Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Małżeństwo» Rodzicielstwo

Rodzicielstwo

Rodzice i dziadkowie - fot. moodboard - flickr.com

Krótki tekst o zabijaniu miłości

Proszę zwrócić uwagę, że szacunek do rodziców to pierwsze z przykazań, które odnosi się do relacji między ludźmi. Naszym rodzicom należy się wdzięczność za to, że pojawiliśmy się na świecie. Bezwzględnie! Naszym rodzicom nie należy się postawa uległości i bezwzględnego posłuszeństwa, gdy staliśmy się dorośli

...więcej
Mama z dzieckiem - fot. Vera Kratochvil / publicdomainpictures.net

O nadziejo przedziwna...

Nie od dziś wiadomo, że większość świętych ma swoje „specjalizacje”. Św. Dominik de Guzman, którego wspomnienie liturgiczne przypada 8 sierpnia, jest ekspertem m.in. od poczęć. - Wypływająca z modlitwy i współczucia charyzma naszego założyciela zaowocowała nie tylko nową rodziną zakonną głosicieli Ewangelii. Nieustannie sięga dalej, dotykając potrzeb pojedynczych ludzi - przekonują ss. dominikanki.

...więcej
Paweł Królikowski - fot. Mariusz Staniszewski - wikipedia.org

Na szczęście trzeba pracować

Dużej rodziny nie planowałem. Ona powstała z... woli Bożej. Z żoną (Małgorzata Ostrowska-Królikowska – telewidzom znana z roli Grażynki Lubicz w serialu „Klan” – przyp. red.) zawsze chcieliśmy mieć dzieci. Teraz nawet nie umiałbym powiedzieć, jak to było, zanim na świecie pojawili się Antek, Jasio, Julcia, Marcelina, Ksawery. Narodziny każdego dziecka traktowaliśmy jako najlepszą rzecz, jaka nas spotkała. Świat jest niedoskonały, a dzieci jawiły się nam jako dar Pana Boga, w którym jest i miłość, i piękno, i mądrość.

...więcej
Rodzice spodziewający się potomstwa - fot. benklocek - flickr.com

Nasza kochana córeczka

O nieuleczalnej chorobie dziecka dowiedzieli się w 11. tygodniu ciąży. Diagnoza: brak mózgu i kości pokrywy czaszki. Postanowili towarzyszyć dziecku do końca. – Teraz, gdy Rity nie ma już z nami, świadomość, że podarowaliśmy jej tyle miłości i troski, ile mogliśmy, przynosi nam pokój – mówią.

...więcej
Bp Antoni Długosz - fot. Albertus teolog - wikipedia.org

Dziecko – słońce rodziny i Kościoła

O tym, że dziecko jest przyszłością Kościoła, przypominał św. Jan Paweł II, mówiąc do młodzieży – ale także i do nas wszystkich – „Wy jesteście moją nadzieją, wy jesteście nadzieją Kościoła”. Jako pierwszy papież napisał też List do dzieci, w którym używa wobec nich pięknych określeń, takich jak „nadzieja rodziny”, „słońce rodziny”. I tak właśnie Kościół patrzy na dziecko, chcąc, by czuło się w Kościele, w rodzinie i w społeczeństwie jak wyjątkowy dar od Pana Boga. Dziecko ma prawo czuć się bezpieczne i kochane. Ma także prawo do tego, by rodzice mieli dla niego czas, by uczestniczyli w jego radościach i smutkach i by pomagali mu w rozwoju wiary. Ponadto, by rodzice właściwie przygotowali go do czekających na niego zadań życiowych.

...więcej
Dzieci grają w piłkę - fot. Fabiana - flickr.com

Pierwsza szkoła miłości

Każde dziecko w rodzinie powinno być przyjęte przez oboje rodziców jako dar i otoczone miłością od chwili poczęcia - podkreśla Elżbieta Trawkowska-Bryłka, psycholog, z uwagą, że nowe życie potrzebuje wzajemnej miłości matki i ojca, a także ich wspólnej otwartości oraz akceptacji.

...więcej
Kopciuszek - fot. www.zawsze-razem.org

Kopciuszek ma głos

Każdy z rodziców wie, że kochamy wszystkie dzieci jednakowo. Miłość staramy się dzielić po równo. Tak już jednak jest, że najwięcej uwagi i czasu poświęca się temu najsłabszemu w rodzinie. Stąd rodzeństwo malucha z zespołem Downa może mieć poczucie, że to on jest w centrum. To prawda, że bardziej się o niego martwimy. Może niepotrzebnie, bo czasami potrzebuje on więcej samodzielności.

...więcej
Rodzice i dziadkowie - fot. moodboard - flickr.com

Toksyczna miłość

W latach 80 amerykańska terapeutka Susan Forward ukuła termin „toksyczni rodzice”. Miał określać tych, którzy niszczą swoje dzieci, tyranizując je i poniżając. Dzisiaj „toksyczność” rozlała się szeroką falą i zaczęła nabierać nowych znaczeń. Niektórzy rodzice nie potrafią pogodzić się z faktem, że ich dziecko stało się dorosłym człowiekiem i trzymają je na uczuciowej pępowinie niczym na smyczy. Bywa też, że wtrącają się w życie nowej rodziny, wymagając podporządkowania i postępowania według ich instrukcji. Zasypują złotymi radami na temat wychowania dzieci, spędzania wolnego czasu, zakupów, urządzenia mieszkania, wpadają bez zapowiedzi w odwiedziny. Znosimy to wszystko w milczeniu, nie chcąc urazić rodziców, których przecież kochamy. Z drugiej strony denerwujemy się, jakim prawem ingerują w nasze dorosłe życie.

...więcej
Labirynt - fot. iStock

Pomyśl, zanim wrzucisz

Rodzice powinni zawsze stawiać na pierwszym miejscu dobro dziecka. Jest to oczywiste i naturalne, że, pragnąc pochwalić się swoim maluchem, np. publikują jego zdjęcie. W kampanii chcemy pokazać, jak zrobić to w bezpieczny sposób. Jako jej element przygotowaliśmy poradnik dla rodziców „Pomyśl, zanim wrzucisz”, gdzie znajdują się informacje na temat ustawień i ochrony prywatności na portalach społecznościowych. Jest on dostępny na stronie www.zanimwrzucisz.fdn.pl.

...więcej
Kaja Godek z synem - fot. kajagodek.natemat.pl

Ocalimy dzieci z zespołem Downa?

Pięcioletni Wojtuś Godek jest rozbrykanym chłopcem z warszawskich Bielan. Podobnie jak jego rówieśnicy lubi się bawić, chodzić na spacery oraz przytulać do rodziców. - Choć wymaga więcej troski niż zdrowe dzieci, to jednak jego miłość rekompensuje ten trud z nawiązką - mówi „Niedzieli” Kaja Godek, mama Wojtka z zespołem Downa (ZD). - Nie wyobrażam sobie życia bez niego.

...więcej
Duża rodzina - fot. Chris Barker - flickr.com

10. dziecko

Dwa miesiąc temu moja mama urodziła dziesiąte dziecko. Wszyscy wyczekiwaliśmy go z utęsknieniem i wszyscy bardzo je kochamy. Wygląda na szczęśliwe w naszej rodzinie. Między mną – najstarszą – a najmłodszym bratem jest prawie 19 lat różnicy. Niektóre dziewczyny w moim wieku same mają już dzieci. Wszyscy też wiedzą, że ciąże po czterdziestce są ryzykowne. Zagrożenia różnymi wadami u potomstwa. Jednakże, czy na pewno warto tylko ze względu na potencjalne zagrożenie odbierać sobie radość rodzicielstwa? Jak to ktoś powiedział, „w życiu nie należy się kierować lękiem, tylko miłością”. Tak właśnie jest u mnie w rodzinie – każde dziecko przyszło na świat z miłości. I wsparcie Najwyższej Miłości było zawsze odczuwalne – z każdym kolejnym dzieckiem pojawiały się profity, jak np. większe mieszkanie czy dodatkowa, lepsza praca.

...więcej
Życie dla życia - fot. Archiwum Rodziny Mokrzyckich

Życie dla życia

Na jednym z pierwszych naszych spotkań rozmawialiśmy o modelu rodziny, który nam się podoba. Już wtedy wiedzieliśmy, że bardzo chcielibyśmy mieć piątkę dzieci. Zrealizowało się to szybciej niż myśleliśmy. Nasi znajomi w czasie narzeczeństwa rozmawiali o tym, czy po ślubie będą mieli jedno konto czy dwa, będą spali pod jedną kołdrą czy pod dwiema. My zaczęliśmy od spraw fundamentalnych – dzieci. Na tym tle przecież jest wiele dramatów – kiedy np. mąż chciałby mieć dziecko, a żona jeszcze nie, bo chce robić karierę; albo na odwrót – kobieta chciałaby kolejne dziecko, a mężczyzna nie.

...więcej
Inny - nie znaczy gorszy - fot. hepingting - flickr.com

Inny - nie znaczy gorszy

Autyzm, zespół Aspergera, ADD, ADHD. Schorzeń i zaburzeń jest dziś tak wiele, a raczej wiedza o nich jest o wiele większa i bardziej rozpowszechniona. Dzięki temu mały człowiek ma szansę na normalne funkcjonowanie, a nie otrzymywanie łatki niegrzecznego czy głupiego. Pierwsze objawy autyzmu można zaobserwować przed trzecim rokiem życia dziecka. Czasami są one na tyle dyskretne, że ujawniają się dopiero w późniejszym wieku. Jednak często już w pierwszym roku życia można dostrzec zachowania sugerujące zaburzenia rozwoju ze spektrum autyzmu.

...więcej
Nie po omacku - fot. slightlywinded - flickr.com

Nie po omacku

Psychiatrów Olę i Marcina Sztuków poznałam dziesięć lat temu. Pracowałam wtedy w szkole, a oni przyszli, by dać świadectwo ze swojego życia. Mówili uczniom o wyborach, które prowadziły ich dłuższą i trudniejszą drogą, ale dzięki nim poznawali prawdziwy sens swoich działań, także zawodowych. Wbrew oczekiwaniom bliskich, zrezygnowali z kariery w znaczeniu ogólnie przyjętym, na rzecz zwyczajnego życia. Choć może to nieodpowiednie określenie. Ich życia nie można nazwać zwyczajnym. Mają ośmioro dzieci, a za chwilę Ola urodzi kolejne. Tym, co mnie najbardziej zaskoczyło podczas rozmów z nimi, była niezwykła znajomość charakterów, predyspozycji i przeżyć każdego z ich dzieci. Jak oni to robią? Skąd czerpią siłę? Poza tym przecież pracują – w obszarze psychiatrii, psychologii, uzależnień, trochę seksuologii, a także psychoterapii, dowodząc, że farmakoterapia jest czymś zbyt ubogim, jeśli chodzi o wnętrze człowieka.

...więcej
Niepełnosprawny ma prawo żyć - fot. Annika Leigh - flickr.com

Niepełnosprawny ma prawo żyć

Taka wiadomość to szok. Potem przychodzą strach i łzy, ciężka praca i lata wyrzeczeń. A później jest czas, kiedy niepełnosprawne dzieci stają się dorosłe. Ich rodzice mówią: nie zamienilibyśmy ich na inne. I gdybyśmy mieli zdecydować jeszcze raz, nasze dzieci urodziłyby się ponownie. Ale polskie prawo pozwala zabijać takie dzieci – wtedy, gdy ich rodzice dowiedzą się o ich istnieniu. Wystarczą badania prenatalne potwierdzające chorobę i… w świetle obowiązujących przepisów usunięcie ciąży jest możliwe i legalne. Sejm w październiku po raz kolejny odrzucił projekt usunięcia tego skandalicznego przepisu z polskiego prawa. Nadal pozwala ono zabijać niepełnosprawnych, jeszcze zanim się narodzą.

...więcej
Bezradność nie do opisania - fot. Arch. Tomasza Sporka

Bezradność nie do opisania

Co czują rodzice, widzący cierpienie swego małego dziecka? Trudno sobie nawet wyobrazić. Beata i Tomasz Sporkowie nie patrzą bezradnie, z determinacją walczą o życie synka. Za dwa miesiące chłopczyka czeka radioterapia, a po miesięcznej przerwie powinno nastąpić leczenie choroby resztkowej równocześnie z terapią przeciwciałami. Terapia, zwiększająca o dwadzieścia procent szanse przeżycia, prowadzona jest tylko za granicą, kosztuje aż 80 tys. euro. Dlatego rodzice dzielnego chłopczyka, który od 9 miesięcy mężnie walczy, proszą o pomoc. Liczy się każdy grosz ofiarowany z serca, bo to on może sprawić, że uzbieranie potrzebnej kwoty stanie się możliwe. Marcinek odpłaci słodkim spojrzeniem swoich wielkich pięknych oczu. Oczu, które na razie zbyt często są smutne.

...więcej
Narkotyki seks i rock&roll - fot. Alex E. Proimos - flickr.com

Narkotyki, seks i rock&roll

Tak zwane trudne tematy wprawiają rodziców w zakłopotanie. Unikają rozmów o seksie, używkach, przekonani, że i tak nie mają wpływu na postawy i przekonania dzieci, które wiedzę na ten temat zaczerpnęły z internetu, telewizji czy u kolegów. Tymczasem wycofywanie się, to najgorsza z taktyk rodziców. Nastolatek potrzebuje rozmów na „trudne” tematy. Zanim porozmawiamy z nastolatkiem, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Co trudnego tkwi w takiej rozmowie?

...więcej
Dlaczego uciekaja - fot. Mahatma4711 - flickr

Dlaczego uciekają

Według statystyk policyjnych, każdego roku z domu ucieka ponad 4 tys. nastolatków

W 2011 r. 4267 młodych ludzi uciekło z domu rodzinnego. Najwięcej – w województwie mazowieckim i w dużych aglomeracjach miejskich. Dlaczego młodzież niepełnoletnia wybiera niepewny los, poniewierkę, często głód, brud, samotność?

Ucieczki z domów zdarzają się najczęściej, bo aż 86 proc., między 12. a 18. rokiem życia. Ta tendencja nasila się u 15-latków, aż do pełnoletności. Wśród uciekinierów dwukrotnie więcej jest dziewcząt.

...więcej
Wreszcie się dogadaliśmy - fot. Dennis Brekke - flickr.com

Wreszcie się dogadaliśmy

Ci, którzy doświadczyli ulgi z rozwiązanego problemu, wiedzą, ile ich to kosztowało, ale radość i satysfakcja przekonują, że było warto. Mam nadzieję, że i Ty rodzicu po 8 lekcjach nawiązałeś nić porozumienia ze swym nastolatkiem i krok do pełnego dogadania się jest już bliski.

Zamiast mówić: „Nie obchodzi mnie, co myślisz na ten temat, masz zrobić tak, jak mówię”, zawsze chciej poznać punkt widzenia dziecka. W przypadku nastolatka, zamiast uprzedzania się do rodziców i mówienia: „Byłaby to mara, gdybym myślał, jak rodzice..., oni nie są z tej epoki”, lepiej by rozwinął myśl: „Co chcą mi przekazać moi rodzice, opowiadając przykłady ze swojego dzieciństwa?”

...więcej
Obok czy zamiast? - fot. Lars Plougmann - flickr.com

Obok czy zamiast?

Jednym z kluczowych zadań, jakie jawią się dziś przed szkołą, rodziną jest wypracowanie sposobów obrony przed wszelkimi mechanizmami, które zacierają granice pomiędzy światem rzeczywistym a sztucznie wykreowanym, przygotowanie do selektywnego odbioru mediów. W starciu z potężną machiną, nastawioną na krociowe zyski, bez skrupułów odwołującą się do najniższych ludzkich instynktów, mających za nic prawdę i godność człowieka, nasze dzieci są bezradne (niestety, my zresztą często także). Stąd konieczność wsparcia ze strony środowisk uniwersyteckich, przebudowy programów wychowawczych i profilaktycznych, obudzenia wrażliwości pedagogów i rodziców. A także - choć lepiej zabrzmią słowa: przede wszystkim - powrotu do sytuacji, gdzie rodzina ma dla siebie czas, nie trzeba szukać akceptacji i uznania w wirtualnym świecie, ponieważ są one na wyciągnięcie ręki, gdzie można się przejrzeć w oczach najbliższych a nie w martwym, ciekłokrystalicznym ekranie laptopa.

...więcej
112» 2