Co ja czytam?

Blog poświęcony książkom i czytaniu. Prezentujemy nowości wydawnicze. Recenzujemy - polecamy pozycje wartościowe, odradzamy te, które niewarte są uwagi. Publikujemy fragmenty książek i rozmowy na ich temat. Zapraszamy do konkursów, w których można wygrać ...książki.

Kalendarz wpisów
Luty 2020
P W Ś C P S N
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Home» Nasi blogerzy» Co ja czytam?» Fragmenty

Fragmenty

„Miłosierdzie to imię Boga”

„Miłosierdzie to imię Boga” – fragment książkowego wywiadu z papieżem Franciszkiem

Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie tej książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do wszystkich tych osób – w Kościele i poza nim – które szukają sensu życia, uleczenia ran. W pierwszej kolejności do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, a nie o odrzucenie: do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary, do homoseksualistów i osób rozwiedzionych. W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął. Nie ignorując kwestii etycznych i teologicznych, przypomina, że Kościół nie może przed nikim zamykać drzwi. Tym chrześcijanom zaś, którzy uważają, że należą do „sprawiedliwych”, przypomina: „Również papież jest człowiekiem, który potrzebuje miłosierdzia Bożego”.

...więcej
"Zakochany mnich"

Życie zakonne to jest sukces Pana Boga

Życie zakonne to jest sukces Pana Boga, który mnie powołał. Ja na to wezwanie odpowiedziałem, nie zdradziłem Jezusa w ważnej sprawie, w drobiazgach nie zawsze byłem idealny, ale wytrwałem. Idę tą drogą, zachowując się mądrze lub głupio, ale idę i chcę wytrwać. Cieszę się tym i dziękuję Bogu za powołanie. A przecież wielu ludzi nie odpowiedziało lub później odeszli, popili się, związali z kobietami. Gdy patrzę na te pięćdziesiąt pięć lat w zakonie i sześćdziesiąt jeden w kapłaństwie, to chcę tylko powiedzieć: „Panie Boże, nie jestem godzien”.

...więcej
"Seks, betel i czary"

Wakacje od Wyspy Miłości – opowieść z Wysp Trobrianda

Trobriandy to miejsce, gdzie niewielu turystów przyjeżdża na wakacje i gdzie – dla miejscowych – pojęcie wakacji nie istnieje. Sto lat po badaniach Bronisława Malinowskiego Trobriandczycy nadal mieszkają w chatach z liści i tańczą w spódniczkach z trawy

...więcej
"Jak się uprę, to jade po bandzie"

Odkryłem pasję bycia świeckim - "Jak się uprę, to jadę po bandzie"

O tym jak znalazł swoją żonę i dlaczego nie został księdzem opowiada Tomasz Terlikowski, katolicki publicysta i redaktor, mąż i ojciec pięciorga dzieci.

...więcej
"Stworzona, by pragnąć"

Co jest grane? - "Stworzona, by pragnąć"

Jakiś czas temu pojawiła się świetna reklama pewnej firmy z rynku odchudzania. Być może zwróciłaś na nią uwagę. Mały pomarańczowy potworek goni kobietę wokół stołu, dręcząc ją i kusząc jedzeniem, które najwyraźniej nie wchodzi w skład zdrowej diety. Autorom udało się idealnie uchwycić, co czuje kobieta nękana głodem przez cały dzień.

...więcej
"Stworzona, by pragnąć"

W poszukiwaniu „woli zmiany” - "Stworzona by pragnąć"

Typowa książka traktująca o zdrowym odżywianiu podaje informacje o warzywach, kaloriach i oczyszczaniu organizmu. Zawiera stwierdzenia w rodzaju: „musimy”, „należy koniecznie” oraz… „w przeciwnym wypadku”. Wszystkie te wywody mają jednak, przynajmniej w moim odczuciu, pewną wadę: już to znam. Zamiast porad o tym „jak” potrzebuję zyskać „chęć” – czyli prawdziwą wolę zmiany. Pragnę podjąć decyzję opartą na przekonaniu, że rezultaty będą warte poświęceń.

...więcej
Uzdrowienie jest darem Boga

Uzdrowienie jest darem Boga - Ewa Przewięźlikowska

To będzie opowieść autobiograficzna o mojej trzynastoletniej walce z rakiem. Mam na imię Ewa. Mam sześćdziesiąt dwa lata. Jestem zwyczajną kobietą – żoną, matką dwóch synów, babcią sześciorga wnucząt – obecnie emerytką. Z wykształcenia jestem magistrem chemii, jednak nie zawsze pracowałam w tym zawodzie. Mieszkam razem z mężem w jednym z małopolskich miast, w Olkuszu, we własnym domu z pięknym ogrodem. Lubię śpiewać, opowiadać wnukom różne historie, gotować, pisać wiersze, czytać ciekawe książki. Interesuję się Biblią. Jestem wierząca i zaangażowana w ruchy religijne.

...więcej
(Bez)sens słabości

(Bez)sens słabości. Dialog wiary z niewiarą o wykluczeniu - Julia Kristeva, Jean Vanier

Chciałem zostać księdzem, ale jak, gdzie, z kim, co zrobić? Słyszałem o pewnym dominikaninie, ojcu Tomaszu Philippe, który stworzył we Francji małą wspólnotę, prostą i ubogą, dla ludzi szukających miejsca, gdzie mogliby na stałe zainwestować swoją życiową energię. Przybyłem więc do l’Eau vive – tak nazywała się ta wspólnota – nieobyty w dziedzinie modlitwy, duchowości i myśli. Jedyna moja wiedza i umiejętności dotyczyły wojny, ale pragnienie zmiany było naprawdę we mnie obecne. Ojciec Tomasz stał się moim duchowym ojcem, wprowadził mnie w życie modlitwy. Odkryłem nowy świat cichej modlitwy, poszukiwania Obecności poza rozumowaniem myślowym. Doświadczyłem odpoczynku w Obecności lub wołania o Nią.

...więcej
"Matka świętego"

Matka Świętego - Milena Kindziuk

W dużej mierze to właśnie matce ksiądz Jerzy zawdzięczał to, iż już w seminarium niezwykle poważnie traktował swoje powołanie – jako życiową drogę. W domu poznawał zasady życia duchowego wyrażone w ludowej mądrości i moralności przekazanej przez matkę i rodzinę, w ludowym rozumieniu sprawiedliwości opartym na prostym i jasnym odróżnianiu dobra od zła i zasadach „bycia człowiekiem”. Bo „kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”.

To wszystko, co wcześniej słyszał w domu rodzinnym od matki, teraz potwierdzał ojciec duchowny ksiądz Czesław Miętek na cotygodniowych konferencjach ascetycznych: świętość nie polega na spełnianiu cudów ani innych nadzwyczajnych czynów, ale zaczyna się od wiernego wypełniania zwykłych obowiązków i okazywaniu szacunku każdemu człowiekowi.

...więcej
"Ciesz się życiem"

Ciesz się życiem - Anselm Grün

Ciesz się swoimi przyjaciółmi! Jeżeli się zastanowisz, kim są twoi przyjaciele i przyjaciółki, z kim się chętnie spotykasz, do kogo lubisz zadzwonić, to z pewnością przyjdzie ci do głowy wystarczająco dużo osób. A przyjaźnie należy pielęgnować.

...więcej
"Ciesz się życiem"

Ciesz się życiem - Anselm Grün

Radość z siebie samego to dla mnie także radość z mojego ciała. Ale najpierw musiałem się nauczyć u Karlfrieda Grafa Dürckheima, że ja nie mam ciała, tylko jestem ciałem, że przedstawiam siebie w moim ciele. Te słowa padły wtedy na podatny grunt mojego myślenia kreatywnego. Tak jak chciałem osiągnąć coś w pracy, tak samo chciałem żyć w pełnej świadomości mojego ciała, rozluźnić je, aby wszyscy widzieli, że jestem w kontakcie ze sobą. To było męczące. Żeby nauczyć się radości z własnego ciała, najpierw musiałem się uwolnić od myślenia o osiągnięciach.

...więcej
"Kilka myśli o różańcu"

Kilka myśli o Różańcu – ks. Jan Twardowski

Powołanie duszy człowieka nie zawsze przychodzi na modlitwie, może przyjść w czasie zwykłych czynności, jak gotowanie, pieczenie, szycie. Nagle przesunie się, jak na niewidocznym zegarze, chwila naszego powołania. Odrywa nas ona nie od modlitwy, ale od życia codziennego do spotkania się z Bogiem, do modlitwy sam na sam, gdziekolwiek jesteśmy.

...więcej