Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» Zakończyło się 41. Europejskie Spotkanie Młodych w Madrycie

Radio Watykańskie - logo

Zakończyło się 41. Europejskie Spotkanie Młodych w Madrycie

Modlitwa w Taize - fot. Christian Pulfrich / wikipedia.org Modlitwa w Taize - fot. Christian Pulfrich / wikipedia.org

W Madrycie zakończyło się 41. Europejskie Spotkanie Młodych. W sylwestrowe popołudnie z polską młodzieżą spotkał się prymas abp Wojciech Polak. Obecna była również miejscowa Polonia. Nowy Rok młodzi powitali w parafiach.

Wczoraj po południu w Ifemie z młodzieżą spotkał się prymas Polski abp Wojciech Polak. W pierwszej części spotkania młodzi dzielili się swoimi doświadczeniami. Dominika i Ewelina opowiedziały o opiece i towarzyszeniu bezdomnym, których znajdują na krakowskich Plantach. Kacper ze wspólnego św. Idziego od kilku lat spędza Boże Narodzenie z ubogimi. Towarzyszy mu jego rodzina. Z kolei Krzysztof, jezuita, podzielił się swoim doświadczeniem spotkania z upośledzonymi i z innymi Kościołami. Słowa: „Jeśli moje doświadczenie nie prowadzi do konkretnych decyzji, to staje się niczym” zostały przyjęte gorącymi brawami przez młodzież. Na zakończenie młodzi z Wrocławia, którym towarzyszył bp Andrzej Siemieniewski, zaprosili wszystkich na kolejne spotkanie oraz do współpracy w jego przygotowaniu. „Jedziemy do Wrocławia, ale przede wszystkim jedziemy do Polski”.

W drugiej części spotkania uroczystej Mszy przewodniczył abp Wojciech Polak. Wzięła w niej udział także miejscowa Polonia, w tym zespół Krakus w strojach ludowych. Prymas Polski zachęcił młodych, aby Słowo, które stało się ciałem, nieśli teraz dalej i dzielili się z innymi. „Słowo stało się ciałem i zamieszkało pośród nas. Oglądaliśmy jego chwałę. Ale jesteśmy też wezwani do tego, aby to przyjęte przez nas Słowo ponieść teraz do innych. Aby to Boże Narodzenie, które stało się naszym udziałem, stało się teraz także świadectwem dla innych. Wszystko więc co czynimy, jak potrafimy otworzyć nasze serce, jak chcemy i potrafimy odpowiedzieć na to Słowo - o czym słyszeliśmy przed chwilą także w waszych świadectwach – jest niesieniem tego Słowa dalej. To tak jakby poruszyć strunę, która rezonuje, jakby zobaczyć – choć to trudne – dźwięk, który się rozchodzi. Jakby uwierzyć w to jeszcze mocniej, że Słowo, które się we mnie rodzi, teraz staje się także przeze mnie Słowem dla innych, aby i oni mogli się narodzić z Boga”.

W ostatnim rozważaniu brat Alois wskazał trzy rodzaje działań, aby kontynuować pielgrzymkę zaufania. Po pierwsze, starać się o zmniejszanie powiększającej się przepaści między bogatymi a biednymi. „Drugą pilną sprawą jest bez wątpienia przyjęcie imigrantów i uchodźców. Wspierajmy lokalne i międzynarodowe inicjatywy zmierzające do tego, by zapewnić im więcej bezpieczeństwa i sprawiedliwości”. Po trzecie, „pokój między ludźmi wymaga solidarności ze stworzonym światem. Nasza cudowna planeta jest zagrożona bezmyślną eksploatacją jej zasobów, różnymi formami zanieczyszczenia oraz ograniczaniem biologicznej różnorodności. Wszyscy możemy podjąć konkretne kroki, aby odpowiedzieć na to wyzwanie” - podkreślił brat Alois.

Nowy Rok młodzież powitała w parafiach modlitewnym czuwaniem w intencji pokoju na świecie. Potem rozpoczęło się święto narodów przy wspólnym śpiewie i zabawie.

Dzisiaj młodzież spotkała się z rodzinami na wspólnym obiedzie, a potem wyruszyła w drogę do kraju.

W spotkaniu w Madrycie wzięło udział ponad 3500 młodych ludzi z Polski i była to najliczniejsza grupa narodowa.


Źródło: vaticannews.va

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.