Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Czego szukać?» Papieże o powołaniu» Franciszek» Nie twórzmy nowego Kościoła, ale odkryjmy jego młodość

Radio Watykańskie - logo

Nie twórzmy nowego Kościoła, ale odkryjmy jego młodość

Papież Franciszek w Panamie - fot. Łuksz Muzyka, Ks. Łukasz Michalczewski | Archidiecezja Krakowska Papież Franciszek w Panamie - fot. Łuksz Muzyka, Ks. Łukasz Michalczewski | Archidiecezja Krakowska

Nie chcemy tworzyć dla was Kościoła alternatywnego, rozrywkowego i młodzieżowego. Chcemy wraz z wami odkryć na nowo nieustanną nowość i młodość Kościoła – mówił Papież, kiedy po raz pierwszy spotkał się uczestnikami ŚDM w Panamie. Oczekiwali na niego na Cinta Costera, na wybrzeżu Oceanu Spokojnego.

 

Na początku przemówienia Franciszek powrócił pamięcią do poprzedniego Światowego Spotkania Młodzieży w Polsce.

Piotr jest z wami

“Pamiętam, że w Krakowie niektórzy pytali mnie, czy zamierzam być w Panamie, a ja odpowiedziałem im: «Nie wiem, ale Piotr na pewno tam będzie. Piotr tam będzie». Dzisiaj mówię wam z radością: Piotr jest z wami, aby świętować i odnowić wiarę i nadzieję. Piotr i Kościół idą z wami i chcą wam powiedzieć, byście się nie lękali, byście szli naprzód z tą odnawiającą energią i stałym pragnieniem, które nam pomagają i mobilizują do bycia bardziej radosnymi i dyspozycyjnymi, do bycia bardziej «świadkami Ewangelii» - mówił Ojciec Święty. - Iść naprzód, nie po to, aby tworzyć jakiś Kościół paralelny, bardziej «rozrywkowy» czy «cool» w wydarzeniu dla młodych, z jakimiś elementami dekoracyjnymi, jakby to miało uczynić was szczęśliwymi. Myślenie w ten sposób byłoby brakiem szacunku dla was i tego wszystkiego, co Duch mówi nam poprzez was”.

W tym kontekście Franciszek wskazał na potrzebę odkrywania nieustannej nowości i młodości Kościoła, poprzez otwarcie się na nową Pięćdziesiątnice. Warunkiem tego jest słuchanie siebie nawzajem, uzupełnianie się, dawanie świadectwa i głoszenie Pana w służbie braciom.

Papież wspomniał następnie o trudach, poświęceniu i wielkim wysiłku, jaki musieli podjąć młodzi, aby przybyć do Panamy.

Radością ucznia jest być w drodze

“Wiele dni pracy i poświęcenia, spotkania refleksji i modlitwy w znacznym stopniu sprawiają, że pielgrzymka stanowi nagrodę – powiedział Ojciec Święty. – Uczeń to nie tylko ten, który przybywa na dane miejsce, ale ten, który zaczyna zdecydowanie, który nie boi się podjąć ryzyka i wyruszyć w drogę. Jego największą radością jest być w drodze. Nie baliście się zaryzykować i iść. Dzisiaj możemy tańczyć, bo to święto zaczęło się dawno temu w każdej ze wspólnot”.

Ojciec Święty zwrócił też uwagę na wielką różnorodność uczestników panamskiego ŚDM. Różnice te jednak nie powstrzymują ich od spotkania. Wiedzą bowiem, że jest coś, co ich łączy, i jest Ktoś, kto czyni ich braćmi. Są budowniczymi kultury spotkania.

Miłość nie zaciera różnic, ale je harmonizuje

“Waszymi gestami i postawami, waszymi spojrzeniami, pragnieniami, a nade wszystko waszą wrażliwością zaprzeczacie i podważacie wszystkie te wypowiedzi, które koncentrują się na podziałach i starają się je stwarzać, a także wykluczać i eliminować tych, którzy «nie są tacy, jak my». A to dlatego, że wyczuwacie, iż «prawdziwa miłość nie znosi słusznych różnic, ale łączy je harmonijnie w wyższą jedność» (BENEDYKT XVI, Homilia 25 stycznia 2006; w: L’Osservatore Romano, wyd. pl. n. 3(281)/2006, s. 29.). Co więcej, wiemy, że ojciec kłamstwa bardziej woli lud podzielony i kłótliwy niż lud, który uczy się pracować razem”.

Mówiąc dalej o tej kulturze spotkania, Franciszek stwierdził, że zachęca nas ona do pielęgnowania marzenia, który jest sam Jezus. Zostało ono zasiane przez Ojca z ufnością, że będzie wzrastać i żyć w każdym sercu. Marzenie to płynie w naszych żyłach, wstrząsa naszym sercem i sprawia, że tańczy ilekroć słyszymy: miłujcie się wzajemnie.

Papież podkreślił, że tym, co łączy uczestników Światowych Dni Młodzieży, jest pewność, że zostaliśmy umiłowani serdeczną miłością, której nie chcemy i nie możemy przemilczeć, a która wzywa nas, abyśmy odpowiedzieli w ten sam sposób: miłością.

Miłość, która nie marginalizuje

“Miłość, która się nie narzuca ani nie przytłacza, miłość, która nie marginalizuje ani nie ucisza, miłość, która nie upokarza ani nie zniewala. Jest to miłość Pana, miłość codzienna, dyskretna i respektująca, miłość wolności i dla wolności, miłość, która leczy i uwzniośla. To miłość Pana, która wie więcej o powstaniach niż upadkach, o pojednaniu niż zakazach, o dawaniu nowej szansy niż potępieniu, o przyszłości niż przeszłości”.

Franciszek wskazał młodym przykład Maryi, której powierzył swoje marzenie. W scenie zwiastowania Anioł zapytał ją, czy chce nieść to marzenie w swoim łonie i uczynić je żywym, uczynić je ciałem.

Bóg chce ci powierzyć swe marzenie

“Maryja odważyła się powiedzieć «tak». Odważyła się dać życie marzeniu Boga. O to samo anioł chce zapytać ciebie, ciebie i mnie: czy chcesz, aby to marzenie miało życie? Czy chcesz nadać mu ciało twoimi rękoma, twoimi stopami, oczyma, sercem? Czy chcesz, aby miłość Ojca otworzyła Tobie nowe perspektywy i prowadziła drogami, jakich nigdy sobie nie wyobrażałeś i o jakich nie myślałeś, nie marzyłeś ani nie oczekiwałeś, które radują i sprawiają, że serce śpiewa i tańczy?”.

Na zakończenie Franciszek zaznaczył, że ŚDM ma być źródłem nadziei. Ale nie z powodu dokumentu końcowego, przesłania czy programu. „Największym źródłem nadziei będą wasze twarze i modlitwa – mówił Papież. – Każdy powróci do domu z nową siłą, która rodzi się za każdym razem, gdy spotykamy się z innymi i z Panem, napełnieni Duchem Świętym, aby pamiętać i podtrzymywać to marzenie, które czyni nas braćmi”.


Źródło: vaticannews.va

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.