Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Czego szukać?» Papieże o powołaniu» Franciszek» Papież do młodzieży: marzcie razem z innymi, nigdy przeciw innym

Papież do młodzieży: marzcie razem z innymi, nigdy przeciw innym

Papież Franciszek z młodzieżą podczas ŚDM - fot. Mazur / Episkopat.pl Papież Franciszek z młodzieżą podczas ŚDM - fot. Mazur / Episkopat.pl

Międzyreligijne widowisko opowiadało o wielkim pragnieniu budowania pokoju i pojednania. Młodzi muzułmanie śpiewali, że „islam jest pokojem; islam jest przeciwko przemocy; wszyscy jesteśmy braćmi”, hinduiści podkreślili: „wreszcie pojednani, budujemy wspólnie pokój”, a katolicy modlili się słowami św. Franciszka: „Panie uczyń nas narzędziem naszego pokoju”. Cały stadion, na którym zebrało się 15 tys. młodych Mozambijczyków kilkakrotnie skandował wspólnie z Papieżem „pojednanie, pojednanie, pojednanie” oraz „podaj drugiemu rękę”.

W swym przemówieniu Franciszek dał odpowiedź na pytania, jakie zadali mu młodzi: jak sprawić, by marzenia młodych stały się rzeczywistością i jak sprawić, by młodzi mogli rozwiązać problemy, które nękają ich ojczyznę. Wyznał zarazem, że dla pasterza nie ma nic ważniejszego niż spotkanie z jego młodymi.

“Jesteście ważni! Musicie o tym wiedzieć, musicie w to uwierzyć: jesteście ważni! Jesteście bowiem nie tylko przyszłością Mozambiku, Kościoła i ludzkości; jesteście teraźniejszością: z tym wszystkim czym jesteście i co czynicie już wnosicie wkład w chwilę obecną, z tym co najlepsze możecie dać dzisiaj – mówił Franciszek. - Bez waszego entuzjazmu, waszych pieśni, waszej radości życia, czymże by była ta ziemia? Widząc, jak śpiewacie, uśmiechacie się, tańczycie pośród wszystkich trudności, jakie przeżywacie, to najlepszy znak, że wy, młodzi, jesteście radością tej ziemi, radością dnia dzisiejszego”.

Nawiązując do postaci mozambijskiego piłkarza Eusebio da Silvy, który był gwiazdą klubu Maxaquene, na stadionie którego odbywało się międzyreligijne, spotkanie Franciszek podkreślił, że warto iść za marzeniami i odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej drużynie chce się grać, bo nie wszyscy myślą w podobny sposób.

“Pochodzimy z różnych tradycji i możemy nawet mówić w różnych językach, ale to nie przeszkodziło nam w spotkaniu się. Dosyć już wycierpiano i nadal się cierpi, ponieważ niektórzy uważają, że mają prawo decydować, kto może «grać», a kto musi pozostać «na ławce rezerwowych», niektórzy spędzają życie, tworząc podziały i przeciwieństwa. Dzisiaj, drodzy przyjaciele, jesteście przykładem i świadectwem tego, jak powinniśmy działać. Zapytaliście mnie: jak zaangażować się na rzecz kraju? Tak właśnie, jak czynicie teraz, trwając w jedności, niezależnie od czegokolwiek, co mogłoby was poróżnić, zawsze szukając szans, by spełnić marzenia o lepszym kraju, ale ... razem. Jakże ważne jest, aby nie zapominać, że wrogość społeczna niszczy. Rodzina ulega zniszczeniu przez wrogość. Kraj jest niszczony przez wrogość. Świat jest niszczony przez wrogość. Zaś największą wrogością jest wojna. Dzieje się tak bo nie potrafią usiąść i porozmawiać. Bądźcie zdolni do tworzenia przyjaźni społecznej. ”

Papież przypomniał mozambijskiej młodzieży, by czerpała z doświadczenia swych rodziców i dziadków oraz wezwał ją do większej troski o wspólny dom. „Wierzcie w miłość Boga i przemierzajcie drogi pokoju, ucząc się bycia pomocną dłonią dla innych” – mówił Franciszek.

“Wielu z was urodziło się pod znakiem problematycznego pokoju, który przechodził różne chwile: jedne bardziej spokojne, a inne trudne. Pokój jest procesem, do którego rozwijania jesteście wezwani również wy, wyciągając stale wasze ręce przede wszystkim ku tym, którzy przeżywają chwile trudne – mówił Ojciec Święty. – Wielka jest siła wyciągniętej ręki i przyjaźni przełożona na konkretne gesty! Myślę o cierpieniach tych ludzi młodych pełnych marzeń, którzy przybyli, by szukać pracy w mieście, a dziś są bezdomni, bez rodziny i bez pomocnej dłoni. Jakże jest ważne nauczenie się bycia pomocną dłonią! Starajcie się wzrastać w przyjaźni, również z tymi, którzy myślą inaczej, aby wzrastała między wami solidarność i stała się najlepszą bronią, by przekształcić historię”.


Źródło: vaticannews.va

 

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.