Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Z kraju i ze świata» Łódź powita arcybiskupa Jędraszewskiego

Łódź powita arcybiskupa Jędraszewskiego

Abp Marek Jędraszewski - fot. Danuta Witkowska Abp Marek Jędraszewski - fot. Danuta Witkowska

Dziękczynienie za posługę arcybiskupa Władysława Ziółka i ingres arcybiskupa Marka Jędraszewskiego - pod znakiem tych dwóch wydarzeń rozpocznie się w Łodzi wrzesień. Dziękczynienie odbędzie się w niedzielę, 2 września o godz. 19.00, natomiast ingres - w sobotę, 8 września o godz. 11.00.

Mszę św. dziękczynną za ponad 26 lat posługi biskupiej jako ordynariusza archidiecezji łódzkiej abp Władysław Ziółek odprawi w łódzkiej bazylice archikatedralnej w niedzielę 2 września o godz. 19.00.

Decyzją papieża Benedykta XVI szóstym w historii biskupem łódzkim został mianowany 11 lipca 2012 r. bp Marek Jędraszewski. Ingres nowego arcybiskupa do katedry św. Stanisława Kostki w Łodzi odbędzie się w sobotę 8 września br. o godz. 11.00. W uroczystości weźmie udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także liczni hierarchowie oraz zaproszeni goście.

Nowy ordynariusz zostanie powitany w drzwiach katedry. Arcybiskup-nominat po wejściu do świątyni ucałuje krucyfiks, po czym uczyni znak krzyża pobłogosławioną wodą oraz pokropi nią wiernych. Następnie zostanie odczytana nominacyjna bulla papieska. Kolejną ważną i symboliczną chwilą jest przekazanie pastorału nowemu metropolicie, wyrażające podjęcie wszystkich obowiązków związanych z posługą pasterską nowego biskupa diecezjalnego. Następnie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore wprowadzi nowego ordynariusza łódzkiego na katedrę biskupią. Bardzo wymowne jest także tzw. homagium. Jest to moment, w którym przedstawiciele duchowieństwa, poszczególnych stanów i wierni świeccy uznają, że jest to ich Pasterz.

Wideokomentarz wicekanclerza kurii metropolitalnej łódzkiej:

Abp Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r. Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W latach 1973-1975 był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. W roku 1975 abp Antoni Baraniak skierował go na studia specjalistyczne, które odbył na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W czerwcu 1977 roku uzyskał licencjat z filozofii, natomiast 20 grudnia 1979 roku obronił pracę doktorską. Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987 był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a w latach 1987-1996 redaktorem, od 1990 redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”. W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację arcybiskupa Juliusza Paetza na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. 284. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski obradujące w Rzeszowie w dniach 13-14 września 1996 roku powołało go na konsultora Komisji Nauki Wiary Episkopatu Polski. W tym samym też czasie został mianowany visiting professor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. 17 maja 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Święcenia biskupie otrzymał z rąk arcybiskupa Juliusza Paetza 29 czerwca 1997 roku w Poznaniu. W związku z powstaniem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 26 listopada 1998 roku otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego UAM, a 7 grudnia tegoż roku nominację na kierownika Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM. Dnia 2 stycznia 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. 320. Zebranie Plenarne KEP obradujące na Jasnej Górze w dniu 28 listopada 2002 roku powołało go na delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.