Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» List kard. Piacenzy na krajowe spotkanie kapłanów Ekwadoru

Radio Watykańskie - logo

List kard. Piacenzy na krajowe spotkanie kapłanów Ekwadoru

List kard. Piacenzy na krajowe spotkanie kapłanów Ekwadoru - fot. James Bradley - flickr.com List kard. Piacenzy na krajowe spotkanie kapłanów Ekwadoru - fot. James Bradley - flickr.com

O problemach, z którymi borykają się współcześni księża, kapłańskiej tożsamości i o nowych zadaniach ewangelizacyjnych rozmawiało blisko 350 księży w Ekwadorze. W Portoviejo zakończyło się czterodniowe, organizowane już po raz piąty, krajowe spotkanie kapłanów. Jego temat to „praca ewangelizacyjna prezbiterów w perspektywie 50-lecia Soboru Watykańskiego II i Roku Wiary”.

Do uczestników okolicznościowy list wystosował prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Kard. Mauro Piacenza podkreślił w nim m.in. wagę ciągłego odkrywania wartości ofiarowania się kapłanów, które wiąże się z nieustannym odnawianiem otrzymanego powołania, co z kolei ma związek z wiernością zobowiązaniom podjętym w dniu święceń.
Hierarcha wskazał na konieczność całkowitego oddania się księży Chrystusowi. Prawdziwie «iść za Nim» nie oznacza oddania mu się od czasu do czasu, ale prze całe życie. „Jeśli jest pewne, że kochamy Chrystusa, nasza relacja z nim musi być radykalna, by w ten sposób wzrastała nasza gotowość do radykalizmu. Tego, czego nam brakuje to właśnie radykalizmu w relacji do Chrystusa, podejmowania zawsze radykalnej decyzji pójścia za Nim” – podkreślił purpurat.
Kardynał zwrócił uwagę, że księża są wzywani, by być przede wszystkim pasterzami. „To wielka odpowiedzialność, która nie zależy od cech osobistych. Jest to bezinteresowny dar, który trzeba przeżywać w osobie prawdziwego i jedynego Pasterza, Chrystusa, który nas umiłował miłością nieskończoną i prosi, byśmy go naśladowali pozostając w Nim” – wskazał hierarcha.
Szef watykańskiej dykasterii odniósł się także do sposobu celebrowania liturgii. Pisze, że Kościół wzywa swych kapłanów, by odprawiali „pobożnie i wiernie”, co odnosi się odpowiednio do aspektu wewnętrznego i zewnętrznego posługi księdza. Wskazał, że pobożność, daleką od pustej dewocyjności, trzeba rozumieć w pełni sensu jej godności i religijności, a także uznania i szacunku dla tego, co jest święte i co ma charakteryzować wszystkie święte czynności.
W liście kard. Piacenza zwrócił uwagę na posługę słowa jako element kapłańskiej misji, z którego nie wolno rezygnować. Podkreślił wagę przyrzeczenia posłuszeństwa biskupowi lub własnemu ordynariuszowi. „W naszych czasach przenikniętych relatywizmem i demokratyzacją, różnymi rodzajami autonomii i liberalizmu wpisanymi w mentalność większości, to zobowiązanie do posłuszeństwa wydaje się coraz mniej zrozumiałe. Posłuszeństwo Kościołowi nie stoi jednak nigdy w opozycji do godności i szacunku wobec człowieka. Nigdy też nie można rozumieć go jako zwolnienia od odpowiedzialności lub alienację” – podkreślił purpurat.


Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.