Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Małżeństwo» Codzienność

Codzienność

Album ślubny - fot. vinh161 - flickr.com

Rozdroża i wiraże

Oglądałem niedawno zdjęcia ze ślubu znajomych. Pamiętam przygotowania, rozmowy, spojrzenia i żarliwość, z jaką wypowiadali słowa przysięgi. Dziś, po ośmiu latach małżeństwa, tylko w niewielkim stopniu przypominają tamtych zakochanych w sobie młodych ludzi. Coraz częściej mówią o rozwodzie, o tym, że decyzja o wspólnym życiu była pomyłką. Robię, co mogę, żeby ich ocalić. Ale przynosi to niewielki efekt, ponieważ oni sami już nie chcą ratować swojego związku. Mówią, że wszystko się skończyło.

...więcej
Konrad Kruczkowski - fot. Jacek Matuszek

Dobrze jest żyć dobrze

O doświadczeniu przyjaźni opowiada Konrad Kruczkowski, autor bloga haloziemia.pl i zwycięzca konkursu na Blog Roku 2013 – prywatnie mąż i ojciec.

...więcej
Miłość na zakręcie - fot. Nokdie - flickr.com

Miłość na zakręcie

Przedślubny pośpiech okraszany radością wynikającą z pewności, że będą żyli długo i szczęśliwie… Słowa przysięgi i wymiana obrączek - symbolu łączącej młodą parę miłości… Pewnego dnia poezję zastępuje proza. Opadają emocje związane z nowością życia we dwoje i przyszłość przestaje mienić się w różowych barwach. Co dalej?

...więcej
"Razem przy stole"

Rodzina jest najważniejsza

Z sondażu przeprowadzonego w lutym tego roku przez Centrum Badania Opinii Społecznych wynika czarno na białym: zdecydowana większość Polaków (85%) uważa, że człowiekowi potrzebna jest rodzina, żeby rzeczywiście był szczęśliwy. - Na to szczęście trzeba zapracować. Powinniśmy nieustannie pielęgnować nasze relacje z bliskimi - tłumaczy ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Episkopacie Polski, uzasadniając potrzebę pielęgnowania więzi rodzinnych, o czym przypomina właśnie kampania „Razem przy stole”.

...więcej
Tajemnica dobrego małżeństwa -fot. Thomas Beck - flickr.com

Tajemnica dobrego małżeństwa

Czy umycie naczyń może być wyrazem miłości? Oczywiście. Pamiętam anegdotę o zdobywcy radiowej nagrody „najpiękniejszych słów miłości”. Było to zdanie wypowiedziane przez młodego ojca do żony w środku nocy: „Nie wstawaj, ja je nakarmię”. Dlatego Chapman podkreśla, jak ważne mogą być działania w służbie drugiej osoby. Obecnie brzmi to politycznie niepoprawnie. Dlatego zwracam uwagę, że postawa służby dotyczy obu małżonków. Chodzi o to, by żona wykonywała akty służby wobec męża, mąż wobec żony, a oboje służyli dobru swej rodziny.

...więcej
Szycie życiem - fot. Archiwum Dominiki Darowskiej

Szycie życiem

Jedna to mama dwóch córeczek. Elegantki. Jak tylko zobaczą coś nowego w pracowni, chcą dla siebie. Bo to takie ładne! Druga to mama dwóch synów. Energetyczni. Jeśli podczas gonitwy przez pokoje, ich wzrok nagle zatrzyma się na wieszaku i nowym projekcie, szczerze wrzeszczą: Jaki piękny ptak! Dominika i Kasia. Dwie Mamy i dwie kobiety z pasją. Wydawałoby się, że szyją. No po prostu szyją. Nic bardziej mylnego! Szyją życiem. Pragnieniem piękna, którego szukają, którym uwielbiają się otaczać i które rozdają innym. Oto powycinane i pozszywane skrawki ich światów.

...więcej
Uczucie czy akt woli - fot. Mike Finkelstein - flickr.com

Uczucie czy akt woli?

Na liście siedmiu grzechów głównych zajmuje czwartą pozycję. Jednak zdaniem ludzi, którzy padli ofiarami zawiści, powinna stać na podium. - Zawoalowana nienawiść - Danuta przyznaje wprost, że to zazdrość odpowiada za rozbicie jej małżeństwa i nie da wmówić sobie, iż szczypta tego uczucia ożywia związek. - Kiedy słyszę, jak Anita przekomarza się ze swoją sympatią słowami: „ty mnie nie kochasz, bo nie jesteś o mnie ani trochę zazdrosny”, mam ochotę wykrzyczeć córce w twarz, jak wyglądała „wielka miłość” w wydaniu jej ojca - wyjaśnia, zastrzegając, iż niejednokrotnie wina leży po stronie ofiar. - Najpierw prowokują, później pokutują - ocenia. Czy słusznie?

...więcej
Czekając na powrót Odysa - fot. iStock

Czekając na powrót Odysa

Założona przez rodziny pijących, którzy odzyskiwali trzeźwość w grupach Anonimowych Alkoholików, wspólnota Al-Anon pozwala członkom odnaleźć spokój. I godność. - Na samym początku uczymy się, że kontrolowanie pijącego alkoholika leży poza naszymi możliwościami - wyjaśnia Anna z zastrzeżeniem, że fakt ten musi być zaakceptowany, zanim zaczniemy robić postępy, pracując nad programem. Wskazuje przy tym na obowiązującą podczas spotkań zasadę anonimowości oraz dyskrecji na temat zasłyszanych opinii. Sposobem wsparcia dla rodzin i bliskich alkoholików - w myśl preambuły - „jest rozwiązywanie problemów poprzez dzielenie się swoimi doświadczeniami, siłą i nadzieją”. Anna, członkini Al-Anon od dziesięciu lat, potwierdza, że alkoholizm jest chorobą rodzinną i że środkiem do jej wyleczenia staje się zmiana nastawienia. - To konieczność! - podkreśla.

...więcej