Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Czego szukać?» Pomysł na życie» Powołanie

Powołanie

Miejsce i rola kobiety w Kościele - fot. YouTube.com

Miejsce i rola kobiety w Kościele

W ramach programu „Franciszkańska Cafe” o miejscu i roli kobiety w Kościele rozmawiały Elżbieta Wiater, teolog i publicystka portalu Deon.pl oraz Magdalena Guziak-Nowak, dziennikarka "Przewodnika Katolickiego" i "Drogi".

...więcej
Szachy - fot. Romain Guy - flickr.com

Zagraj z Bogiem w szachy

Jest tyle powołań, ilu ludzi. Każda matka czy ojciec na swój własny sposób je realizuje. To, że ja jestem księdzem i mój współbrat jest księdzem – to coś nieco innego. Idziemy tą samą drogą, ale każdy realizuje ją na swój sposób. Jeśli mówimy: „lekarz, nauczyciel z powołania”, oddajemy rodzaj pasji, to, co człowiek może i chce poświęcić dla wartości, którą uznaje za ważną. W powołaniu chrześcijańskim jest odniesienie do Boga i pojawia się kategoria ofiary. Ofiarowuję, poświęcam moje życie. Stąd cień smutku przy wszelkich ślubach, bo jest to pożegnanie z tą opcją, którą pozostawiam.

...więcej
Powołanie to tajemnica, którą trzeb odkryć - fot. kromka.tv

Powołania nie wybieramy jak ubrania w szafie

Ewangelia III Niedzieli Zwykłej w roku B (Mk 1,14-20) przywołuje scenę powołania uczniów. Jezus składa pewną obietnicę Szymonowi i Andrzejowi. Jeśli „pójdą za Nim”, zdecydują się na konkretną drogę, którą proponuje Jezus, to staną się pociągającym przykładem dla ludzi. Słowem – ich życie stanie się atrakcyjne dla innych. Dziś Jezus też wzywa do wejścia na drogę, na której są już Jego ślady.

...więcej
Ks. prof. Wojciech Zyzak - fot. archiwum UPJPII

Ks. prof. Wojciech Zyzak: przyjęcie drogi życia jako Bożego powołania, nadaje jej najgłębszy sens

„Liturgia dzisiejszego święta wzywa nas do przyjęcia na nowo naszego życia jako powołania, które jest darem Boga pragnącego, byśmy po radościach i smutkach tej ziemi doszli do szczęścia wiecznego” – pisze rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Z okazji drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, rektor uczelni kieruje do wiernych archidiecezji krakowskiej specjalny list. To pierwsze słowa, które ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak kieruje do wiernych jako rektor. Kapłan zwrócił szczególną uwagę na życiowe powołanie każdego człowieka.

...więcej
Benedyktynki w Staniątkach - fot. www.benedyktynki.eu

Po każdym dołku przychodzi górka

Kiedy mówi się o kryzysie powołań, to w gruncie rzeczy jest to krytyka Pana Boga: czemu nie wezwał większej ilości ludzi – mówi siostra Małgorzata Borkowska OSB, historyk życia zakonnego.

...więcej
Memento mori - fot. Curious Expeditions - flickr.com

„Carpe diem” czy „memento mori”?

Opisy rzeczywistości, do których odnoszą się zawarte w tytule hasła, stawia się często na dwóch przeciwległych krańcach. Jakoby radość z życia, zachęta do używania dnia wykluczała pamięć o przemijaniu, a śmierć człowieka tak wielkim cieniem kładła się na jego egzystencji, że wszelka radość nie miała szans przebić się przez jej całun…

...więcej
Świętość rodzi świętość - fot. Luz Adriana Villa - flickr.com

Święci rodzą świętych

Szukając wiedzy o świętości, sięgamy po grube tomy pism mistyków, doktorów Kościoła. Przeglądamy „święte” obrazki w mniej lub bardziej udolny sposób przywołujące pamięć tych, którzy zostali oficjalnie zaliczeni w poczet świętych czy błogosławionych. Wszystko OK. Rzecz w tym, że mentalnie zawsze jest ona ulokowana daleko, niejako poza naszym zasięgiem. Opisy hagiograficzne jawią się jako hagada „ku pokrzepieniu serc”, w bliskim sąsiedztwie wspomnienia świata z baśni i legend, gdzie prawda miesza się z wytworami ludzkiej wyobraźni, rzeczywistość z marzeniami, które nie mają szans się spełnić. Tak rozumianą świętość zdaje się oddzielać od życia przepaść nie do przebycia. I to nie jest dobre.

...więcej
Telefon - fot. Mike Bitzenhofer - flickr.com

Jeszcze o powołaniu

Zastanówmy się co to jest powołanie ? Powołanie to wielka tajemnica, tajemnica spotkania Boga z człowiekiem dlatego nie zawsze dostrzegamy doniosłość i głębię tego czym jest powołanie, każdy z nas ma swoje powołanie gdyż jest to droga którą Pan Bóg wytyczył w naszym sercu, droga, którą idziemy prosto do Boga ,dlatego musimy dobrze poznać i jak najlepiej wypełniać nasze powołanie. W pierwszej chwili większości z was powołanie kojarzy się z kapłanem lub siostrą zakonną a zupełnie niesłusznie, owszem dla niektórych z nas Pan wybrał szczególną drogę, mamy być tylko dla Niego i Jemu służyć, On nas wzywa bezmiarem Swej miłości do służby zakonnej, lecz Pan Bóg powołuje każdego człowieka.

...więcej
Ks. Piotr Pawlukiewicz - fot. wikipedia.org

Quo vadis? ...czyli o życiowym powołaniu z ks. Piotrem Pawlukiewiczem (wideo)

Ks. Piotr Pawlukiewicz prowadzi liczne rekolekcje zarówno w parafiach i kościołach, jak i stacjonarne dla grup uczestników - w wielu miastach Polski oraz dla środowisk polonijnych. Do najbardziej znanych spośród wygłaszanych przez niego konferencji należą te poświęcone kwestii miłości i płciowości, w tym „Seks - poezja czy rzemiosło?”.

...więcej
s. Anna Maria Pudełko

Głoszenie „Dobrej Nowiny o powołaniu”

Każde życie i całe życie człowieka jest powołaniem. Nie ma człowieka bez powołania! Nie ma człowieka, który by nie został obdarowany przez Boga szczególnym, niepowtarzalnym darem. Są natomiast ludzie, którzy tego daru być może nigdy nie odkryli w sobie, zaniedbali go, czy nawet sprzeniewierzyli się mu. Pomagamy wszystkim ludziom, szczególnie młodzieży, bo to właśnie młodzi stają przed najważniejszymi wyborami ich życia.

...więcej
Bez sloganu

Czy można zmarnować powołanie? (wideo)

Ojcowie Franciszek i Leonard odpowiadają na pytanie dotyczące zagłuszenia i utraty powołania. No właśnie czy można je stracić raz na zawsze?

...więcej
Duchowe DNA - fot. Trishhhh - flickr.com

Przyjąć „duchowe DNA”

Odkryć powołanie to znaczy rozpocząć świadomą, osobistą relację z żywym Bogiem. To odkryć, że każdy człowiek, a więc i ja, jestem dla Niego bezcenny, ważny, jedyny w swoim rodzaju. To uwierzyć: jestem kochany tylko dlatego, że jestem! Nasi rodzice przekazują nam w darze cechy genetyczne, fizjologiczne i predyspozycje psychiczne. Bóg obdarza nas nieśmiertelną duszą, istnieniem. To jest właśnie to „duchowe DNA”: moje niepowtarzalne podobieństwo do samego Boga. Jeśli je poznam, przyjmę, to odkryję także sens i cel mojego życia. A potem będę umiał wyrazić go poprzez konkretne życiowe wybory.

...więcej
Ks. Marek Dziewiecki - fot. BP KEP

Krótki kurs o powołaniu (wideo)

Mówi ks. dr Marek Dziewiecki – Krajowy Duszpasterz Powołań.

...więcej
Bp Marek Solarczyk - fot. facebook

Czym jest tajemnica powołania? – wyjaśnia delegat KEP ds. powołań

Z okazji 50. Światowego Dnia Modlitw o Powołania bp Marek Solarczyk wyjaśnia tajemnicę powołania, porusza kwestię indywidualnego rozeznawania powołania; opowiada o swoich doświadczeniach z młodymi rozeznającymi powołania, gdy był katechetą, wychowawcą i wicerektorem seminarium a także o Krajowej Radzie Duszpasterstwa Powołań.

...więcej
Miejsce powołania w Kościele - fot. tearsxintherain - flickr.com

Miejsce powołania w Kościele

Powołanie więc to nie stan życia w kapłaństwie, zakonie czy na misjach, to Boże wezwanie, które posiada każdy ochrzczony – do świętości, do życia wiecznego, do mężnego wyznawania wiary na ziemi. W powołanie wpisują się także te dwie sakramentalne rzeczywistości, które wiążą człowieka na całe życie, a przez to stają się wiarygodnym i pewnym źródłem łaski, płynącej z mocy małżeństwa i święceń.

...więcej
Troska o powołanie wyrazem nadziei - fot. Pontificia Universidad Catolica de Chile - flickr.com

Troska o powołanie wyrazem nadziei

Troska o powołania jest wyrazem nadziei całego Kościoła. Ta nadzieja musi być jednak obecna nie tylko w Kościele jako wspólnocie, ale chodzi o nadzieję poszczególnego człowieka. O przekonanie, że dzięki mojej wierze, mojej modlitwie i mojemu świadectwu życia, młodzi ludzie usłyszą i odkryją w sobie ten delikatny głos Boga: „Pójdź za mną”.

...więcej
Kochać z pasją - fot. Monika Chramęga

Kochać z pasją

Chcemy cieszyć się tym, co robimy, pracować z przyjemnością, mieć satysfakcję z tego, czemu, poświęcimy siły i czas. Czy Pan Bóg bierze to pod uwagę, gdy nas powołuje? Trafiłem niedawno na wiejską plebanię, zaproszony przez proboszcza na obiad. Przy znakomitych plackach ziemniaczanych (z mięsem) zapytałem, kto je przygotował. Zaskoczyła mnie odpowiedź, że gotowanie jest pasją gospodarza. Jako kleryk w wolnym czasie jeździł pomagać przy weselach i tak nauczył się sztuki kulinarnej. Spotkanie to dało mi do myślenia. Jego pasja nie wiązała się z powołaniem kapłańskim – nie pomagała w rozwoju duchowym ani w pracy duszpasterskiej... ale nadała życiu smak.

...więcej
Powołanie - fot. Zepfanman.com - flickr.com

Powołanie

Powołanie duszy człowieka nie zawsze przychodzi na modlitwie, może przyjść w czasie zwykłych czynności, jak gotowanie, pieczenie, szycie. Nagle przesunie się, jak na niewidocznym zegarze, chwila naszego powołania. Odrywa nas ona nie od modlitwy, ale od życia codziennego do spotkania się z Bogiem, do modlitwy sam na sam, gdziekolwiek jesteśmy.

...więcej
To nie my mamy zbawiać - fot. Eric Chan - flickr.com

To nie my mamy zbawiać

Jednak to nie my mamy zbawiać. Chrystus jest tylko jeden. Mamy pokazywać, że Jezus wybawia, ma moc ratować nas od naszych lęków. Nawet takie błahostki jak strach przed burzą, obawa przed wystąpieniami publicznymi. To wszystko jest w mocy Boga. Każdy aspekt naszego życia może zostać poddany Jego zbawczej mocy, Jego łasce, która nas umocni i uzdrowi. A potem uzdolni do działania. Jak widzimy, znaczenie ewangelizacji jest więc ogromne. Podkreślał je już papież Paweł VI, który tak mówił o głoszeniu Dobrej Nowiny w Adhortacji apostolskiej „Evangelii nuntiandi”: „Nakaz głoszenia Ewangelii wszystkim ludziom jest pierwszorzędnym i naturalnym posłannictwem Kościoła; nakaz ten i posłannictwo zobowiązuje tym bardziej w dobie wielkich i poważnych przemian w dzisiejszym społeczeństwie. Obowiązek ewangelizacji należy uważać za łaskę i właściwe powołanie Kościoła; wyraża on najprawdziwszą jego właściwość. Kościół jest dla ewangelizacji”. Wspomniany wyżej dokument Papieża będzie dla nas przewodnikiem w działaniu. Wskaże miejsca, sposoby i zwróci uwagę, dlaczego ewangelizacja jest potrzebna. Będzie naszym drogowskazem na drodze dawania świadectwa. Świadectwa nie tylko słowem, ale przede wszystkim życiem. Należy pamiętać, że ewangelizacja wiąże się nierozerwalnie ze świadectwem.

...więcej
Powołanie "pod prąd" - fot. Johnny Jet - flickr.com

Powołanie „POD PRĄD”

Być może niektórzy słyszą w sercu delikatny szept Jezusa: Pójdź za mną. Nie lękaj się! Może właśnie w te wakacje stoisz przed wyborem, który swoimi skutkami sięga po wieczność: zastukać do zakonnej furty, przekroczyć progi seminarium, czy może jeszcze poczekać, poszukać drugiej „połówki” w życiu? Może masz w głowie swoisty „supermarket”, wypełniony wątpliwościami i dylematami, bo świat kusi Cię różnymi „promocjami” i „bonusami” życia na luzie, „reklamuje” uroki wolności, tolerancji, postępowości, zaś laickie media prześcigają się w „antyreklamie” i „obniżce ceny” Kościoła, kapłaństwa, życia w zakonie. Jak zatem rozeznać, mieć pewność, że to ON mnie woła, a nie są to tylko moje emocje, kalkulacje, ambicje?

...więcej
112» 2