cisza, która im towarzyszyła, gdy go słuchaliśmy.

Kilka lat później w Krakowie odbywał się Międzynarodowy Kongres Pueri Cantores. W Bazylice Bożego Miłosierdzia zgromadziło się kilka tysięcy małych śpiewaków, chłopców i dziewcząt ze wszystkich kontynentów, by wspólnie modlić się o pokój dla świata. Zabrzmiała wówczas, odśpiewana w pięciu językach, Koronka do Miłosierdzia Bożego. Dziecięcej modlitwie, pełnej ufności i prostoty, przewodniczył sędziwy kardynał Stanisław Nagy. „Przyszliście tutaj z tym, co macie najcenniejszego: z czystymi, pięknymi głosami. To bardzo przejmujące: dzieci wołające do Boga o pokój”, mówił do nich drżącym ze wzruszenia głosem. A gdy pod kopułę łagiewnickiej Bazyliki wzniósł się chóralny śpiew pokoju i miłości, drżały także mury świątyni. Wszyscy byliśmy poruszeni – dziecięcą ufnością, pełną wiary melodią, wspólnotą małych śpiewaków i towarzyszącego im starca.

Tę Koronkę skomponował prof. Stefan Stuligrosz, który dziś odszedł do Domu Ojca. Ten apostoł Piękna osierocił Słowiki, wiele pokoleń Słowików, ale zostawił im cenne dziedzictwo wyśpiewanej życiem wiary, nadziei i miłości.

Dziękuję, Panie Profesorze, za wzruszenie, które ogarnęło mnie wtedy w łagiewnickim Sanktuarium.

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.