Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» Wielka Brytania: rośnie liczba kościołów, nowych kapłanów i osób...

Radio Watykańskie - logo

Wielka Brytania: rośnie liczba kościołów, nowych kapłanów i osób konsekrowanych

Kapłani - fot. Ángel Cantero - flickr.com Kapłani - fot. Ángel Cantero - flickr.com

Choć chrześcijaństwo w Wielkiej Brytanii przeszło przez różne perturbacje, dalekie jest jednak od upadku – wynika z badań przeprowadzonych przez anglikańskiego teologa Davida Goodhewa. Wyliczył on, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba chrześcijańskich świątyń w Anglii i Walii zwiększyła się o 5 tys. W książce p.t. „Rozwój Kościoła w Brytanii” opisał on m.in. wielki dynamizm chrześcijańskich środowisk imigranckich oraz rozwój nurtów ewangelikalnych.

Ci, którzy twierdzili, że chrześcijaństwo chyli się tutaj ku upadkowi, mają teraz poważny problem – stwierdził abp Vincent Nichols. Katolicki prymas Anglii i Walii zauważył, że książka pastora Goodhewa potwierdza jego własne doświadczenia z wizytacji w parafiach stołecznej archidiecezji. Nie oznacza to jednak wcale, że niektóre wspólnoty nie doświadczyły znaczącego odpływu wiernych – zastrzega abp Nichols.

O dynamizmie chrześcijaństwa w Wielkiej Brytanii świadczy też niedawny wzrost powołań w Kościele katolickim. W przyszłym roku będzie tam 38 neoprezbiterów, niemal dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Co ważne, nie jest to zjawisko jednorazowe, lecz przejaw stałej tendencji. Najwyraźniej widać to w podlondyńskiej diecezji Southwark, która ma dziś 26 seminarzystów. W r. 2005 miała ich zaledwie 10. Sytuacja zmieniła się, kiedy biskup utworzył duszpasterstwo powołaniowe. Rozpoczęło się od szturmu do nieba: cotygodniowe, a nawet codzienne różańce i adoracje Najświętszego Sakramentu w intencji powołań we wszystkich parafiach. Diecezja natomiast przestała już tylko rekrutować nowych kleryków, a zaczęła pomagać młodym w rozeznawaniu powołania. Dla przyszłych seminarzystów utworzono specjalną grupę „Quo Vadis”. Co roku organizuje się dla nich powołaniową pielgrzymkę. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Podobnie jest z powołaniami do zakonów żeńskich. W ciągu ostatnich trzech lat liczba nowicjuszek w Anglii i Walii zwiększyła się niemal trzykrotnie z 6 do 17. Również tutaj można mówić o stałej tendencji wzrostowej – uważa, s. Cathy Jones, odpowiedzialna za krajowy ośrodek powołań. Świadectwem tego był tegoroczny dzień otwartych drzwi. Do klasztorów zajrzało 30 młodych kobiet. Czegoś takiego nie widziano tu od 30 lat – mówi angielska asumpcjonistka.


Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.