Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» Polska młodzież odkrywa w Rzymie Kościół i synod

Radio Watykańskie - logo

Polska młodzież odkrywa w Rzymie Kościół i synod

Polska młodzież na synodzie - fot. BP KEP Polska młodzież na synodzie - fot. BP KEP

Miłosierdzie dzieje się tu i teraz. Jesteśmy posłani do tych, którzy mieszkają tuż obok, za ścianą – mówił kard. Konrad Krajewski w czasie spotkania z polską młodzieżą, która przyjechała do Rzymu, by towarzyszyć ojcom synodalnym specjalną modlitwą.

Z papieskim jałmużnikiem spotkali się rano. Następnie, w siedzibie Radia Watykańskiego, bp Marek Solarczyk opowiedział młodym o przebiegu Synodu Biskupów i odpowiadał na ich pytania.

„Postaraliśmy się o to, żeby delegacje z różnych diecezji w Polsce, przez cały okres trwania synodu (zostały podzielone na trzy grupy) towarzyszyły polskim ojcom synodalnym poprzez swoją modlitwę, ale także, żeby miały szansę odbyć pielgrzymkę do Rzymu – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Emil Parafiniuk, Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. – Chcieliśmy, by młodzi mogli również spotkać się z polskimi duchownymi pracującymi w Rzymie. Już mieliśmy okazję spotkania z kard. Krajewskim. Ideą tych wyjazdów jest również to, żeby pomóc zastanowić się nad duszpasterstwem młodzieży w Polsce i nad tym, w jaki sposób możemy przełożyć to, co się dzieje na synodzie, konkretnie na to, co jest w Polsce. Podobnie jak dzisiaj usłyszeliśmy od kard. Krajewskiego, czasami dzieje się tak, że wydawany jest dokument i nikt go nie realizuje. A my chcemy zadziałać w ten sposób, żeby to doświadczenie obecności przy synodzie, przeniosło się na konkretne działania w Polsce.

„Najbardziej przemówiła do nas prostota i świadectwo wiary kard. Krajewskiego” - mówili po spotkaniu z papieskim jałmużnikiem młodzi Polacy. Wskazali, że ważną dla nich wskazówką była rada, którą kardynał dostał od Papieża – gdy masz wątpliwości zastanów się, co by zrobił Jezus.

„Przede wszystkim ksiądz kardynał dzieli się świadectwem i to jest najważniejsze w jego posłudze. Nie mówi o teorii, tylko o praktyce. Jak pomagać biednym, ubogim – mówi Maciej Korzuch z diecezji gliwickiej. - Bardzo plastycznie też opowiada, wprost przytacza historie jego relacji z biednymi i też z Ojcem Świętym. Jak on bezpośrednio pragnie się zwracać i do biednych i także przez niego, żeby być obecnym blisko nich”. Agnieszka Korzuch z diecezji gliwickiej wskazuje, że do niej najbardziej przemówiło to, „jak kard. Krajewski współpracuje z Ojcem Świętym i jak Ojciec Święty przekłada Ewangelię na dzisiejsze czasy, na konkretne sytuacje z życia. To, że jeżeli coś kard. Krajewski chciał zrobić i pytał Ojca Świętego, to on zwracał się do niego i mówił: «Pomyśl co Jezus powiedziałby ci o tym. Co On by o tym pomyślał o twoim pomyśle, czy to jest też Jego pomysł na to działanie»”. Helena Dekert z archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej zauważa, że „pozwala to ustawić też priorytety w życiu. I stwierdzić, czy jest coś dobre, czy nie. Jeśli sobie człowiek zada to pytanie, to od razu wie, czy Jezus by to aprobował czy byłby jednak przeciw”.

„Młodzi są bardzo zainteresowani tym, co synod konkretnie wniesie w ich życie i w jakiej mierze będzie bogactwem i darem dla nich” – mówił po spotkaniu z młodzieżą bp Solarczyk. Zaznaczył, że uderza go ogromna troska młodych o sensowność i konkretność podejmowanych na synodzie działań.

„Przede wszystkim ich troska o to, co synod wniesie, ale i to wszystko, co ostatecznie będzie jakimś darem i bogactwem dla nich. I to jest dla mnie oczywiste i to jest piękne. Zresztą ta młodzież jest młodzieżą zaangażowaną, mającą swoje doświadczenie jeżeli chodzi o to, co się dzieje na poziomie parafii, czy ich diecezji w naszym kraju – mówił bp Solarczyk podsumowując swe spotkanie z młodymi. – I to co ja do nich powiedziałem, dając też pewne świadectwo, jaka jest dynamika obrad synodalnych. Jednocześnie ich zachęcałem do tego, żeby to wszystko, co będą dalej przeżywać, jeszcze te kilka dni w Rzymie i potem już po powrocie do domu, ale jeszcze w czasie trwania synodu, żeby ciągle gdzieś przyjmowali z refleksją: co to dla nas oznacza? Co ja mogę z tym zrobić? Co powinno być zrobione w moim życiu, w moim otoczeniu? I wreszcie trzeba wziąć pod uwagę to, za co ja osobiście odpowiadam, również jako młody człowiek z innymi młodymi ludźmi: za co mogę odpowiadać, za co powinienem odpowiadać. Już nie mówiąc, jak jeszcze do tego dołączymy duszpasterzy, za co odpowiadamy we wspólnocie Kościoła”.

 

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.