Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Małżeństwo» Ojcostwo

Ojcostwo

Prof. Jan Duda - fot. YouTube.com

Jak wychować dziecko na prezydenta? - odpowiada tata prezydenta RP

„Kochający rodzic marzy o tym, żeby dziecko po śmierci było zbawione” - mówi prof. Jan Duda pytany przez Tato.Net o strategie ojcowskie wobec prezydenta Andrzeja Dudy. W serii krótkich filmików padają też odpowiedzi na pytania o to, jak wychować dziecko na prezydenta i czy Andrzej Duda był grzecznym dzieckiem.

...więcej
Tato - fot. archibald jude - flickr.com

Ojcostwa trzeba się uczyć

Wielu młodych, z którymi rozmawiam, ma poczucie zbyt małej ilości czasu, jaki ofiarowali im rodzice. Na szczęście często słyszę też piękne świadectwa ojcowskiej miłości. A warto pamiętać, iż zdrowa relacja z ziemskim tatą wpływa na relację z Bogiem Ojcem. Na rekolekcjach proponuję młodym, by napisali list do swych ojców, wyznając miłość do nich oraz dziękczynienie lub przebaczenie za to, że żądali od nich, by byli idealni, co przecież jest niemożliwe. Niektóre wyznania są wyjątkowo wzruszające. Pewna 20-latka napisała mi: „Chciałabym, aby mój mąż miał wszystkie cechy, które ma mój tata”.

...więcej
Tato z synem - fot. Onkelbo - wikipedia.org

Co ty na to, tato?

O tym, jak trudno być dobrym ojcem, jak często ojciec staje się wielkim nieobecnym w domu i sposobach, jak porażkę zamienić w sukces, z Jerzym Dmowskim, Robertem Mirońskim i Maćkiem Celińskim z siedleckiego Klubu Ojca, działającego przy Katolickiej Szkole Podstawowej i Katolickim  Gimnazjum w Siedlcach, rozmawia ks. Paweł Siedlanowski.

...więcej
Metroseksualny - fot. Rock Cohen - flickr.com

Po prostu facet

Na kreowanie wzorców męskości mają wpływ kobiety, które często samotnie wychowują chłopców, czyniąc z nich często obiekty swoich modowych eksperymentów. Poza tym: mężczyzna modny to już nie tylko schludny, ale też podążający za modą, akcentujący w ubiorze znajomość trendów. Obowiązkiem mężczyzny staje się - oprócz zarabiania na dom - dbanie o siebie, tak by nie odstawał i wręcz „pasował” do nowoczesnej kobiety. Taki model faceta forsuje dziś popkultura i jej ikony.

...więcej
Ojciec - fot. FaceMePLS - flickr.com

Jak być ojcem?

Nikt z nas w momencie narodzin swojego dziecka nie ma wiedzy ani umiejętności, jak być ojcem, a tym bardziej dobrym ojcem. Żaden z ojców przy naszych narodzinach też z pewnością nie posiadał takich umiejętności. Otóż sztuki ojcostwa można się nauczyć i uczymy się tego przede wszystkim przy naszym ojcu. To jest pierwsza szkoła dla młodego chłopca, a później dorastającego mężczyzny. O. Józef Augustyn, uznany autorytet piszący na ten temat, mówi, że dojrzałego ojcostwa możemy uczyć się także przy niedojrzałych ojcach. To oni są dla synów niełatwym wyzwaniem.

...więcej
Karol Wojtyła (senior) - fot. wikipedia.org

Niezwykły ojciec papieża

„Mojego Ojca uważam za niezwykłego człowieka” – wyznał kiedyś św. Jan Paweł II. Wspominał go często, przez całe życie, nawet jeszcze kilka dni przed śmiercią. Dlaczego? Jakim ojcem był Karol Wojtyła senior? Razem z żoną Emilią podjęli decyzję o urodzeniu dziecka, mimo że ciąża zagrażała życiu matki. Gdy tylko Karol Wojtyła senior usłyszał, że wadowicki położnik zalecił jego żonie aborcję, znalazł innego lekarza, który mimo ryzyka zgodził się poprowadzić ciążę. Na wyraźną prośbę obojga małżonków i na ich odpowiedzialność.

...więcej
Tata i ja - fot. P. Radzyński

Tata - niezastąpiony!

Konieczne jest odzyskanie społecznego przekonania, że miejsce oraz zadania ojca w rodzinie i dla rodziny mają wagę jedyną i niezastąpioną - apelował św. Jan Paweł II, przypominając o zadaniach stojących przed współczesnymi ojcami.

...więcej
Ojciec i syn - fot. _Tophee_ - flickr.com

Rekolekcje dla ojców i synów

Spotkanie, jako żeśmy chrześcijanie, jest z Bogiem i z ludźmi. Zbratanie się wszystkich mężczyzn następuje dość szybko. O ile na pierwszej Mszy Świętej bywa jeszcze bardzo sztywno, to w czasie wyprawy „lody pękają”. Współpraca, rywalizacja i wysiłek fizyczny zbliżają nas do siebie. Wieczorem następuje ważna chwila: rozpalamy ognisko. Najpierw pieczemy kiełbaski, potem lecą kawały, aż wreszcie przychodzi chwila dzielenia – „komunia dusz”. Kilka godzin wcześniej ojcowie i synowie dowiadują się, jakiego rodzaju świadectwo będą zobowiązani wypowiedzieć. Tematy są różne: pięć zalet ojca i pięć zalet syna; walka, którą w życiu wygrałem; moje doświadczenie Boga. Wszyscy słuchają siebie nawzajem. Jest to chwila szczególna. Ja sam bardzo dużo z niej czerpię.

...więcej
Tata - fot. shutterstock.com

Tato

Zawsze się uśmiecham, kiedy słyszę: nie czas, nie dojrzałem. W dziewięciu przypadkach na dziesięć taka deklaracja jest kompletnie oderwana od rzeczywistości. I naturalna jednocześnie. Ojcostwo to jedna z tych rzeczy, na które nie można być gotowym.

...więcej
Przemysław Jakóbczyk - fot. arch. prywatne

Pozytywny kop na treningu

Z inicjatywy jednego człowieka na przełomie maja i czerwca 2013 r. odbył się w Polsce Turniej Dwóch Miast im. bł. Jana Pawła II. Zaczęło się od zaproszenia do Warszawy dwóch młodzieżowych angielskich drużyn. Inicjatywę Warszawskiej Akademii Piłki Nożnej podchwycili ludzie z Cracovii i dołączyli do imprezy włączając do niej Kraków. Pomysłodawca pierwszego w naszym kraju międzynarodowego turniej młodzieżówek piłkarskich bez gry na punkty zorganizował imprezę w dużej mierze ze względu na …swojego syna.

...więcej
Tato z dziećmi - fot. cobalt123 - flickr.com

Ojcostwo do sześcianu

Być tatą - i to więcej niż trójki dzieci - jest zapewne niełatwo. Mieć pod swoją pieczą dzieci dziewięcioro, to wyzwanie nie lada. Mężczyzn, którzy oprócz pracy zawodowej z potrzeby serca decydują się na duże rodziny, jest więcej niż myślimy. „Niedzieli Młodych” udało się porozmawiać z jednym z nich - lekarzem psychiatrą Marcinem Sztuką i jego rodziną.

...więcej
Ks. Tomasz Bieliński - fot. www.jednegoducha.pl

Wartość ojcostwa

Dzisiejsze matki powinny wskazywać swoim córkom i synom dobre cechy mężów. Kobiety muszą pamiętać, że krytykowanie męża przy dzieciach obniża jego autorytet. Po drugie, przygotowując się do misji bycia tatą, mężczyźni mogą sięgnąć po fachową lekturę, której dzisiaj mamy ogromny wybór. Również program, jaki realizujemy w duszpasterstwie akademickim, jest formacją do dojrzałego rodzicielstwa, a wiara odgrywa tu wyjątkową rolę. Ponieważ dobra relacja z Bogiem - Ojcem, uczy mężczyznę bycia tatą, a kapłana - ojcem duchowym. Duszpasterstwo proponuje także roczne studium przedmałżeńskie.

...więcej
W drodze do dojrzałości - fot. BenedictFrancis - flickr.com

W drodze do dojrzałości

Czy da się pomóc ojcom, którzy nie dorastają do rodzicielskich wymagań? - Trudno ich wychowywać, ale na pewno można formować - wyjaśnia o. Andrzej Grad i podaje narzędzia służące rozwijaniu instynktu ojcowskiego: - Spowiedź, kierownictwo duchowe, Eucharystia i ciągłe odnoszenie się do Boga Ojca.

Z analizy współczesnej męskości dokonanej przez Zbigniewa Lwa-Starowicza przebija smutna diagnoza: „Mężczyźni są nieobecni - ogromnie brakuje wzorców męskich”. Prymat żeńskiego pierwiastka kulturowego psychoterapeuta upatruje m.in. w polskim katolicyzmie. „Kobiety mają dużo silnych wzorców, łącznie z kultem maryjnym” - klaruje. Jego opinii zdają się wtórować głosy innych moich rozmówców. Czy jednak zrzucanie odpowiedzialności na czasy, w jakich przyszło nam żyć, nie jest zbyt tanią wymówką?

...więcej
Być tatą - fot. Steve Spinks - flickr.com

Być tatą

Kiedyś to był zwyczajny dom. Prawie zwyczajny, bo już wtedy czworo dzieci w domu zdarzało się rzadko. Potem dzieci dorosły i zrobiło się jeszcze ciekawiej.

Dom w Gnieźnie zaczął się rozrastać, wydzielano z niego kolejne małe mieszkanka. Dziś mieszkają tu nie tylko rodzice, Magdalena i Roman Kaźmierscy, ale również ich najmłodszy syn Mateusz, student, córka Karolina z mężem Bartkiem i dziećmi, siedmioletnim Tymkiem i czteroletnią Otylką, oraz córka Dobrawa z mężem Arturem i małym Karolkiem. Tylko jedna z córek, Ania, wyjechała w świat i mieszka teraz w Dubaju, ale i tak codziennie piszą do niej e-maile, żeby nie była zbyt daleko. Być ojcem w takim domu – to dopiero sztuka!

...więcej
Tata i ja - fot. P. Radzyński

Tata i ja

Potrzeba relacji z ojcem wynika z własnej potrzeby bycia ojcem, która jest wpisana w nasze, Panowie, powołanie. Większość z was będzie w przyszłości głowami rodzin, mężami i ojcami. Zapewne tak jak i ja chcecie być dobrymi ojcami dla Swoich dzieci i nie popełniać błędów własnych ojców, które tak łatwo się dostrzega. Być może – tak jak kiedyś ja – nie uświadamiacie sobie, że na „bycie ojcem” bardzo duży wpływ ma „bycie z własnym ojcem”. To, jakie mam teraz relacje z moim tatą, wpływa na relacje, jakie będę tworzył z moimi dziećmi. Od tego więc, jak teraz do siebie się odnosimy, o czym rozmawiamy, jak wspólnie spędzamy czas, co robimy i jak to robimy, czy razem pracujemy nad czymś, jaka atmosfera panuje między mną i ojcem – od tego może zależeć moje przyszłe ojcostwo.

...więcej