Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» W najnowszym numerze „eSPe” obalamy mity na temat kapłaństwa

W najnowszym numerze „eSPe” obalamy mity na temat kapłaństwa

eSPe 130 eSPe 130

Z jakich powodów młodzi chłopacy myślą o kapłaństwie? I co - wg nich - jest najtrudniejsze w byciu księdzem? W 130 numerze „eSPe” obalamy mity na temat kapłaństwa.

„Wielu młodych o kapłaństwie myśli jak o zawodzie i to jeszcze takim, w którym trudno o satysfakcję czy spełnienie. Symptomatyczne dla współczesnego świata wydaje się też wskazywanie, że największą trudnością w kapłaństwie jest niemożliwość używania telefonów komórkowych czy picia alkoholu - zauważa Przemysław Radzyński. - Równocześnie cieszy fakt, że wielu młodych ludzi identyfikuje kapłaństwo z powołaniem i swego rodzaju życiową misją a motywacje tych, którzy o byciu księdzem myślą na poważnie są religijne - najczęściej wskazują na to, że w ten sposób będą mogli być bliżej Pana Boga i drugiego człowieka” - dodaje redaktor naczelny „eSPe”.

Najnowsze wydanie pijarskiego czasopisma powołaniowego z okładkowym pytaniem „Myślałeś kiedykolwiek o byciu księdzem?” powstało na bazie ankiety, w której wzięło udział 200 uczniów gimnazjów i liceów. W 128 numerze „eSPe” analizowano odpowiedzi dziewczyn a wydanie poświęcono żeńskiemu życiu konsekrowanemu. Tym razem redakcja zajmuje się odpowiedziami chłopaków i obala niektóre z mitów dotyczących kapłaństwa.

Na pytanie „czy kiedykolwiek myślałeś / myślałaś o kapłaństwie / życiu zakonnym?” TAK zdecydowanie częściej odpowiadają chłopcy niż dziewczęta. Z jakich powodów myślano o kapłaństwie? I co - wg młodzieży - jest najtrudniejsze w byciu księdzem? O tym w artykule otwierającym 130 numer „eSPe”.

Przeważająca większość ankietowanych uważa, że najtrudniejsze w kapłaństwie jest „życie w celibacie”. Janusz Dobry wyjaśnia kilka zagadnień w tej kwestii. A o. Piotr Recki SP, komentując redakcyjną ankietę, mówi zarówno o tym, co jest najtrudniejsze w kapłaństwie, ale także o największych radościach księdza.

Redakcja publikuje świadectwo powołania o. Piotra Różańskiego SP, który początkowo myślał o …teatrze. W tym numerze także relacja z kolejnych „dialogów” abp. Marka Jędraszewskiego z krakowskimi klerykami na temat priorytetów w formacji seminaryjnej, a także artykuł o pewnym powołaniowym ożywieniu w Holandii.

W dziale „Papież o powołaniu” zamieszczono Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Powołania 2018 r. „Słuchać, rozeznawać, żyć powołaniem Pana” a w rubryce „Święty o powołaniu” - sylwetkę najnowszej polskiej błogosławionej - Hanny Chrzanowskiej.

Ponadto tradycyjnie przygotowano „Listy o powołaniu” i kilka „Powołanewsów”.

Czasopismo „eSPe” wydawane jest przez zakon pijarów od 1988 roku. Kierowane jest do młodych osób rozeznających swoją życiową drogę. Od kilku lat ukazuje się bezpłatnie tylko w wersji elektronicznej. Interaktywny PDF, przyjazny także dla urządzeń mobilnych, można pobrać ze strony czasopisma www.e-espe.pl.

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.