Co ja czytam?

Blog poświęcony książkom i czytaniu. Prezentujemy nowości wydawnicze. Recenzujemy - polecamy pozycje wartościowe, odradzamy te, które niewarte są uwagi. Publikujemy fragmenty książek i rozmowy na ich temat. Zapraszamy do konkursów, w których można wygrać ...książki.

Kalendarz wpisów
Styczeń 2020
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
Home» Nasi blogerzy» Co ja czytam?» Recenzje

Recenzje

"Piękna Pani"

Dlaczego mama płacze?

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić. W sobotni poranek, 19 września 1846 roku, ukazała się im Maryja, by przekazać orędzie dla całego świata. „Piękna Pani” – książka, która właśnie pojawiła się w księgarniach, opowiada o tych wydarzeniach sprzed 173 lat współczesnym dzieciom. 

...więcej
"Ukojone serce"

Sposób na uspokojenie serce – "Ukojone serce"

Po spotkaniu z Twórczą partnerką dość niechętnie podeszłam do kolejnej lektury napisanej przez Lindę Dillow. To nie mogło skończyć się dobrze i nawet piękny tytuł, Ukojone serce, nie zwiastował żadnej nadziei. A jednak się pomyliłam. Bo Ukojone serce okazało się działać dokładnie tak, jak głosi tytuł. Koi serce.

...więcej
"Estera"

Estera – zwykła królowa i niezwykła kobieta

W historii Narodu Wybranego było wiele kobiet, które odegrały w niej jakąś rolę, mniej lub bardziej ważną. Była Ewa, a tuż za nią matki i żony patriarchów, jak Sara, Rebeka, Lea czy Rachela. Tamar i jej problemy z teściem, czy Rachab z jej niesławną profesją lub Batszeba z jej zakazanym uczuciem do króla Dawida, Debora – jedyna kobieta wśród sędziów, czy Rut Moabitka pamiętana przez swą wierność i lojalność, która podobnie jak bohaterka książki, o której piszę, doczekała się własnej księgi w Starym Testamencie. Jednak jej los nie był tak smutny, a jednocześnie tak pełen wesela jak los Estery, żydówki na wygnaniu, królowej obcego mocarstwa, bohaterki księgi pod jej imieniem i legendy trwającej do dnia dzisiejszego. Estera – kobieta, która uratowała swój lud.

...więcej
Boże obietnice dla kobiet, Jack Countryman

Co obiecane, niech będzie dane…

Autor pisze w niej o obietnicach Boga dla kobiet cytując …samego Pana Boga. Tak, Drogie Panie, Bóg sporo nam obiecał i mamy to na piśmie. Czy też raczej, w Piśmie. Świętym, w dodatku. „Boże obietnice dla kobiet” to zbiór cytatów z Pisma Świętego pogrupowanych tematycznie tak, by łatwiej było znaleźć taki fragment, który w danej chwili jest nam najbardziej potrzebny.

...więcej
"Z Jezusem przez Biblię"

„Z Jezusem przez Biblię”

Książka „Z Jezusem przez Biblię” podczas pierwszego spotkania z małym czytelnikiem zyskuje jego sympatię dzięki rysunkom. I tak rozpoczyna się przygoda długiego wertowania kartek. Co chwila pojawiają się pytania: A to o czym jest? W końcu coś co odbiega od infantylnej, disneyowskiej stylistyki. Postacie są barwne i kolorowe, ale zupełnie inne niż dotąd nam znane z różnych religijnych książeczek. Widzimy ich emocje: radość, złość, smutek, gniew, brzydotę, wstyd.

...więcej
"Zawsze kochałem życie"

Miałem szczęście poznać tego Kapłana…

Zdarzyło Wam się kiedyś narzekać dlatego, że trzeba rano wstać z łóżka? Zdarzyło Wam się kiedyś marudzić na zmęczenie albo przejściowy ból głowy? Albo z jakiegoś jeszcze innego powodu? Jeśli tak, to koniecznie musicie przeczytać pewną książkę. Książkę o niezwykłym kapłanie.

...więcej
"Stając się sobą"

Stań się sobą

Poznałam Stasi kilka lat wcześniej. Podobnie jak jej męża. Zrobili na mnie wrażenie niesamowicie sympatycznego małżeństwa, które nauczone doświadczeniem własnego – nie w każdym aspekcie udanego – dzieciństwa, zdecydowało się stworzyć wspaniały dom dla swoich synów. Pomyślałam więc, że mogłabym dać im szansę i zaprosić ich do swojego życia. Może akurat uda im się zainspirować mnie do tego stopnia, bym i w swoim życiu odnalazła „to coś”, albo zmieniła je całkowicie. Bo czemu nie? Jeśli natrafiasz na takich ludzi, tak cudownie emanujących radością, żyjących Bogiem i wiarą w Niego, że grzechem byłoby nie skorzystać z takiej szansy. Być może to sam Bóg ją przed tobą stawia.

...więcej
"Twoje piękne serce"

List do przyjaciółki - "Twoje piękne serce"

Jest to bowiem opowieść o kobiecie, która się nie poddała. Która w najczarniejszym momencie swojego życia, gdy wydawało jej się, że straciła wszystko, co dotąd się liczyło, że jej życie nigdy nie będzie już takie samo, dzięki wierze w Boga, odkryła wiele prawd, które do tej pory wydawały jej się banałami powtarzanymi przez kaznodziejów, a niekoniecznie wskazówką na nowe dni. Po pierwsze, że życie nie musi być ciągle takie samo, żeby było szczęśliwe. Po drugie, że to, co się liczy, być może liczy się tylko w naszych oczach. I gdy trzeba przewartościować życie, traci na znaczeniu.

...więcej
"Pani Stefa"

Miłość na dłoni – „Pani Stefa”

Oczami wyobraźni z pewnością każdy z nas widzi scenę z początku sierpnia 1942 roku, kiedy to Janusz Korczak prowadzi ok. 200 swoich wychowanków z Domu Sierot na Umschlagplatz. Wszyscy dobrze wiemy, jaki los spotka lekarza i pedagoga, który zdecydował, że do ostatniego tchnienia będzie towarzyszył swoim podopiecznym. Czy mamy świadomość, że obok Korczaka, może tak jak i on z dzieckiem jednym czy dwoma na ramieniu, kroczyła Stefania Wilczyńska?

...więcej
"Droga do wyzwolenia"

Jak się rodzi sekta? - „Droga do wyzwolenia"

Jak za autorem opowiadań science fiction mogły pójść tłumy na czele z wpływowymi osobistościami światowego show-biznesu, które stworzyły Kościół Scjentologii? Wyjaśnia to Lawrance Wright a jego książka „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” jest obszerną analizą tworzenia się sekty.

...więcej
„Tajemnica Domu Helclów”

Kryminalna gratka dla krakusów - "Tajemnica Domu Helclów"

Michał Rusinek polecający tę książkę zastanawia się czy XIX-wieczny Kraków jest tłem dla misternej intrygi kryminalnej, czy na odwrót. Ma z pewnością dużo racji, bo „Tajemnica Domu Helclów” będzie niezwykłą gratką dla mieszkańców Krakowa. Nie dość, że zidentyfikują wiele miejsc, które z pewnością istnieją znacznie dłużej niż tylko od 1893 roku, ale też wejdą w atmosferę mieszczańskiego świata profesorowej Zofii Szczupaczyńskiej, jej znajomych hrabin i baronowych, bywających lub opowiadających tylko o premierach teatralnych, pogrzebach i weselach znaczących – nie tylko wówczas – person, jak Matejko czy Sienkiewicz.

...więcej
"Życie na pełnej petardzie"

Tak warto żyć

Ks. Kaczkowski jest dobitnym przykładem, że głos powołania to inicjatywa Pana Boga – to On wybiera „sobie” ludzi.

...więcej
"Dyskretny bohater"

Dyskretna rekomendacja Llosy - „Dyskretny bohater”

Literacka Nagroda Nobla to wystarczająca rekomendacja do sięgnięcia po książkę Mario Vargasa Llosy. Jak się okazuje, jego pierwsza po Noblu pozycja („Dyskretny bohater”) to z kolei wyśmienita zachęta do zapoznania się z całą twórczością pisarza.

...więcej
"Prorocy"

Współdziałać z Bożą łaską - „Prorocy”

Kim jest prorok? Czy jest to człowiek, który żył przed wiekami i w czasach współczesnych nie mamy już proroków?

...więcej
"Święte rodzicielstwo"

Rodzić i wychowywać dzieci na chwałę Boga

Gary Thomas w ciekawy sposób spogląda na misję rodzica. Myli się jednak ten, kto myśli, że znajdzie w jego książce Święte rodzicielstwo złote rady, jak zostać świętym ojcem czy matką, tudzież jak wychować święte dziecko. Na jednej z pierwszych kart autor książki, ojciec trójki nastolatków, sam podkreśla: „Nigdy nie podjąłbym się napisania książki o tym, jak należy wychować dziecko bądź nastolatka, ponieważ nadal nie mam o tym pojęcia!”. Przesłanie książki jest inne – to wskazanie, że rodzicielstwo jest jednym z najbardziej formujących ducha procesów, jaki mężczyzna i kobieta mogą przejść w swoim życiu – pewnej trudnej, ale i pięknej drogi samodoskonalenia się.

...więcej
"Osobliwe skutki małżeństwa"

Dotknąć tajemnicy piękna małżeństwa pobłogosławionego – „Osobliwe skutki małżeństwa”

Ta książka ma 96 stron. Przeczytanie jej zajmuje mi jakieś dwa tygodnie. To długo. Z reguły sto stron to jeden, góra dwa wieczory. Z tą jest inaczej. Nie mogę jej czytać i zerkać na dwulatka, który akurat na chwilę wdreptał do Doliny Muminków w twardej oprawie. Nie wychodzi, gdy mąż wraca z pracy i z owym dwulatkiem turla się po właśnie wypranym dywanie. Czekam na sen, sen wszystkich. I kiedy ten nadchodzi, muszę się zmierzyć z jeszcze jedną sprawą.

...więcej
"Mrożek. Striptiz neurotyka"

Wzmacnia apetyt na Mrożka – „Mrożek. Striptiz neurotyka”

Kiedy siadasz do biografii Sławomira Mrożka, której autorka nadaje podtytuł „Striptiz neurotyka”, i kiedy poza znajomością „Tanga” i „Wesela w Atomicach” słyszałeś jeszcze, że polski pisarz potrafił na spotkaniach z niektórymi swoimi znajomymi w ogóle się nie odzywać, poza „dzień dobry” na przywitanie i „do widzenia” na do widzenia, to masz nadzieję, że poznasz bliżej człowieka, który dla jednych może być ekscentrycznym dziwakiem, a dla innych fascynującym Innym.

...więcej
"Soczi. Igrzyska Putina"

Olimpijski odlot - „Soczi. Igrzyska Putina”

Jeśli jeszcze pamiętamy wydarzenia z lutego 2014 roku, to mogliśmy zobaczyć drobną wpadkę podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk (na świecie tak, ale nie w Rosji - tamtejsza telewizja transmitowała uroczystość z opóźnieniem i zdążyła podłożyć obraz nagrany podczas próby pokazu). Chodzi o to, że jeden z pięciu świetlnych płatków śniegu nie przemienił się w olimpijskie koło. Jak na ironię, zrealizował się jeden z dowcipów zanotowany przez Wacława Radziwinowicza, który Rosjanie opowiadali jeszcze przed igrzyskami. „Czemu w Soczi kółek olimpijskich ma być tylko cztery? - Bo u nas kradnie się zawsze co najmniej 20 procent”.

...więcej
"Święte małżeństwo"

Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć? - Gary Thomas "Święci małżonkowie"

Kilka słów bardziej lub mniej osobistych po lekturze książki Garego Thomasa Święci małżonkowie, wydawnictwa AETOS.

...więcej
"Długi film o miłości"

Przyjaźń trudna i piękna – „Długi film o miłości”

Gdyby nie nazwisko autora, pewnie nie sięgnąłbym po książkę o podobnej tematyce. Dzięki niej z kolei wiem, że wysokogórska wspinaczka i miłość do gór może zafascynować także człowieka z nizin, który w życiu nie miał na nogach raków a w ręce czekana. I choć to fascynacja nie do zrealizowania w praktyce, to skutkująca podziwem dla himalaistów, zwłaszcza polskich himalaistów. Książka o tematyce pozornie mi obcej, w ogóle mnie nieinteresującej, napisana tak fantastycznie, że już dawno tak szybko nie przeczytałem żadnej innej pozycji.

...więcej
11234» 4