Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» Jak zaplanować wakacje?

logo - Nasza Droga

Jak zaplanować wakacje?

Jak zaplanować wakacje? - fot. Miroslav Krejcirik - flickr.com Jak zaplanować wakacje? - fot. Miroslav Krejcirik - flickr.com

Planowanie wakacji to nie taka prosta sprawa. Gdzie pojechać? Co zwiedzać i robić na miejscu? Gdzie się zatrzymać? Kiedy i czym wyruszyć? Jaka będzie pogoda? Ile to będzie kosztować? To tylko niektóre z pytań, które was w tym czasie nurtują. A czy nie można by tego wszystkiego zrobić w dużo prostszy sposób?

Wakacje to czas wypoczynku i relaksu, ale aby były naprawdę udane, powinniśmy je dobrze zaplanować. Na początek należy zastanowić się: gdzie i z kim chcemy pojechać? Czy wybieramy wyjazd zorganizowany czy samodzielny? Czy chcemy spędzić urlop w kraju czy zagranicą? Czy lubimy aktywny wypoczynek czy raczej błogie lenistwo na plaży? Planowanie wakacji rozpocznijmy od wyboru miejsca, do którego chcemy pojechać. Jeśli chcemy mieć pewną słoneczną pogodę to najpewniejszym kierunkiem będą kraje Europy południowej: Włochy, Hiszpania, Grecja czy Chorwacja. Warto zastanowić się także, czy chcemy odpocząć od zgiełku miasta i pojechać w jakieś zaciszne miejsce, czy raczej cenimy imprezowy styl życia i oczekujemy licznych atrakcji, jakie oferują np. nadmorskie kurorty.

Indywidualnie czy z biurem podróży?
Kolejną decyzją, którą musimy podjąć, to rodzaj wyjazdu. Możemy zdecydować się na wyjazd zorganizowany z biurem podróży lub indywidualny. Jeśli wybierzemy biuro podróży, to oprócz dojazdu i zakwaterowania będziemy mieli możliwość skorzystania z wycieczek objazdowych i zwiedzania z przewodnikiem. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią zajmować się szczegółami organizacji swojego wyjazdu. Jedyne, co muszą zrobić, to pójść do biura podróży, wybrać i opłacić interesującą ich wycieczkę. Coraz popularniejsze stają się oferty last minute, dzięki którym można wyjechać w bardzo ciekawe miejsca za stosunkowo nieduże pieniądze.
W przypadku, kiedy decydujemy się na wyjazd samodzielny, powinniśmy dużo wcześniej zacząć go planować. Należy dokładnie wytyczyć plan i szlak naszej podróży. Dowiedzieć się, jaka komunikacja jest dostępna, jak przedstawia się baza noclegowa. W sezonie warto postarać się o rezerwację. Jeśli wybieramy bardziej egzotyczne kierunki, ważne jest dopełnienie przed wyjazdem wszelkich formalności (wizy) czy zaszczepienie się przeciw chorobom potencjalnie występującym w okolicy. Oczywiście wszystkie nasze plany i wybory zależą od finansów i naszych preferencji.

Gdzie jechać?
To oczywiście bardzo indywidualna kwestia i w dużej mierze zależna od zasobności portfela. Mogą to być dalekie kraje, ale też Europa. Na Starym Kontynencie od lat popularnością wśród turystów cieszą się kraje śródziemnomorskie, a także kraje sąsiadujące z Polską. Warto przemyśleć wakacje w Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Austrii, we Włoszech, ale także w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii czy w Rumunii. Im bliżej Twojego miejsca zamieszkania, tym szybciej i taniej dotrzesz na miejsce.
Pomyśl także o zwiedzaniu Polski („cudze chwalicie, swego nie znacie”), a także odwiedzeniu rodziny i znajomych. To chyba najtańsza wersja wakacyjnych wojaży, która niekoniecznie musi być nudna i nieatrakcyjna.

Gdzie szukać?
Oferty wyjazdów wakacyjnych znajdziesz na stronach internetowych biur podróży, w wyszukiwarce, pomocne są też portale i blogi turystyczne, a także agencje turystyczne poszczególnych krajów, strony miast, instytucji i uczelni. Jeśli decydujesz się na wycieczkę z biura podróży, wybierz najlepszą dla siebie: wycieczki objazdowe, wypoczynkowe, kursy językowe, szkoły przetrwania czy obozy taneczne. Sprawdź, co zawiera cena podróży podawana przez biuro podróży – ubezpieczenie, przelot (przejazd), hotel? Jakie opłaty pobierane są przy rezygnacji z wycieczki? Jeżeli wyjeżdżasz samodzielnie, dokonaj rezerwacji przejazdu i noclegu. Zwłaszcza w sezonie, gdy miejsc w pokojach gościnnych może brakować.
Krytycznie przeczytaj umowę, ZANIM ją podpiszesz. Zwróć uwagę na informacje tzw. drobnym drukiem, które są często bardzo istotne (np. dotyczą opłat dodatkowych). Umowę zawsze wyraźnie zatwierdź, a jej egzemplarz zachowaj (w formie pisemnej lub na nośniku elektronicznym).
Nie sugeruj się wyłącznie kolorowymi zdjęciami w katalogach turystycznych. Poszukaj w Internecie opinii na temat hotelu, do którego się wybierasz. Jeśli ma dużo ocen negatywnych, zastanów się nad wyborem innego.
Sprawdź na mapie położenie miejscowości i hotelu (np. dzięki Google Earth). Może się okazać, że opis „blisko plaży” jest daleki od rzeczywistości i oznacza codzienną kilkukilometrową wędrówkę. Warto wiedzieć, że oznaczające standard hotelu trzy gwiazdki na Cyprze nie muszą być równe trzem gwiazdkom w Hiszpanii. Standard hotelu określany jest według przepisów lokalnych, dlatego różni się między regionami świata. Pamiętaj o tym, wykupując zakwaterowanie w jednym z wymienionych krajów.

Ubezpiecz się
Jeśli udajesz się na wakacje do jednego z krajów Unii Europejskiej, a także Norwegii, Szwajcarii, Islandii lub Księstwa Liechtensteinu – wystąp o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewni Ci bezpłatną opiekę lekarską w razie nagłych wypadków. Ma ona ograniczony zakres, dlatego warto też wykupić dodatkowe, prywatne ubezpieczenie. Wybierając ubezpieczenie turystyczne, dowiedz się, jaki rodzaj opieki otrzymasz w zamian. Zwykle najtańsze ubezpieczenie nie pokrywa np. kosztów pobytu w szpitalu z powodu przewlekłej choroby. Pamiętaj, że cena polisy jest relatywnie niska w porównaniu z kosztami, jakie wiążą się z pobytem w zagranicznym szpitalu.
Zanotuj nazwisko i numer telefonu rezydenta twojego biura podróży. Dane kontaktowe do konsulatu lub ambasady polskiej w danym kraju także warto wziąć ze sobą.

Daj sobie pomóc
Nasze marzenia o wyjeździe nie zawsze są zgodne z ofertą otrzymaną w biurze podróży. Dlatego wielu organizatorów wyjazdów masowych proponuje wyjazdy na zamówienie, według życzeń klienta. Grupa zaprzyjaźnionych ze sobą osób, chcących razem przeżyć wakacyjny czas, przedstawia organizatorowi tylko swój wstępny plan. Pomoc organizatora jest korzystna, ponieważ biura turystyczne mają specjalne umowy z przewoźnikami, zatem ceny podróży – przeloty, pociągi mogą być znacznie niższe niż ogólnodostępne. Możemy więc opracować scenariusz podróży, wybrać hotele, w których chcemy nocować, a tour operator załatwi za nas całą resztę.
Idea perfekcyjnych wakacji przyświeca także serwisowi nicetripper.com. Jego założenia są proste: wybierasz termin, który Cię interesuje, warunki pogodowe, jakie chcesz mieć na miejscu, określasz limit wydatków na osobę i serwis zwraca Ci ciekawe propozycje. Wyniki można sortować wg miejscowości i krajów, co ułatwia ich przeglądanie. W serwisie dostępne są również rekomendowane miejsca, które warto odwiedzić. Użytkownicy mogą oceniać miejscowości, które wcześniej odwiedzili oraz planować przyszłe podróże. Jeśli jakaś lokalizacja nas zainteresuje możemy podejrzeć dodatkowe informacje na jej temat: zdjęcia, opinie i oceny innych użytkowników, długoterminową prognozę pogody, czy atrakcje turystyczne.


Źródło: Nasz droga 12/2012

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.