Co ja czytam?

Blog poświęcony książkom i czytaniu. Prezentujemy nowości wydawnicze. Recenzujemy - polecamy pozycje wartościowe, odradzamy te, które niewarte są uwagi. Publikujemy fragmenty książek i rozmowy na ich temat. Zapraszamy do konkursów, w których można wygrać ...książki.

Kalendarz wpisów
Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Home» Nasi blogerzy» Co ja czytam?» Nowości wydawnicze» Święty nie z tej ziemi - opowiadanie o Martinie de Porres 11 stycznia 2019

Święty nie z tej ziemi - opowiadanie o Martinie de Porres

"Święty nie z tej ziemi" "Święty nie z tej ziemi"

Na kilka dni przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie, wydawnictwo franciszkanów Bratni Zew oddaje do rąk czytelników książkę o jednym z patronów tego wydarzenia – św. Martinie de Porres.

Nieznany dla wielu Peruwiańczyk urodził się jako nieślubne dziecko hiszpańskiego rycerza i wyzwolonej Afrykanki, co wówczas – na przełomie XVI i XVII wieku – było przyczyną wielu kłopotów i co jasno określało jego status społeczny. Martin, mimo swojego pochodzenia i koloru skóry, nie poddawał się. Uważał, że naśladowanie Jezusa to zawody o mistrzostwo świata w miłości, a ta wyraża się nie tylko w czynieniu dobra wszystkim bez wyjątku, ale objawia się także w umiejętności znoszenia różnego typu przeciwności losu i rozmaitych przykrości. Bożą mocą leczył, uzdrawiał, cierpliwie słuchał i dawał dobre rady wszystkim, którzy ich potrzebowali. Wyróżniała go wielka pokora i chęć pomocy każdemu wokół, nawet zwierzętom, dlatego dzisiaj często mówi się o nim Brat Miotła albo św. Franciszek Ameryki. Zmarł w opinii świętości mając 70 lat.

Jak przekonuje wydawca, w prezentowanej książce, choć została napisana z myślą o młodszych czytelnikach, każdy znajdzie coś dla siebie. Lekki język, szybka akcja i barwne ilustracje spodobają się tak dzieciom, jak i dorosłym. Nie zabraknie też fragmentów pełnych humoru! 

To wspaniała lektura nie tylko dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie – św. Martin jest postacią, którą powinien poznać każdy. Jego historia uczy nas, że to nie kolor skóry czy pochodzenie, ale postawa serca i dobro okazywane innym stanowi o wartości człowieka.

Autorami książki są br. Bogdan Pławecki – franciszkanin, misjonarz pracujący w Peru i autor opowiadania dla dzieci o Męczennikach z Pariacoto „Pogromcy Czerwonego Smoka” oraz Magda Kwit – autorka książki dla dzieci „Chcę być świętym!” o Męczennikach z Pariacoto.


Magda Kwit, br. Bogdan Pławecki OFMConv, Święty nie z tej ziemi. Opowiadanie o Martinie de Porres, Bratni Zew, Kraków 2019


 

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.