Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» Pierwsze święcenia kapłańskie na kaszubskiej wsi

Pierwsze święcenia kapłańskie na kaszubskiej wsi

Kandydaci do święceń Kandydaci do święceń

20 maja w Bolszewie koło Wejherowa odbędą się pierwsze w historii tej kaszubskiej wsi święcenia kapłańskie. O wyborze tego miejsca zdecydował fakt, że jeden z pijarskich diakonów pochodzi z tej właśnie miejscowości.

W najbliższą sobotę po raz pierwszy na Ziemi Wejherowskiej, będą miały miejsca święcenia kapłańskie.  20 maja w Bolszewie koło Wejherowa bp Jan Styrna udzieli święceń kapłańskich czterem diakonom z Zakonu Szkół Pobożnych, zwanego potocznie zakonem pijarów: Łukaszowi Wiluszowi, Mateuszowi Kaźmierskiemu, Rafałowi Stence i Dariuszowi Jabłońskiemu.

Uroczystość odbędzie się o godz. 12.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Konarskiego 1. Będzie to bezprecedensowe wydarzenie w historii tej blisko 8-tysięcznej wsi na Kaszubach. Święcenia kapłańskie odbywają się zwykle w katedrach, albo znaczących kościołach czy sanktuariach prowadzonych przez zakony. O wyborze miejsca święceń zdecydował fakt, że jeden z diakonów pochodzi właśnie z Bolszewa.

Dk. Rafał Stenka SP urodził się w 1990 r. w Kartuzach. Szkołę Podstawową i gimnazjum ukończył w Bolszewie, natomiast edukację ponadgimnazjalną kontynuował w V Liceum Ogólnokształcącym w Wejherowie. Po maturze w 2009 r. wstąpił do zakonu pijarów, ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Pijarów. Swoją Mszę św. prymicyjną odprawi w kościele parafialnym następnego dnia, to jest w niedzielę 21 maja o godz. 13.00.

Święceń pijarskim diakonom udzieli bp Jan Styrna. Biskup senior diecezji elbląskiej jest związany z zakonem pijarów – trzy lata temu, z rąk o. Pedro Aguado, generała zakonu, otrzymał dyplom Konfraterni i w ten sposób duchowo został związany z pijarami. „Przyznanie dyplomu oznacza duchowe przyłączenie świeckiej osoby do grona braci-pijarów. Jak mówi punkt 225 Reguł Zakonu Szkół Pobożnych „Osoby, które otrzymały taki dyplom, uczestniczą w dobrodziejstwach duchowych naszego zakonu”. To dzięki bp. Janowi pijarzy trafili do Elbląga – zdecydował, że istniejącą w mieście szkołę katolicką powinien prowadzić nasz zakon” – wyjaśnia o. Tomasz Abramowicz SP.

Pijarzy posługują w Bolszewie od 1946 r. Wtedy to ordynariusz diecezji chełmińskiej poświęcił kościół pw. Wniebowzięcia NMP i wręczył klucze prowincjałowi pijarów oddając tym samym najpierw kościół a później także nowopowstałą parafię w Bolszewie pod opiekę zakonu.

Zakon Szkół Pobożnych powołał do istnienia św. Józef Kalasancjusz, który w 1597 r. założył pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie. Pijarzy przybyli do Polski w 1642 r. Charyzmatem zakonu jest troska o nauczanie i wychowywanie dzieci i młodzieży. Obecnie zakonnicy prowadzą szkoły podstawowe, gimnazja i licea ogólnokształcące w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łowiczu, Katowicach, Elblągu i Bolesławcu. Szkoły pijarskie cenione są za jakość nauczania i formacji chrześcijańskiej uczniów. Swoje posłannictwo spełniają także przez prowadzenie świetlic opiekuńczych dla dzieci, działalność duszpasterską w parafiach (w Polsce i za granicą), formację nauczycieli, rodziców i współpracowników oraz przez działalność wydawniczą i rekolekcyjną służącą szczególnie dzieciom i młodzieży.

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.