Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» Nowy numer „eSPe”: Jak Maryja, powiedz Bogu TAK

Nowy numer „eSPe”: Jak Maryja, powiedz Bogu TAK

eSPe 133 eSPe 133

Najnowsze wydanie czasopisma powołaniowego „eSPe” stawia - za papieżem Franciszkiem spotykającym się z młodzieżą w Panamie - Maryję jako wzór rozeznawania powołania i pełnienia woli Bożej.

„Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” – te słowa Maryi były hasłem przewodnim Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Papież Franciszek postawił Matkę Bożą za wzór osoby odpowiadającej na Boże powołanie. W samej scenie zwiastowania, w której padają powyższe słowa, Ojciec Święty widzi całą dynamikę powołania każdego młodego człowieka. Maryja najpierw wsłuchuje się w Boży plan na jej życie, później rozeznaje te sprawy w swoim sercu, a na końcu podejmuje decyzję, daje Bogu odpowiedź i zaczyna działać.

Swoistym refrenem brzmiącym przynajmniej w kilku tekstach tego wydania „eSPe” są inne słowa z tej samej sceny – „Dla Boga nie ma bowiem nic niemożliwego”. „Jeśli myślisz, że marzenie Boga o Twoim życiu jest nierealne, że nie sprostasz rzeczywistości bycia księdzem, siostrą zakonną, żoną i matką, mężem i ojcem, albo żyjąc w pojedynkę nie będziesz w stanie zrealizować misji, którą zleca Ci niebo, to pamiętaj, że Bóg jest po Twojej stronie, a dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych” - zwraca uwagę Przemysław Radzyński. 

„Maryja powiedziała Bogu „tak” – ze wszystkimi tego konsekwencjami, czyli mieczem boleści, który przebił serce matki, ale i z chwałą nieba, którą cieszy się razem ze swoim Synem. Maryja powiedziała Bogu „tak”. A jaka jest Twoja odpowiedź?” - dodaje redaktor naczelny „eSPe”.

W tym wydaniu „eSPe”, poza obszernymi streszczeniami papieskich wystąpień skierowanych do młodych w Panamie, można przeczytać m.in. wywiad z liderem warszawskiej grupy Wojowników Maryi. Piotr Hubert Kowalski opowiada o roli Matki Bożej w swoim życiu, o budowaniu z Nią relacji, o walce o czystość i męskość oraz o odkryciu na nowo modlitwy różańcowej.

„Ich historia mogłaby posłużyć za kanwę książki. Poznali się na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, pomagając innym ludziom jako wolontariusze. Teraz pobrali się w Panamie” - tak zaczyna się tekst „Miłość, która zaprowadziła aż do Panamy” opisujący historie Martyny i Jakuba Włochów.

Aktualny numer „eSPe” zawiera także kilka pijarskich wątków. O. Piotr Recki SP przypomina o pobożności maryjnej św. Józefa Kalasancjusza, a o. Jacek Wolan SP instruuje, jak odmawiać „Koronkę 12 Gwiazd” - modlitwę autorstwa założyciela zakonu pijarów adresowaną w pierwszej kolejności do dzieci i młodzieży. Świadectwem zakonnego i kapłańskiego powołania dzieli się o. Przemysław Suchy SP.

Tradycyjnie w „eSPe” można znaleźć kilka powołaniowych newsów, list o powołaniu autorstwa s. Katarzyny Śledź oraz recenzję książki.

Czasopismo „eSPe” wydawane jest przez zakon pijarów od 1988 roku. Kierowane jest do młodych osób rozeznających swoją życiową drogę. Od kilku lat ukazuje się bezpłatnie tylko w wersji elektronicznej. Interaktywny PDF, przyjazny także dla urządzeń mobilnych, można pobrać ze strony czasopisma www.e-espe.pl.

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.