Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» O nas» Kim jesteśmy» Przesłanie o. Generała

Przesłanie o. Generała

O. Pedro Aguado SP O. Pedro Aguado SP

Za pośrednictwem tego krótkiego przesłania, pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję Ci za Twoje zainteresowanie Zakonem Pijarów. Oby odwiedziny na tej stronie internetowej pomogły Ci w podążaniu drogą prowadzącą do odkrycia chrześcijańskiego powołania, nazwania Twoich oczekiwań i tego, czego w życiu pragniesz – w wierności temu, do czego Bóg Cię wzywa.

My, pijarzy, jesteśmy zakonem kleryckim założonym przed czterema wiekami przez św. Józefa Kalasancjusza. On jako pierwszy rozwinął powszechną oświatę, zakładając Zakon oddany wychowaniu oraz ewangelizacji dzieci i młodzieży – przede wszystkim najbardziej potrzebującym. Od tamtej pory pracujemy realizujemy to nadzwyczajne zadanie, tak ważne dla tworzenia społeczeństw bardziej braterskich, zgodnie z wartościami królestwa Bożego.

Domyślam się, że jesteś osobą poszukującą odpowiedzi, osobą, która na serio myśli o swoim życiu. Skoro tak, pozwól, że Ci powiem od serca i w zaufaniu o czterech małych sprawach:

a) Najwyraźniejszym pragnieniem każdego człowieka jest żyć pełnią szczęścia i nadać całkowicie życiu sens. My, chrześcijanie, staramy się znaleźć nasze szczęście i sens życia w Bogu, w życiu wiarą i pragnieniu podążania za Jezusem, zgodnie z naszym powołaniem.

b) Poszukiwanie powołania jest absolutnie nieodzownym obowiązkiem, który każdy chrześcijanin musi wypełnić i to wypełnić ochotnie i z nadzieją. Odkrywanie i nazywanie tego, czego Bóg domaga się ode mnie, jest nadzwyczajne i wszyscy musimy to robić w ważnych momentach naszego życia.

c) Poszukiwanie powołania może mieć różny oddźwięk w naszym wnętrzu. W Kościele są trzy wielkie powołania: do życia zakonnego – podejmowane przez osoby, które chcą żyć we wspólnocie w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie, poświęcając całe życie misji podejmowanej z powołania; do kapłaństwa – przyjmowane przez młodych ludzi, którzy otrzymują zadanie bycia świadkami Pana i Jego Ewangelii, animując wspólnotę chrześcijańską; oraz życie świeckie, które jest przyjmowane poprzez dar małżeństwa, założenie rodziny i troskę o przeżywanie ich w wierze i miłości. To są trzy cudowne powołania, dawane przez Boga dla naszego szczęścia, które domagają się od tych, którzy je otrzymują, aby były przeżywane w pełni.

d) Nie zaniechaj nigdy usiłowań dania odpowiedzi na pytanie o Twoje powołanie. Nigdy nie odpoczywaj od wspaniałego zadania nazywania tego, co Bóg zasiał w Tobie z miłości. Jest to Twój obowiązek, ale także klucz do Twojego życia. Nie obawiaj się nigdy tego, co Bóg składa w Twoim wnętrzu, jakkolwiek by to było silne, ponieważ On zawsze daje moc do przyjmowania Jego darów. Zapewniam Cię o tym.

Kto wie, może zastanawiasz się nad możliwością zostania kapłanem-pijarem. Jeśli myślisz, że nasze życie, mogłoby także być Twoim, nie wahaj się zastukać do naszych drzwi, żebyśmy mogli Cię poznać, i żebyś Ty mógł poznać nas. Zawsze spotkasz pijara, z którym będziesz mógł porozmawiać i podzielić

się Twoimi poszukiwaniami. Jeżeli Bóg wzywa Cię do zostania pijarem, będziesz szczęśliwy. Ale jeśli rzeczywiście tak jest, musisz przekonać się, że Bóg wzywa Cię do życia skupionego na Nim, do gorliwego podążania za Panem, do życia we wspólnocie i do poświęcenia całego Twojego życia młodzieży, dzieciom, wspólnocie wiernych, wychowaniu, sprawie Ewangelii. Jeśli takie są Twoje ideały i marzenia, jesteśmy gotowi je z Tobą dzielić.

Być może szukasz Twojego powołania z pasją, z ciekawością i szlachetnością, ale nie masz pewności, jaka jest Twoja droga. Przeczuwasz, że potrzebujesz to przemyśleć, że potrzebujesz czasu na refleksję, podzielenie się z kimś Twoimi rozterkami, przeprowadzenie rozeznania. Zawsze możesz w tym na nas liczyć, ponieważ my, pijarzy, zawsze będziemy blisko młodego człowieka, który szczerze szuka swojego powołania. Każde powołanie jest święte, ponieważ każde jest Bożą propozycją.

Moja największa nadzieja, jako pijara i jako pierwszego odpowiedzialnego za Zakon założony przez św. Józefa Kalasancjusza, leży w młodych ludziach, w ich zdolności miłowania i w ich szlachetności. Obecny rok 2012 jest w całym Zakonie Rokiem Powołanionym, ponieważ minęło czterysta lat od wstąpienia do Szkół Pobożnych młodego człowieka, który przyszedł do pijarów, żeby pójść za Chrystusem jako kapłan, zakonnik i wychowawca. Nazywał się Gliceriusz Landriani. Po nim były tysiące młodych, którzy, wierni własnym powołaniom, włączyli się w naszą misję. Dziękuję Bogu za ofiarność tylu młodych ludzi, dzięki której jesteśmy dziś obecni w ponad trzydziestu pięciu krajach świata – od wielu lat również w Polsce – poświęcając nasze dusze i ciała wychowaniu młodzieży.

Życzę Ci wszystkiego dobrego, a nade wszystko – znalezienia Twojego miejsca na świecie, w historii miłości, jaką jest Kościół. Poszukuj, opierając się na Bogu i na Twojej zdolności kochania. Jeśli tak postąpisz, znajdziesz pełnię szczęścia.

Przesyłam Ci serdeczny uścisk i błogosławieństwo. Proszę Boga, aby Cię wspierał, umacniał i obdarzał siłą.

 

 

o. Pedro Aguado Sch.P.

Przełożony Generalny Zakonu Szkół Pobożnych

 

Rzym, 13 czerwca w Pijarskim Roku Powołaniowym 2012

Do pobrania

Adobe Acrobat Document Przesłanie o. Generała pdf [64.69 KB]