Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» Takiego Wielkiego Postu jeszcze nie mieliście

Takiego Wielkiego Postu jeszcze nie mieliście

Zdrapka Wielkopostna 2017 Zdrapka Wielkopostna 2017

W poprzedniej edycji ogólnopolskiej akcji, Zdrapka Wielkopostna dotarła do wielu domów w całej Polsce. Tysiące ludzi dzięki niej odkryło jak Wielki jest Post. Na czym dokładnie polega akcja i dlaczego wiele osób nie wyobraża sobie przygotowania do Wielkanocy bez udziału w zdrapce. Z Wojciechem Koczorowskim, członkiem wspólnoty WŻCh, organizatorem ogólnopolskiej akcji Zdrapka Wielkopostna rozmawia Maciej Piech.

 

Maciej Piech: Czym jest Zdrapka Wielkopostna?

Wojciech Koczorowski: Zdrapka Wielkopostna to specjalnie przygotowana plansza z 40 zadaniami – po jednym na każdy dzień Wielkiego Postu. Uczestnik akcji odbiera Zdrapkę i od Środy Popielcowej odsłania wyzwanie na każdy dzień. W ten sposób można przeżyć swój najlepszy Wielki Post w życiu!

Akcję organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce, do której należysz. Czym charakteryzuje się ta wspólnota?

W: Wspólnota Życia Chrześcijańskiego jest ogólnoświatowym apostolskim ruchem inspirowanym duchowością św. Ignacego z Loyoli. Szczególnym źródłem są dla nas Ćwiczenia duchowne, proces rozeznania, rachunek sumienia oraz spotkania w grupach. Zgodnie z zaleceniami św. Ignacego skupiamy się na tych obszarach, które są najbardziej opuszczone przez świat.

Jak Zdrapka wpisuje się w charyzmat WŻCh?

W: W Zdrapce Wielkopostnej, podobnie jak w Ćwiczeniach duchownych św. Ignacego, uczestnik otrzymuje inspirujące wskazówki (zadania) do osobistej refleksji. Na przykład ma “przeprosić osoby, które skrzywdził”. W ten sposób zyska korzyść dla duszy, relacji z ludźmi i Bogiem. A to jest właśnie nasz cel!

Co znajdziemy pod polami Zdrapki?

W: To tajemnica. Mogę tylko powiedzieć, że w poprzedniej edycji pojawiały się m.in. takie zadania: Nie marnuj dzisiaj wody, Unikaj "śmieciowego jedzenia", Odmów 3 razy Ojcze nasz, Życzenia Świąteczne, Wyślij kartkę! Odkryj Zdrapkę Wielkopostną i przekonaj się sam.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w Zdrapkę na Wielki Post?

W: Aby przeżyć najlepszy Wielki Post w życiu. Uczestnicy poprzednich edycji wiele razy komentowali, że nie mogą doczekać następnego poranka, aby odkryć kolejne wielkopostne polecenie. Zdrapka przybyła do Polski z Irlandii, gdzie podbiła serca chrześcijan. Jej lekka forma sprzyja dostrzeżeniu rzeczy istotnych w zwykłej, szarej codzienności. Przeżywając post z pomocą zadań spod zdrapki małymi krokami odkrywamy niesamowitą tajemnicę tak ważnych chrześcijańskich świąt.

Jak można zamówić Zdrapkę Wielkopostną?

W: Zdrapki można zamawiać w pakietach dopasowanych dla rodzin, wspólnot, a nawet całych parafii, które zamawiają po kilka tysięcy sztuk. Zamówienia można składać przez internet. Kliknij przycisk [Zamów Zdrapkę] na www.zdrapka.wzch.org.pl

Graficznie Zdrapka nawiązuje do obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, dlaczego akurat taki motyw w 2017?

W: W treść zdrapki zostały wpisane ważne wydarzenia: 2017 rokiem św. Brata Alberta, Jubileusz 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i setna rocznica objawień fatimskich. Te wydarzenia informują, że to będzie bardzo Maryjny rok, dlatego Matki Bożej z Jasnej Góry nie mogło zabraknąć w szacie graficznej zdrapki.

Do kogo adresowana jest akcja?

W: Do rodzin, bo integruje. Do studentów, bo pasuje na lodówkę w akademiku.  Do więźniów, bo przełamuje rutynę dnia. Do chorych, bo z wielu zadań płynie pocieszenie. Do sportowców, bo większość zadań można zrobić ćwicząc. Do żołnierzy, policjantów i celników, bo w tym roku będzie także o Ojczyźnie! Do katechetów i opiekunów, bo młodzież uwielbia zdrapki i zadania! Do wszystkich!

Każdego dnia Wielkiego Postu inna osoba będzie komentowała zadania Zdrapki, dlaczego?

W: To już tradycja. Do komentowania zadań zapraszamy gości - osoby z różnych miejsc, stanów i zawodów. Ich wypowiedzi rozszerzają zadania spod zdrapki i ukazują je w różnym kontekście.

Gdzie będzie można znaleźć te komentarze?

W: Serdecznie zapraszamy na nasz profil na www.facabook.com/ZdrapkaWielkopostna i do wydarzenia #BestWielkiPost, tam każdego dnia począwszy od Środy Popielcowej będziemy publikowali wideo komentarze.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.