Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Czego szukać?» Pomysł na życie» Boże plany» Wierny jak pies

Niedziela Młodych - logo dostosowane

Wierny jak pies

Wierny jak pies - fot. Ed Yourdon - flickr.com Wierny jak pies - fot. Ed Yourdon - flickr.com

Kiedy mówimy, że ktoś jest wierny jak pies, zawieramy w tym wyrażeniu podziw i trochę lekceważenia. Tymczasem wierność jest elementem konstrukcyjnym całego naszego życia.

Wierność to jedność

„Wierność jest pierwszą z cnót; to ona nadaje naszemu życiu jednolitość – w przeciwnym wypadku rozprysnęłoby się na tysiące chwilowych wrażeń jak na tysiąc szklanych odłamków” (Milan Kundera). Choć na co dzień zdarzają się człowiekowi małe niewierności i tanie kompromisy, trudno sobie wyobrazić życie bez wierności. Każdy z nas, aby żyć potrzebuje stałego oparcia, na którym mógłby budować życie własne i innych. Jak bowiem poruszać się w świecie, w którym nikt nie może polegać na nikim, gdzie jutro nie będę zważał na to, co uczyniłem i powiedziałem wczoraj i dziś? 18 lat nastolatka to jakaś „historia”, ciągłość i całość, bo opiera się na wierności, jaką okazują mu rodzice, nauczyciele, koledzy, państwo. Życie ludzkie bez wierności jest niemożliwe.

Niepotrzebne zawężenie

Potocznie wierność zawężamy i kojarzymy najczęściej z relacjami damsko-męskimi. Szkoda, bo wierność obejmuje właściwie każdą relację człowieka do człowieka (także relację człowiek-Bóg). Jeśli dziś mamy tak wiele rozwodów, to, jak mniemam, nie tylko dlatego, że ludzie nie potrafią być wierni miłości. Nie potrafią być wierni w ogóle, z pewnością zawiedli nie tylko swego męża lub żonę. Zanim powie się sakramentalne „tak”, w życiu są tysiące okazji, by własną wierność budować: w domu, w podejściu do obowiązków szkolnych, w najdrobniejszych sytuacjach. O tym mówią słowa św. Augustyna, będące parafrazą nauki Ewangelii: „Małe rzeczy są naprawdę małe, ale być wiernym w małych rzeczach – to wielka rzecz”.

Źródło w sobie

Wierność innym ma swoje źródło w wierności sobie samemu. Być wiernym sobie, to realizować przyjęte przez siebie, albo zaproponowane przez innych cele. Im bardziej są one ambitne, tym większego wymagają wysiłku, tym trudniej je osiągnąć.

Każdy uczeń (przepraszam za to słowo w czasie wakacji) zna smak satysfakcji ze zdobycia wcześniej założonego przez siebie celu, każdy wie, jak smakuje porażka, będąca efektem wielu drobnych „olewek”.

Wzór wierności

„Jeśli my odmawiamy wierności, On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć siebie samego” (2Tm 2, 13). Ten fragment z Listu do Tymoteusza wyraźnie wskazuje na niezachwiany fundament Boga, wiernego mimo wszystkich naszych niewierności. Można śmiało powiedzieć, że Bóg jest wzorem wierności. Sam Chrystus przez mękę okazał wierność Ojcu i nam wszystkim. Jak było to trudne, świadczą sceny z Góry Oliwnej i krwawy pot na czole naszego Zbawiciela. W Piśmie Świętym słowo „wierność” w różnych odmianach występuje ponad 100 razy.


Źródło: Niedziela Młodych 31/2012

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.