Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» Ks. Lombardi o aktualności misji wychowawczej w Kościele

Radio Watykańskie - logo

Ks. Lombardi o aktualności misji wychowawczej w Kościele

Ks. Federico Lombardi - fot. Radio Watykańskie Ks. Federico Lombardi - fot. Radio Watykańskie

Misją jezuitów jest służba wierze. O tym, jak mają być jej oni wierni w prowadzonych przez siebie liceach, mówił dziś w Bostonie ks. Federico Lombardi SJ. Dyrektor naszej rozgłośni bierze udział w trwającym w tym amerykańskim mieście od 29 lipca do 2 sierpnia międzynarodowym kolokwium o jezuickich szkołach średnich. W swoim wystąpieniu nawiązał do wskazań patrona dzisiejszego dnia. Św. Ignacy Loyola powierzył założonemu przez siebie Towarzystwu Jezusowemu zadanie włączania się w misję Kościoła zgodnie z jego Magisterium. Wyraża się to obecnie służbą wierze, zaangażowaniem na rzecz sprawiedliwości, dialogiem z różnymi kulturami i tradycjami religijnymi.

Ks. Lombardi, który jest też rzecznikiem prasowym Stolicy Apostolskiej, wskazał trzy szczególnie dziś ważne aspekty misji Kościoła, o których często mówi Benedykt XVI. Potrzebna jest nowa ewangelizacja wobec sekularyzacji kultury i słabości czy wręcz braku rodziny, która nie przekazuje już wiary. Trwa „alarm edukacyjny”, gdy rodzice i wychowawcy czują się bezsilni widząc młodzież ulegającą relatywizmowi. Wreszcie Papież podkreśla konieczność wzajemnego uzupełniania się wiary i rozumu. W kulturze naznaczonej dążeniem do racjonalności trzeba ukazywać, że wiara chrześcijańska nie jest wroga rozumowi, ale go wspiera. Wskazania te są bardzo ważne dla szkół stopnia licealnego, w których kształtują się młodzi ludzie i ich życiowe wybory.

Watykański rzecznik przypomniał nie tak dawny okres, kiedy w Towarzystwie Jezusowym wielu myślało, że misja prowadzenia kolegiów dobiegła już kresu i jezuici powinni się zajmować tylko innymi formami apostolstwa. Wiązało się to m.in. ze spadkiem liczby powołań. Zakon zachował jednak wierność tej tak ważnej misji wychowawczej. Ks. Lombardi nawiązał do swego doświadczenia w Radiu Watykańskim, gdzie pracuje już od 20 lat. Jest ono powierzone jezuitom, których jest tu obecnie tylko kilkunastu na 350 pracowników. Również w szkołach prowadzonych przez Towarzystwo Jezusowe jezuici są dziś niewielką mniejszością wśród wychowawców. Wszyscy jednak służą wspólnej misji. „Wydaje mi się oczywiste, że w misji edukacyjnej nie ma niczego, co należałoby wyłącznie do jezuitów i w czym nie mogliby uczestniczyć inni, którzy również czują się do niej powołani” – powiedział dyrektor naszej rozgłośni.


Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.