Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» Wychowanie w miłości do Kościoła

Wychowanie w miłości do Kościoła

KEP - logo KEP - logo

Dziękujemy z całego serca za Waszą troskę o wychowanie dzieci w wierze Kościoła i zapewniamy, że w tym dziele towarzyszymy Wam wsparciem i modlitwą – zapewniają rodziców biskupi. W niedzielę, 2 września, w kościołach odczytywany będzie list Episkopatu przed II Tygodniem Wychowania.

„Niech to będzie przede wszystkim czas wspólnej modlitwy, a także pogłębionej refleksji na temat wychowania” – piszą biskupi o II Tygodniu Wychowania w zapowiadającym go liście pasterskim.

Jak wyjaśniają w nim, wychowanie polega na trosce o formację ludzkich serc i sumień. „Prawdziwy wychowawca bowiem to człowiek, który próbuje najpierw dotrzeć do serca wychowanka, podjąć refleksję nad tym, co kryje się w jego wnętrzu, by wreszcie pomóc w wydobyciu tego, co w nim dobre i szlachetne” – podkreślają.

Proces wychowania dokonuje się przede wszystkim w rodzinie. Nawiązując do opisanego w Ewangelii wydarzenia zagubienia się 12-letniego Jezusa w Jerozolimie, biskupi zauważają, że Maryja i Józef wspólnie uczestniczyli w Jego wychowaniu, co poświadczają słowa Matki Bożej: „Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie”. Pielgrzymka w czasie Święta Paschy świadczy też o tym, że uczestniczyli w życiu religijnym wspólnoty i stopniowo wprowadzali w nie dorastającego Jezusa. Są to ważne wskazówki dla wszystkich rodziców. Wynika z nich, że „zarówno ojciec, jak i matka, wbrew niektórym schematom, powinni w równym stopniu brać odpowiedzialność za wychowanie dziecka”. Ważne jest też to, że „świadectwo życia religijnego rodziców ma istotne znaczenie w wychowaniu dziecka”.

„Kochani Rodzice, prosimy, abyście od najmłodszych lat budowali więź swoich dzieci z Kościołem, który jest naszym wspólnym domem. Wychowujcie zatem dzieci w duchu zaufania do Kościoła i wskazujcie im ich własne miejsce w tej Chrystusowej wspólnocie. Dołóżcie starań, aby Wasze rodziny stawały się Kościołem domowym” – apelują do rodziców biskupi. Dziękują im za podejmowany trud wychowawczy i zapewniają o wsparciu i modlitwie.

Stałą troską Kościoła jest trwałość i jedność małżeństwa, która daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. „Niestety, coraz większy problem społeczny stanowi wzrastająca liczba rozpadających się małżeństw, co ma niekorzystny wpływ na wychowanie i przyczynia się do negatywnych przeżyć dzieci i młodzieży” – piszą biskupi i proszą o dobre przygotowanie do sakramentu małżeństwa. A wszelkie trudy wychowawcze radzą zawierzyć Bogu. „Zauważmy, że Maryja i Józef, którym Bóg powierzył wychowanie swego Syna, nie byli pozbawieni codziennych problemów. Wsłuchiwali się jednak w głos Boga i otwierali na Jego obecność” – czytamy.

Biskupi podkreślają, że nieocenioną pomocą w kształtowaniu serc młodego pokolenia jest katechizacja. „Katecheza wzbogaca nasz edukacyjny krajobraz o nowe treści, a także, o czym nie można zapomnieć, posiada silny wymiar wychowawczy, wnosząc w życie szkoły i jej uczniów głęboko zakorzenioną inspirację oraz motywację w kształtowaniu dojrzałych osobowości” – czytamy w liście pasterskim. Stąd apel biskupów o zapewnienie właściwego miejsca religii w nauczaniu szkolnym.

II Tydzień Wychowania będzie obchodzony w dniach 16-22 września 2012 r. Jego celem jest „pomoc wszystkim, którym bliskie jest dzieło kształtowania serc oraz umysłów dzieci i młodzieży”. Z myślą o duszpasterzach i katechetach przygotowano materiały liturgiczne i konspekty katechez. Na stronie internetowej www.tydzienwychowania.pl znajduje się także tekst konferencji dla rodziców i wychowawców, przygotowanej przez ks. Marka Studenskiego. Obchodom II Tygodnia Wychowania towarzyszy hasło: „Wychowywać, ale jak?”.


Źródło: www.episkopat.pl

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.