Co ja czytam?

Blog poświęcony książkom i czytaniu. Prezentujemy nowości wydawnicze. Recenzujemy - polecamy pozycje wartościowe, odradzamy te, które niewarte są uwagi. Publikujemy fragmenty książek i rozmowy na ich temat. Zapraszamy do konkursów, w których można wygrać ...książki.

Kalendarz wpisów
Sierpień 2019
P W Ś C P S N
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Home» Nasi blogerzy» Co ja czytam?» Recenzje

Recenzje

"Ukojone serce"

Sposób na uspokojenie serce – "Ukojone serce"

Po spotkaniu z Twórczą partnerką dość niechętnie podeszłam do kolejnej lektury napisanej przez Lindę Dillow. To nie mogło skończyć się dobrze i nawet piękny tytuł, Ukojone serce, nie zwiastował żadnej nadziei. A jednak się pomyliłam. Bo Ukojone serce okazało się działać dokładnie tak, jak głosi tytuł. Koi serce.

...więcej
"Estera"

Estera – zwykła królowa i niezwykła kobieta

W historii Narodu Wybranego było wiele kobiet, które odegrały w niej jakąś rolę, mniej lub bardziej ważną. Była Ewa, a tuż za nią matki i żony patriarchów, jak Sara, Rebeka, Lea czy Rachela. Tamar i jej problemy z teściem, czy Rachab z jej niesławną profesją lub Batszeba z jej zakazanym uczuciem do króla Dawida, Debora – jedyna kobieta wśród sędziów, czy Rut Moabitka pamiętana przez swą wierność i lojalność, która podobnie jak bohaterka książki, o której piszę, doczekała się własnej księgi w Starym Testamencie. Jednak jej los nie był tak smutny, a jednocześnie tak pełen wesela jak los Estery, żydówki na wygnaniu, królowej obcego mocarstwa, bohaterki księgi pod jej imieniem i legendy trwającej do dnia dzisiejszego. Estera – kobieta, która uratowała swój lud.

...więcej
Boże obietnice dla kobiet, Jack Countryman

Co obiecane, niech będzie dane…

Autor pisze w niej o obietnicach Boga dla kobiet cytując …samego Pana Boga. Tak, Drogie Panie, Bóg sporo nam obiecał i mamy to na piśmie. Czy też raczej, w Piśmie. Świętym, w dodatku. „Boże obietnice dla kobiet” to zbiór cytatów z Pisma Świętego pogrupowanych tematycznie tak, by łatwiej było znaleźć taki fragment, który w danej chwili jest nam najbardziej potrzebny.

...więcej
"Z Jezusem przez Biblię"

„Z Jezusem przez Biblię”

Książka „Z Jezusem przez Biblię” podczas pierwszego spotkania z małym czytelnikiem zyskuje jego sympatię dzięki rysunkom. I tak rozpoczyna się przygoda długiego wertowania kartek. Co chwila pojawiają się pytania: A to o czym jest? W końcu coś co odbiega od infantylnej, disneyowskiej stylistyki. Postacie są barwne i kolorowe, ale zupełnie inne niż dotąd nam znane z różnych religijnych książeczek. Widzimy ich emocje: radość, złość, smutek, gniew, brzydotę, wstyd.

...więcej
"Zawsze kochałem życie"

Miałem szczęście poznać tego Kapłana…

Zdarzyło Wam się kiedyś narzekać dlatego, że trzeba rano wstać z łóżka? Zdarzyło Wam się kiedyś marudzić na zmęczenie albo przejściowy ból głowy? Albo z jakiegoś jeszcze innego powodu? Jeśli tak, to koniecznie musicie przeczytać pewną książkę. Książkę o niezwykłym kapłanie.

...więcej
"Stając się sobą"

Stań się sobą

Poznałam Stasi kilka lat wcześniej. Podobnie jak jej męża. Zrobili na mnie wrażenie niesamowicie sympatycznego małżeństwa, które nauczone doświadczeniem własnego – nie w każdym aspekcie udanego – dzieciństwa, zdecydowało się stworzyć wspaniały dom dla swoich synów. Pomyślałam więc, że mogłabym dać im szansę i zaprosić ich do swojego życia. Może akurat uda im się zainspirować mnie do tego stopnia, bym i w swoim życiu odnalazła „to coś”, albo zmieniła je całkowicie. Bo czemu nie? Jeśli natrafiasz na takich ludzi, tak cudownie emanujących radością, żyjących Bogiem i wiarą w Niego, że grzechem byłoby nie skorzystać z takiej szansy. Być może to sam Bóg ją przed tobą stawia.

...więcej
"Twoje piękne serce"

List do przyjaciółki - "Twoje piękne serce"

Jest to bowiem opowieść o kobiecie, która się nie poddała. Która w najczarniejszym momencie swojego życia, gdy wydawało jej się, że straciła wszystko, co dotąd się liczyło, że jej życie nigdy nie będzie już takie samo, dzięki wierze w Boga, odkryła wiele prawd, które do tej pory wydawały jej się banałami powtarzanymi przez kaznodziejów, a niekoniecznie wskazówką na nowe dni. Po pierwsze, że życie nie musi być ciągle takie samo, żeby było szczęśliwe. Po drugie, że to, co się liczy, być może liczy się tylko w naszych oczach. I gdy trzeba przewartościować życie, traci na znaczeniu.

...więcej
"Pani Stefa"

Miłość na dłoni – „Pani Stefa”

Oczami wyobraźni z pewnością każdy z nas widzi scenę z początku sierpnia 1942 roku, kiedy to Janusz Korczak prowadzi ok. 200 swoich wychowanków z Domu Sierot na Umschlagplatz. Wszyscy dobrze wiemy, jaki los spotka lekarza i pedagoga, który zdecydował, że do ostatniego tchnienia będzie towarzyszył swoim podopiecznym. Czy mamy świadomość, że obok Korczaka, może tak jak i on z dzieckiem jednym czy dwoma na ramieniu, kroczyła Stefania Wilczyńska?

...więcej
"Droga do wyzwolenia"

Jak się rodzi sekta? - „Droga do wyzwolenia"

Jak za autorem opowiadań science fiction mogły pójść tłumy na czele z wpływowymi osobistościami światowego show-biznesu, które stworzyły Kościół Scjentologii? Wyjaśnia to Lawrance Wright a jego książka „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” jest obszerną analizą tworzenia się sekty.

...więcej
„Tajemnica Domu Helclów”

Kryminalna gratka dla krakusów - "Tajemnica Domu Helclów"

Michał Rusinek polecający tę książkę zastanawia się czy XIX-wieczny Kraków jest tłem dla misternej intrygi kryminalnej, czy na odwrót. Ma z pewnością dużo racji, bo „Tajemnica Domu Helclów” będzie niezwykłą gratką dla mieszkańców Krakowa. Nie dość, że zidentyfikują wiele miejsc, które z pewnością istnieją znacznie dłużej niż tylko od 1893 roku, ale też wejdą w atmosferę mieszczańskiego świata profesorowej Zofii Szczupaczyńskiej, jej znajomych hrabin i baronowych, bywających lub opowiadających tylko o premierach teatralnych, pogrzebach i weselach znaczących – nie tylko wówczas – person, jak Matejko czy Sienkiewicz.

...więcej
"Życie na pełnej petardzie"

Tak warto żyć

Ks. Kaczkowski jest dobitnym przykładem, że głos powołania to inicjatywa Pana Boga – to On wybiera „sobie” ludzi.

...więcej
"Dyskretny bohater"

Dyskretna rekomendacja Llosy - „Dyskretny bohater”

Literacka Nagroda Nobla to wystarczająca rekomendacja do sięgnięcia po książkę Mario Vargasa Llosy. Jak się okazuje, jego pierwsza po Noblu pozycja („Dyskretny bohater”) to z kolei wyśmienita zachęta do zapoznania się z całą twórczością pisarza.

...więcej
"Prorocy"

Współdziałać z Bożą łaską - „Prorocy”

Kim jest prorok? Czy jest to człowiek, który żył przed wiekami i w czasach współczesnych nie mamy już proroków?

...więcej
"Święte rodzicielstwo"

Rodzić i wychowywać dzieci na chwałę Boga

Gary Thomas w ciekawy sposób spogląda na misję rodzica. Myli się jednak ten, kto myśli, że znajdzie w jego książce Święte rodzicielstwo złote rady, jak zostać świętym ojcem czy matką, tudzież jak wychować święte dziecko. Na jednej z pierwszych kart autor książki, ojciec trójki nastolatków, sam podkreśla: „Nigdy nie podjąłbym się napisania książki o tym, jak należy wychować dziecko bądź nastolatka, ponieważ nadal nie mam o tym pojęcia!”. Przesłanie książki jest inne – to wskazanie, że rodzicielstwo jest jednym z najbardziej formujących ducha procesów, jaki mężczyzna i kobieta mogą przejść w swoim życiu – pewnej trudnej, ale i pięknej drogi samodoskonalenia się.

...więcej
"Osobliwe skutki małżeństwa"

Dotknąć tajemnicy piękna małżeństwa pobłogosławionego – „Osobliwe skutki małżeństwa”

Ta książka ma 96 stron. Przeczytanie jej zajmuje mi jakieś dwa tygodnie. To długo. Z reguły sto stron to jeden, góra dwa wieczory. Z tą jest inaczej. Nie mogę jej czytać i zerkać na dwulatka, który akurat na chwilę wdreptał do Doliny Muminków w twardej oprawie. Nie wychodzi, gdy mąż wraca z pracy i z owym dwulatkiem turla się po właśnie wypranym dywanie. Czekam na sen, sen wszystkich. I kiedy ten nadchodzi, muszę się zmierzyć z jeszcze jedną sprawą.

...więcej
"Mrożek. Striptiz neurotyka"

Wzmacnia apetyt na Mrożka – „Mrożek. Striptiz neurotyka”

Kiedy siadasz do biografii Sławomira Mrożka, której autorka nadaje podtytuł „Striptiz neurotyka”, i kiedy poza znajomością „Tanga” i „Wesela w Atomicach” słyszałeś jeszcze, że polski pisarz potrafił na spotkaniach z niektórymi swoimi znajomymi w ogóle się nie odzywać, poza „dzień dobry” na przywitanie i „do widzenia” na do widzenia, to masz nadzieję, że poznasz bliżej człowieka, który dla jednych może być ekscentrycznym dziwakiem, a dla innych fascynującym Innym.

...więcej
"Soczi. Igrzyska Putina"

Olimpijski odlot - „Soczi. Igrzyska Putina”

Jeśli jeszcze pamiętamy wydarzenia z lutego 2014 roku, to mogliśmy zobaczyć drobną wpadkę podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk (na świecie tak, ale nie w Rosji - tamtejsza telewizja transmitowała uroczystość z opóźnieniem i zdążyła podłożyć obraz nagrany podczas próby pokazu). Chodzi o to, że jeden z pięciu świetlnych płatków śniegu nie przemienił się w olimpijskie koło. Jak na ironię, zrealizował się jeden z dowcipów zanotowany przez Wacława Radziwinowicza, który Rosjanie opowiadali jeszcze przed igrzyskami. „Czemu w Soczi kółek olimpijskich ma być tylko cztery? - Bo u nas kradnie się zawsze co najmniej 20 procent”.

...więcej
"Święte małżeństwo"

Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć? - Gary Thomas "Święci małżonkowie"

Kilka słów bardziej lub mniej osobistych po lekturze książki Garego Thomasa Święci małżonkowie, wydawnictwa AETOS.

...więcej
"Długi film o miłości"

Przyjaźń trudna i piękna – „Długi film o miłości”

Gdyby nie nazwisko autora, pewnie nie sięgnąłbym po książkę o podobnej tematyce. Dzięki niej z kolei wiem, że wysokogórska wspinaczka i miłość do gór może zafascynować także człowieka z nizin, który w życiu nie miał na nogach raków a w ręce czekana. I choć to fascynacja nie do zrealizowania w praktyce, to skutkująca podziwem dla himalaistów, zwłaszcza polskich himalaistów. Książka o tematyce pozornie mi obcej, w ogóle mnie nieinteresującej, napisana tak fantastycznie, że już dawno tak szybko nie przeczytałem żadnej innej pozycji.

...więcej
"Umarł mi. Notatnik żałoby"

Portretowanie zmarłego i żałoby po nim – „Umarł mi”

Sama autorka przyznaje, że książkę napisała w ciągu paru miesięcy po śmierci ojca. Pisanie nie miało dla niej charakteru autoterapii. Pisała, bo nie mogła robić nic innego. „Umarł mi” to opis osobistych (osobliwych) rytuałów po śmierci bliskiego. Autorka przyznaje, że odkąd umarł jej ojciec zawsze ma przy sobie zapałki, żeby zapalić znicze. Ale nie tylko znicze na cmentarzu. Ku pamięci ojca stawia też świeczki w miejscach, gdzie prowadzi życie towarzyskie. To rzecz bardzo intymna – nie wiedzą o tym goście, mimo że jedzą i piją „przy świetle dla taty”.

...więcej
11234» 4