Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» Arcybiskup krakowski do młodych: uczyńcie niedzielę „trendy”!

Arcybiskup krakowski do młodych: uczyńcie niedzielę „trendy”!

Abp Marek Jędraszewski - fot. Adam Bujak /  archidiecezja krakowska Abp Marek Jędraszewski - fot. Adam Bujak / archidiecezja krakowska

- Uczyńcie wszystko by niedziela była „trendy” – postawił młodym konkretne zadanie abp Marek Jędraszewski głosząc katechezę w rocznicę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016. W kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej głosili także świadectwa raper Michał PAX Bukowski, Teresa Kmieć - siostra Helenki, wolontariuszki zamordowanej w Boliwii i członkowie wspólnoty Betania. 

Spotkanie uczestników ŚDM w kościele Księży Pijarów, 29 lipca, było częścią „duchową” obchodów rocznicy spotkania młodzieży z papieżem Franciszkiem.

Główną katechezę do młodych głosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który nauczał młodzież także podczas ŚDM w 2016 roku.

W swoje katechezie abp Marek Jędraszewski odniósł się m.in. do słów ojca świętego Franciszka wypowiedzianych do młodzieży na Campus Misericordiae rok temu. Papież mówił wówczas o paraliżu niemocy jaki ogarnia młodych, o tym gdy młodzi „mylą szczęście z kanapą”, symbolem życia łatwego, wygodnego i nijakiego. – Trzeba mieć niemałą wrażliwość wewnętrzną, żeby zrozumieć, że to jest pozór szczęścia. To jest ułuda, to jest kłamstwo, to nie jest życie – to jest właśnie paraliż – tłumaczył metropolita krakowski. 

- Kanapa nie daje wcale wolności. Trzeba nazwać „kanapą” zniewolenie. Myląc szczęście z konsumpcją tracimy wolność. Trzeba zerwać te pęta bardzo delikatnej, bardzo perwersyjnej formy zniewalania. Trzeba powiedzieć: stop, dosyć tego. Nie na tym polega nasze życie – nauczał hierarcha. 

Przypominając słowa papieża Franciszka, który namawiał młodych, by przechodząc przez życie pozostawili po sobie ślad, abp Marek Jędraszewski zachęcał młodych by zerwali się z kanapy, ubrali wyczynowe buty, zaczęli działać i poszli za Jezusem. – Dołączyli do tych, którzy rozgrywają mecz i w tym meczu dają z siebie wszystko, dla zwycięstwa swego człowieczeństwa, którego piękno i wielkość ukazał nam sam Pan Jezus zapraszający nas do życia wiecznego.

Pozostawienie śladu jest ważne ale metropolita krakowski przestrzegał by nie „budować domu na piasku”: – Ślad pozostawiony na piasku zostanie za chwilę zatarty. Jeśli chcemy zostawić ślad naszego życia, jeśli czujemy, że jest to nasz obowiązek, to musimy nasze życie budować na czymś trwałym. Wszyscy ochrzczeni mamy budować na skale i mamy być skałą dla innych. By na naszej wierze inni mogli budować swoje życie prowadzące do Boga.

- Nasze życie, które ma zmierzać ku nieśmiertelności, nasz ślad, który musi być trwały i piękny musi być budowany na samym Panu Bogu – arcybiskup. 

- Po ŚDM wielu szuka drogi dla siebie. Jak żyć, jak zostawić piękny ślad. I żeby to, w życiu każdej i każdego z nas, mogło się dokonać, trzeba przywrócić centralne miejsce Pana Boga w naszym życiu – mówił metropolita krakowski. Ważnym elementem tej bożej obecności jest świętowanie niedzieli, Dnia Pańskiego. Abp Marek Jędraszewski wzywał by przywrócić niedzieli jej świętość, zarówno przez sposób jej przeżywania, jak i właściwy, godny, strój w jakim uczestniczymy we Mszy świętej. - Od drobnych rzeczy rozpoczyna się budowanie właściwego miejsca Boga w życiu – przypomniał metropolita krakowski.

Niedziela ma także wymiar solidarnościowy, tak w miłosierdziu, gdy zbieramy pieniądze dla ludzi potrzebujących, jak i w zrozumieniu, że powinien to być dzień wolny także dla osób zatrudnionych w marketach.

- Żeby Bóg był pierwszy potrzebna jest niedziela, potrzebne jest święto. Święto nas – Kościoła, ludzi wierzących – mówił hierarcha. Na koniec metropolita krakowski zwrócił się do młodzieży: - Aby takie życie było w Panu Bogu piękne to musimy zrobić wszystko, zaczynając od małych wspólnot, aby niedziela stała się – mówiąc waszym językiem – „trendy”. To jest nasz cud, to jest nasza niedziela, to jest nasze życie. To jest nasze bardzo konkretne schodzenie z kanapy – apelował abp. Marek Jędraszewski.

O tym jak Jezus działał w jego życiu mówił raper Michał PAX Bukowski. – Pana Boga nie było w moim życiu – przyznawał Michał ostrzegając młodych, że nieczystość i pornografia mogą uzależnić nawet nastolatków. Chłopak postanowił z tym walczyć. – Świadomie oddałem swoje życie Jezusowi. Życie z Bogiem to lot bez spadochronu – opowiadał. – Bóg jest wielki, ma plany większe niż twoje marzenia – mówił raper. Zaproponował, by każdy po powrocie do domu wyznał: Jezu oddaję ci moje życie, i mój grzech. Jesteś moim Panem. – Brawa dla Jezusa! Dzięki niemu żyję! – zakończył raper.

O swojej siostrze – Helenie Kmieć, wolontariuszce zamordowanej w Boliwii – mówiła Teresa Kmieć. – Dla niej było jak najbardziej naturalne, że jeżeli trzeba komuś pomóc to należy to zrobić. Nie robiła tego, żeby mówiono o niej, że jest taka wspaniała. Koleżanka Helenki, Paulina Plucińska mówiła: - Ona nigdy na kanapie nie usiadła. Zaufała Bogu na 100 procent. Prowadziła życie święte, ale jednocześnie normalne. Widać było jej boży zapał. Mam nadzieję, że w przyszłości Helenka będzie naszą świętą.

- Pan Bóg cały czas był przy nas – małżeństwo ze wspólnoty „Betania” opowiadało o tym jak zawierzyło Bogu chorobę swojego dziecka i o wsparciu modlitewnym w parafii i poprzez internet.

Katechezie towarzyszył śpiew zespołu Oaza z Kalinowego.

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.