Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Czego szukać?» Pomysł na życie» Moje plany

Moje plany

Siostra Madonna Buder - fot. YouTube.com

Żelazna zakonnica

Firma Nike przygotowała kampanię promocyjną, w której wzięli udział amatorzy i zawodowi sportowcy, którzy codziennie mierzą się z granicami swoich możliwości. Jedna z reklam – „Unlimited Youth” – opowiada historię niezwykłej sportsmenki – 86-letniej triathlonistki, która obala stereotypy na temat wieku. Ale zdaje się, że obala jeszcze inne stereotypy, bo Madonna Buder jest …zakonnicą.

...więcej
Pielgrzymka - fot. Kamil Szyszka / wikipedia.org

Pielgrzymka życia

Na początku sierpnia, wszystkie polskie drogi prowadzą do Częstochowy. Młodzi, starsi, zdrowi, chorzy, na wózkach, w sandałach czy w adidasach (a nawet boso!) - mimo różnych niedogodności, pokonują wyznaczoną trasę, dzielnie dążąc do celu. Kilka dni marszu, stawiania czoła trudnościom, współdzielenia radości i smutków napotykanych przez nas braci i sióstr. Pielgrzymka jest jak życie. To codzienna modlitwa i codzienne upadki, zachwyt stworzeniem, szczęście i zmęczenie, stopniowe odkrywanie siebie prawdziwego – z całym swym bogactwem jak i nędzą.

...więcej
Żołnierz - fot. UK Ministry of Defence - flickr.com

Odkrywanie dzikiego serca

Piętnaście różnych historii. Ich wspólnym mianownikiem jest wiara w Jezusa Chrystusa. Swoim świadectwem dzielą się mężczyźni, którzy z dumą przyznają: „Odkryliśmy swoje miejsce w Kościele”.

...więcej
Jacek Ryng - fot. przyjaciel.info

www.przyjaciel.info

Proszony o dokończenie zdania: „Przyjaciel to…”, odpowiada: „pokarm wiary, która daje siłę, by wciąż powstawać; źródło nadziei, która orzeźwia na pustyni zwątpienia; promień miłości, która rozświetla samotność”. Na prowadzoną przez Jacka Rynga stronę internetową zaglądają dziennie setki osób w poszukiwaniu słów nadających sens ich życiu. Co stało się pobudką do jej powstania?

...więcej
Powiedz Bogu TAK - fot. Noukka Signe - flickr.com

Powiedz wreszcie Bogu tak

Ksiądz Benedict Rochelle powiedział kiedyś: „Psychologia może cię poprowadzić od niedoli do nieszczęścia; resztę drogi musisz przebyć z Bogiem”. Tak zaczyna się książka „Filtr przeciwsłoneczny”. Parafrazując autora, nasza dusza jest zasilana słońcem, którym jest Pan Bóg. Potrzebujemy tego światła do życia. Promieniami będzie wtedy Jego łaska. Można zaspokajać jej głód seksem, alkoholem albo dobrami materialnymi. Jednak wtedy dostaniemy tylko duchowy fast food. Twoja dusza pragnie tylko jednego: Jezusa.

...więcej
Michał Niemiec - fot. Archiwum prywatne

Człowiek dla człowieka. Całodobowo

Ostatnio papież Franciszek zwrócił uwagę na różnicę między „być katechetą” a „pracować jako katecheta”. Nie ukrywam, że dopiero wówczas uświadomiłem sobie różnicę. Bycie katechetą to nie tylko odpracowanie „etatu” w szkole. To przede wszystkim bycie dla tych młodych, którzy w natłoku codziennych swoich problemów na różne sposoby szukają Boga. Czasem niektórym wystarcza to, co jest na lekcji katechezy, inni sami coś doczytają – potem się pochwalą i nieraz mile zaskakują swoją wiedzą i zaangażowaniem. Ale są i tacy, którzy potrzebują po prostu „pogadać”. Staram się wtedy znaleźć czas na jakiś spacer i rozmowę. Niektórzy oczywiście nie mają na tyle odwagi lub problemy są na tyle trudne, że wolą rozmawiać przez „bezpieczny kanał” – wtedy rozmawiamy na Facebooku, nieraz do późnych godzin nocnych.

...więcej
Koniec nigdy nie jest końcem - fot. martinak15 - flickr.com

Koniec nigdy nie jest końcem

Dlaczego z każdym naszym potknięciem odsuwamy się od Boga, zamiast się do Niego zbliżać? Moje potknięcie wcale nie musi być tragedią, moje grzechy mają mnie zmotywować do poprawy. Jeśli oceniam, to oceniam siebie, ale w kryteriach tego, co mam jeszcze do zrobienia i poprawy. Mam być sobą. Osobą, która wierzy, która odważnie mówi o Bogu, która podejmuje decyzje - nie ze względu na panujące przyzwolenie, ale ze względu na swoją wiarę i przyjęte wartości. A na koniec słowa pewnego kleryka: - Jest prawdą, iż Bóg potrafi pomóc człowiekowi potrzebującemu w każdej sytuacji.

...więcej
Więzień - fot. Christopher - flickr.com

Serce niewolnika

Każdy z nas ma serce niewolnika, i prędzej czy później zaczyna tęsknić za „Egiptem”. Ta tęsknota prowadzi niestety do grzechów i powoduje, że potrzebujemy kolejnego uwolnienia z więzienia „Faraona”, do którego wchodzimy na własne życzenie. Skąd wiesz o tym, że jest Bóg? Skąd ja o tym wiem? Jeśli chcę sprawdzić, czy w sąsiednim pokoju jest na przykład mój tata, mogę tam pójść i zobaczyć, mogę zawołać i czekać na odpowiedź. Mogę zapukać w ścianę i czekać, aż on z sąsiedniego pokoju odpowie, pukając. O obecności drugiej osoby przekonuję się za pomocą moich zmysłów. Boga jednak nie można zobaczyć, usłyszeć ani Go dotknąć… przynajmniej nie w takim znaczeniu, w jakim mogę zobaczyć, usłyszeć lub dotknąć drugiego człowieka.

...więcej
Jak rozeznać powołanie? - fot. rafael.blog.deon.pl

Jak rozeznać powołanie?

Ustalmy sobie najpierw jedno – Pan Bóg dał nam wolną wolę. Nie zamknął nas w jakimkolwiek schemacie już na początku stworzenia, dlatego i w kwestii powołania musiał nam zostawić całkowitą wolność. Teraz można zadać sobie pytanie: „czyli mogę robić co chcę?” Niekoniecznie. Bóg nigdy nie zabroni Ci wybrać, ale przygotował dla Ciebie coś lepszego. I przy każdej Twojej decyzji będzie Ci błogosławić, jeśli o to poprosisz. Wojciech Werhun SJ powiedział mądre zdanie na ten temat: Stwierdzenie tego, że mamy jedno powołanie, to pójście na łatwiznę. Bo ktoś czuje, że wybrał dobrze i chroni tym siebie. No właśnie, czy tak powinno być?

...więcej
Praca - fot. iStock

List motywacyjny w sprawie pracy

Kiedyś powiedziałam sobie, że gdziekolwiek będę, chciałabym pozostawić po sobie ślad dobra, i staram się, by tak było, bo przecież każdy z nas jest posłany, by nieść Dobrą Nowinę. I choć Ty teraz czujesz się wyrwana z miejsca, w którym rozkwitałaś, rozwijałaś się, może było to miejsce potrzebne Ci na ten właśnie czas, a teraz czeka na Ciebie nowe miejsce, w którym masz zakwitnąć na nowo, miejsce, które czasami może okazać się tym samym miejscem, ale już w rzeczywistości innym. Podobnie jak było to w moim przypadku, kiedy po kilku miesiącach szukania wróciłam z powrotem do pracy w swojej okolicy.

...więcej
Eduardo Verástegui - fot. www.eduardoverastegui.com.ar

Nawrócony Casanova (1)

To on, razem z Eduardo i garstką przyjaciół założył wytwórnię filmową „Metanoia Films”, małą wytwórnię z wielką misją. A misją tą jest realizowanie filmów promujących chrześcijańskie wartości, jak miłość, dobroć, mądrość, przebaczenie, czy pomoc najbardziej potrzebującym. – Żadnych zdrad, żadnej rozwiązłości, żadnego wyuzdania, żadnej krwi, kulających się ściętych głów, masakr, strzelanin i tym podobnych historii – uściślał w wywiadach Eduardo.

...więcej
Kuba Kornacki - fot. Lucyna Lipińska - www.tato.kornaccy.pl

Rozbijać ludzkie twierdze

To był huragan, trzęsienie ziemi. To było bardzo mocne doświadczenie. Do dziś nie mogę sobie tego wytłumaczyć i nawet nie próbuję. Pewnego dnia klęcząc naprzeciwko prostego czarnego krzyża w kościele zobaczyłem Pasję. To było zanim Mel Gibson zaczął myśleć o swoim filmie, który wielu przeraził i zszokował, a jeszcze innych nawrócił. Ja wtedy nie miałem pojęcia, że historia naszego zbawienia wyglądała w taki sposób, że Jezus zapłacił za nas taką straszliwą cenę. Nie byłem przygotowany na to, co ujrzałem klęcząc wówczas w kościele. Zobaczyłem to w ciągu kilku chwil, kilku wdechów. Nie byłem na to przygotowany. Najpierw ten obraz mnie przeraził. A potem usłyszałem słowa, które na zawsze zmieniły mój stosunek do wiary: „Zrobiłem to z miłości do Ciebie”. Wtedy zmieniło się wszystko w moim życiu. Nic już nie było takie samo.

...więcej
Twarze i maski - fot. Leland Francisco - flickr.com

Twarze i maski

Powiedział mi ktoś dzisiaj piękną rzecz, że „dyskutuje ze swoimi maskami”. Jakiś czas temu odkrył, że w różnych sytuacjach i przy różnych ludziach zachowuje się w tak różny sposób, że nie wie już, kiedy jest prawdziwy. Męczy go to udawanie i chciałby się dowiedzieć, kiedy jest sobą. O tym będzie ten cykl artykułów. O naszych maskach, o tym, po co je zakładamy i co się pod nimi kryje.

...więcej
Jeśli nie On, to kto - fot. Alex Proimos - flickr.com

Jak nie On, to kto?

Ktoś zbadał, że już blisko połowa młodych ludzi deklaruje, iż nie potrzebuje żadnego autorytetu, nikogo takiego, kogo można nazwać swoim wzorem, czy mistrzem. Studentka pedagogiki wyznała, że zupełnie świadomie odrzuciła jakiekolwiek osobowe wzory zachowań, bo sama siebie uważa za kogoś tak niepowtarzalnego, że pójście w czyjeś ślady zabiłoby jej oryginalność. „Chcę być niepowtarzalna i dlatego nie mam zamiaru żyć według jakiegoś obcego modelu!” – wyznała z przekonaniem. Jej życie stało się pełne pustych cokołów, z których strąciła wszelkie możliwe ideały. Ale czy rzeczywiście jej cokoły są puste? Został jej przynajmniej jeden, na którym umieściła samą siebie.

...więcej
Ślubuję ci czystość - fot. www.pz.lap.pl

Ślubuję ci czystość

Znani aktorzy i sportowcy publicznie mówią, że czystość przedmałżeńska jest trendy. Młodzi zakładają pierścienie dziewictwa. Czy mamy do czynienia z modą na czystość? Jednak czy we współczesnym świecie jest ona w ogóle możliwa?

...więcej
Natalia Herold

Czyściec - krzepiąca prawda wiary

To nie był mój pomysł. Dzisiaj mogę powiedzieć, że to pewne natchnienie, które dotknęło mnie 3 sierpnia ubiegłego roku. Jednak przez długi czas nie robiłam nic, aby je urzeczywistnić. Nawet powątpiewałam, czy takie dzieło miałoby szansę się przyjąć. Wtedy Pan Bóg postawił na mojej drodze niezwykłego człowieka - Tomasza Borka, który swoim zaangażowaniem, energią i ciężką pracą sprawił, że chciałam zaryzykować i dzisiaj możemy cieszyć się owocami: stroną krzewiącą dzieło oraz 50 podjętymi adopcjami.

Oboje jesteśmy absolwentami Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, a wartości, które są priorytetowe dla tej szkoły, stały się ważnymi także w naszym życiu. DDADC traktuję jako element mojego powołania.

...więcej
Bernard Strozzi - Uzdrowienie Tobiasza

Czas gubienia i odnajdywania

Pewien człowiek od dzieciństwa miał ten sam sen. Do drzwi jego domu pukał ojciec – wchodził do środka i uśmiechał się – łagodny i dobry. Ale w tym samym momencie pojawiał się ten sam mężczyzna, jeszcze jeden ojciec, i sen stawał się już nie do zniesienia. Nie było wiadomo, który z ojców jest prawdziwy. Pewne było tylko to, że jeden niesie ze sobą dobro, a drugi chce zniszczyć. Straszne. Na szczęście sen nie trwał wiecznie. Kiedy przestał wracać?

...więcej
Jedną nogą w mistrzostwach - fot. Cluster Munition Coalition - flickr.com

Jedną nogą na mistrzostwach

Po strzelonym golu przybijają „piątki” kulami, dzięki którym biegają. Chodź dzieli ich wszystko: charakter, wiek, wykonywana praca, łączy jedno – serce do futbolu. Piłkę kopią świetnie, mimo że jedną tylko nogą.

...więcej
Bije? Bije! - fot. sxc.hu

Bije? Bije!

Zatem najpierw trzeba zacząć odłamywać skamieliny – wszelkie maski, fałszywą pokorę, lenistwo, różne formy ucieczki przed życiem. Dopiero wówczas można zacząć myśleć o sobie jako twórcy. Najpierw należy pozwolić sobie na ból nacinania swego istnienia, jak nacina się sykomory, by ich owoce w odpowiednim czasie były słodkie. Okazji do tego nie trzeba szukać daleko – wystarczy otworzyć Pismo Święte, wsłuchać się w to, co mówią współcześni prorocy (wobec ilu kazań, spowiedzi, rekolekcji przeszliśmy obojętnie?) i przede wszystkim nie odrzucać doświadczeń, które wydobywają z nas prawdę o nas samych. Dzięki temu zostanie oddzielone ziarno od plew i będziemy wiedzieli, czym się karmić, by mogło w nas wzrastać dobro.

...więcej
Czarnoziem w akcji - fot. Tony Alter - flickr.com

Czarnoziem w akcji. Jak błędne decyzje zamykają serce na prawdę

Powołanie jest nieodwołalne. Jesteśmy jednak wolni, a diabeł wciąż kręci się wokół nas jak nadgorliwy urzędnik skarbowy. Bóg nie odbierze nam siłą możliwości dokonywania głupich wyborów Możemy w dziedzinie powołania pokrzyżować plany Panu Bogu i sobie samym. Jak? Posłuchajmy opowieści...

...więcej
112» 2