Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Kapłaństwo» Czym jest?» Czas wolny kleryka

Czas wolny kleryka

Czas wolny kleryka - fot. James Ogley - flickr.com Czas wolny kleryka - fot. James Ogley - flickr.com

W seminarium kleryk ma dla siebie sporo wolnego czasu w ciągu dnia. Wprawdzie po śniadaniu, miedzy wykładami czy w przerwie studium – nie jest go zbyt wiele, ale jeśli ktoś dobrze sobie wszystko zaplanuje, to nawet uda mu się wypić kawę. Niektórzy do perfekcji opanowali wykorzystanie każdej minuty wolnego czasu. Jednym ze sposobów jest podgrzewanie wody poprzez ustawienie elektronicznego włącznika czasowego, który rozpoczyna gotowanie 5 minut przed zakończeniem wykładu i po powrocie do pokoju – wystarczy zalać wrzątkiem kubek z kawą. Ów napój jest elementem integracyjnym. Podczas picia kawy rozwijają się przyjaźnie, a często właśnie wtedy przychodzą nam do głowy genialne pomysły lub rozwiązania problemów, które nas spotykają. Oczywiście – picie kawy nie jest naszym jedynym zajęciem.

Więcej wolnego czasu mamy codziennie miedzy godziną 13:45 a 15 lub 16. Możemy wtedy opuszczać mury seminaryjne. Na co przeznaczamy ów czas? Między innymi, jak przystało na prawdziwych facetów, na sport. Istnieje możliwość pogrania na sali gimnastycznej, jeżdżenia na rolkach czy na rowerze. W gronie kleryków są również wytrawni biegacze, którzy biorą udział w corocznym krakowskim maratonie. Oczywiście, można również wykorzystać ten czas na spacer lub załatwienie spraw w mieście. Między kolacją a modlitwami wieczornymi również możemy uprawiać sport, a także oglądać telewizję, poświęcać się zajęciom integracyjnym lub po prostu nauce. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, to w dwa wieczory w tygodniu mamy możliwość wyjścia w celach rekreacyjno – sportowych.

Jednak w czasie wolnym – wbrew pozorom – nie skupiamy się tylko na wysiłku fizycznym. Są jeszcze inne, równie ciekawe propozycje. Jedną z nich jest możliwość wyjścia do kina lub teatru, przeważnie raz w miesiącu. Dodatkowo organizowane są wyjścia na koncerty – zarówno muzyki współczesnej, jak i klasycznej. Fani piłki nożnej mogą wybrać na stadion, żeby pooglądać rozgrywki i pokibicować. Kilka razy w roku organizujemy sobie również wyjazdy jedno- lub dwudniowe, aby trochę odpocząć, pozwiedzać czy pochodzić po górach.

Mniej więcej cztery razy w roku jeździmy do domów, by tam rozkoszować się dłuższym okresem czasu wolnego. W rodzinne strony wracamy na Boże Narodzenie (około 2 tygodni), po sesji (około tygodnia), po Wielkanocy (tydzień) i na wakacje (około 3 miesięcy). Czas spędzony w domu możemy w znacznej części zorganizować sobie sami. Jednak mamy również kilka obowiązków, które musimy wypełniać, głównie w wakacje. Jeśli proboszcz rodzinnej parafii nie ma dla kleryka konkretnych zadań do wykonania w okresie świątecznym, czyli w Boże Narodzenie i Wielkanoc, wówczas czas wolny można organizować sobie samemu. Inaczej jest w wakacje. Ten okres jest podzielony na 3 części – praca w seminarium, zajęcia w parafii rodzinnej oraz czas wolny dla siebie.

Każdy rocznik w seminarium ma do wykonania inne zajęcia wakacyjne. Jednak zasadniczo klerycy każdego z nich mają tydzień furty lub prac. Oprócz tego alumni pierwszoroczni spędzają dwa tygodnie w szpitalu dziecięcym – jako pomoc na oddziale. Drugi rocznik przez dwa tygodnie przebywa z chorymi lub dziećmi na wyjeździe z Caritasem. Po trzecim roku przez tydzień oprowadza się zwiedzających po Katedrze Wawelskiej i muzeum katedralnym, a także każdy obowiązkowo musi wyjechać na dwa tygodnie rekolekcji z Grupami Apostolskimi lub Oazą. Po czwartym roku klerycy uczestniczą w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, a we wrześniu są skierowani do różnych parafii w celu odbycia miesięcznej praktyki duszpastersko-katechetycznej. Piąty rocznik, który jest już po święceniach diakonatu, nie ma zalecanych praktyk, ale każdy może sobie wybrać dowolny apostolat do posługi. Od września każdy diakon rozpoczyna roczną pracę w parafii, do której zostanie skierowany przez biskupa.

W czasie posługi w rodzinnej parafii klerycy pomagają księżom w ich codziennych pracach duszpasterskich, dbają o kościół, przygotowują liturgię i spełniają wszystkie zlecone im odgórnie zadania, jednym słowem – wdrażają się do służby w kościele.

Czas przeznaczony na własny odpoczynek można wykorzystać dowolnie. Część alumnów spędza ten okres w domu, część wyjeżdża gdzieś z rodziną. Organizowane są również wyjazdy wakacyjne z innymi klerykami, bo wspólnotę tworzy się nie tylko w murach seminaryjnych, ale także poza nimi. Każdy z nas ma swój indywidualny plan na okres wakacyjny, więc o szczegóły należałoby pytać każdego kleryka z osobna. Ile osób – tyle pomysłów.

Zarówno w tych krótkich wolnych chwilach, jak i podczas wakacji – staramy się wypocząć, nabrać sił, a także przygotowywać się do posługi kapłańskiej. Modlitwa, nauka, ale również właśnie czas wolny uczą nas, jak stawać się bardziej wartościowymi ludźmi. Kiedy jest dużo obowiązków, trzeba dobrze zorganizować sobie dzień i pracę, by móc również znaleźć chwilę na swobodny oddech. Ważne jest, by ów czas wypełnić tak, aby prawdziwie odpocząć, a nie zmarnować go. W końcu – „Wartość człowieka poznajemy niezawodnie po tym, jak on umie spędzać czas wolny”!


 imf.pl

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.