Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» List biskupów do kapłanów na Wielki Czwartek

List biskupów do kapłanów na Wielki Czwartek

Ksiądz - fot. E. Bartkiewicz / episkopat.pl Ksiądz - fot. E. Bartkiewicz / episkopat.pl

W tegorocznym liście na Wielki Czwartek biskupi dziękują kapłanom za sianie słowa Bożego, duszpasterstwo młodzieży oraz towarzyszenie rodzinom.

– Jedną z najważniejszych form realizacji Chrystusowego posłannictwa jest misja „siewcy”. Jedynym zmarnowanym ziarnem w jego posłudze jest to, które pozostaje mu w dłoni – piszą biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek. Jest on obchodzony jako pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii oraz kapłaństwa.

Biskupi przywołują różne przestrzenie, w których wyraża się kapłańska troska o budowanie wspólnoty Kościoła. Piszą o formowaniu ducha kapłańskiego poprzez sprawowanie sakramentów świętych, modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu oraz rekolekcje kapłańskie.

Polscy biskupi zachęcają, aby zaangażowanie duszpasterskie oparte było na łasce Ducha Świętego, w myśl słów św. Pawła: Owocem (…) ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie (Ga 5, 22-23). – To jest znak trwania człowieka w łasce Boga i potwierdzenie, że tajemnice Boga nie pozostają tylko na ustach, ale przede wszystkim stają się źródłem życia – czytamy w liście.

Jednym z pól aktywności duszpasterskiej jest rodzina. – Nie bez powodu właśnie rodzina jest wskazywana jako pierwsze miejsce odczytywania Bożego powołania i doceniania ofiarowanych przez Boga darów – wyjaśniają biskupi. Stąd podkreślają wagę działań kapłanów na polu formacji chrześcijańskiej, przygotowania do sakramentu małżeństwa a następnie posługi w ramach duszpasterstwa rodzin. Dodają, że każde staranie o wierne i dojrzałe życie rodzinne stanowi wielki wkład w dzieło powołania.

W kontekście przygotowań do synodu o młodzieży biskupi podkreślają m.in. jak ważny jest czas przygotowania do sakramentu bierzmowania, kiedy to młodzi otrzymują możliwość odkrycia swojego miejsca we wspólnocie Kościoła. – Wielką wartością jest towarzyszenie tym młodym, świadectwo naszej wiary i pomoc w pierwszych próbach odkrywania przez nich życiowego powołania – piszą biskupi. Przypominają także przesłanie papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, kiedy to Papież prosił kapłanów, aby byli przykładem do dawania świadectwa całkowitego oddania się Chrystusowi i bezkompromisowego trwania przy Nim.

Biskupi wyrażają wdzięczność wszystkim kapłanom, którzy z oddaniem podejmują codzienną troskę o towarzyszenie napotykanym ludziom na drodze ich wiary. – Nasza duchowa wrażliwość i ludzka odpowiedzialność nie może pozostawić ich samych w obliczu wielorakich życiowych wyzwań i duchowych zagrożeń – piszą biskupi. Podkreślają, że kapłanom została zawierzona troska o to, aby ziarno Bożego słowa było przekazywane innym.

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.