Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» Kolejne Taizé we Wrocławiu

Radio Watykańskie - logo

Kolejne Taizé we Wrocławiu

Wrocław - fot. Wrocław Official / flickr.com Wrocław - fot. Wrocław Official / flickr.com

Wrocław będzie gospodarzem kolejnego 42. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé (28.12.2019 – 01.01.2020). Decyzję ogłosił przeor tej Wspólnoty, brat Alois, w niedzielę, 30 grudnia, podczas spotkania, które odbywało się w Madrycie. Polacy przyjęli wiadomość burzą oklasków.

Wrocław będzie gospodarzem już po raz trzeci. Poprzednie spotkania odbyły się w 1989 i w 1995 roku. Wybór Wrocławia jest odpowiedzią na zaproszenie, jakie pod koniec 2014 r. wysłali równocześnie na ręce brata Aloisa abp Józef Kupny, biskup luterański Ryszard Bogusz, ówczesna Rada Miasta i prezydent Rafał Dutkiewicz.

Dlaczego ponownie Polska? Mówi brat Wojtek z Taizé: „Wspólnota i bracia mają bardzo piękne wspomnienia ze spotkań europejskich w Polsce. Odbyły się już 4 takie spotkania, dwa we Wrocławiu, jedno w Warszawie i 9 lat temu w Poznaniu. Niektórzy młodzi też od jakiegoś czasu pytali czy moglibyśmy zorganizować takie spotkanie w Polsce. Jesteśmy bardzo ciekawi tego, co nas tam czeka”.

 

"Do zobaczenia we Wrocławiu!"

Polacy, którzy biorą udział w madryckim spotkaniu, przyjęli wiadomość z wielką radością. Specjalny list do młodych wystosował także prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

„Drodzy Bracia, Drodzy Młodzi Przyjaciele, Niezwykle cieszę się z przyjęcia przez Was zaproszenia do Wrocławia na kolejne Europejskie Spotkanie Młodych.

Rok 2019 to także szczególna dla Polski rocznica – 15 lat wcześniej wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Jest mi niezwykle miło, że w roku takim jak ten nadzieja i przyszłość Europy zagości we Wrocławiu.

Przybędziecie do naszego miasta już po raz trzeci, po 24 latach przerwy. Być może ktoś z Was pamięta Wrocław sprzed lat, z roku 1989 lub z roku 1995. Nasze miasto bardzo się zmieniło - zobaczycie to sami, ale w swoim najważniejszym elemencie pozostało takim jakim zawsze było – miastem ludzi o otwartych sercach.

Wrocław ma bogatą historię i nosi wiele imion w różnych językach świata. Jednak proszę abyście przygotowując się do kolejnego spotkania nazywali je – po prostu – Waszym domem.

Do zobaczenia we Wrocławiu!” – napisał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

 

Kard. Osoro – spotkanie jest pożyteczne dla wszystkich

Kard. Carlos Osoro cieszy się z wyboru Wrocławia i już gratuluje polskiej młodzieży. Zapowiada także swój udział.

„Dziękuję za to, że spotkanie odbędzie się właśnie w Polsce i dziękuję polskiej młodzieży, do której kieruję te słowa. Szukajmy jedności Europy, starajmy się, aby w Europie nie było nierówności. Wszyscy powinniśmy mieć takie same warunki i taką samą godność dzieci Bożych. Tę godność będziemy mieć tylko wtedy, kiedy odkryjemy, że ten drugi jest moim bratem”.

Na pytanie czy przyjedzie do Wrocławia z madrycką młodzieżą kardynał odpowiedział: „Jeśli tylko Bóg pozwoli. Ochotę już mam. Dla mnie to spotkanie było ważne, dla młodych także. Jestem pewny, że takie spotkanie jest pożyteczne dla młodzieży europejskiej, jest pożyteczne dla wszystkich, także dla osób starszych”.

 

Błogosławieństwo i odpowiedzialność

Wybór Wrocławia to radość, ale także odpowiedzialność podkreśla z kolei bp Andrzej Siemieniewski: „Wielka radość, ponieważ gościć wspólnotę z Taizé, ze swoją europejską pielgrzymką to wielkie błogosławieństwo dla miasta. To wielka okazja do wspólnej modlitwy z braćmi z Taizé, z młodymi, którzy przyjeżdżają z tylu krajów całej Europy, z różnych wspólnot chrześcijańskich. To też wielka odpowiedzialność za przygotowanie, dla naszych parafii, kapłanów, wspólnot. I myślę, że taka odpowiedzialność też jest błogosławieństwem, bo przygotowując się do spotkania, jednocześnie doświadczamy wzrastania w wierze. Stąd i radość i poczucie odpowiedzialności z ogłoszenia, że następnym gospodarzem spotkania będzie nasza wrocławska archidiecezja”.

 

Wrocław miastem ludzi o otwartych sercach

Radosław Michalski, dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu, zwraca uwagę na otwartość miasta: „Wrocław zaproponuje młodym to co proponował zawsze. To znaczy, dużą otwartość, bo jest to otwarte miasto, ludzi o otwartych sercach i otwartych głowach, to jest bardzo ważne. Natomiast jeżeli chodzi o element współpracy, to jesteśmy otwarci na spotkania z braćmi i rozmowy o tym, w jaki sposób możemy się włączyć w organizację, w czym możemy pomóc, bo pamiętajmy, że organizatorami są cały czas bracia z Taizé i naprawdę nie chcemy im niczego narzucać w tym względzie”.

 

Nobilitacja, wyzwanie i szansa

„Nobilitacja, wyzwanie i szansa” – tak decyzję ekumenicznej Wspólnoty z Taizé o wyborze Wrocławia na miejsce kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych komentuje abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski przypomina, że stolica Dolnego Śląska będzie już po raz trzeci gospodarzem tego wydarzenia.

Abp Kupny zapewnił, że diecezja jest gotowa na Europejskie Spotkanie Młodych. Metropolita wyraził też nadzieję, że uczestnicy znajdą we Wrocławiu to, czego szukają.

„Myślę, że nie popełnię jakiegoś nadużycia kiedy powiem, że pierwszej rzeczy jakiej oczekują bracia z Taizé to tego, by ci, którzy przyjadą do Wrocławia spotkali tu ludzi żyjących Bogiem, wybierających miłość, promieniujących bezgraniczną dobrocią. Wówczas to wydarzenie stanie się spotkaniem z Chrystusem Zmartwychwstałym i ludźmi, którzy tego Chrystusa niosą w sercach” – powiedział abp Kupny.

Europejskie Spotkania Młodych, organizowane od 1978 roku przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, już czterokrotnie odbywały się w Polsce: dwa razy we Wrocławiu, ale także w Warszawie i Poznaniu.


Źródło: vaticannews.va

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.