Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Kapłaństwo» Kapłańska codzienność

Kapłańska codzienność

Abp Wojda - fot. BP KEP

Misjonarz ma satysfakcję, kiedy miejscowa wspólnota się rozrasta

Głoszenie Słowa Bożego na całym świecie, zakładanie widzialnych struktur Kościoła na terenach misyjnych oraz tworzenie zaplecza finansowego – to główne zadania misjonarzy. Między innymi o tym mówi abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki w rozmowie przed obchodzonym w drugą niedzielę Wielkiego Postu Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. 

...więcej
Więzień - fot. Christopher - flickr.com

Pan Bóg w więzieniu jest taki sam

Po pierwszych tygodniach posługi kapelana w ZK (rozpocząłem ją na początku października 2016 r.), zrozumiałem, że nie wystarczy moim podopiecznym zapewnić jedynie opieki duchowej, ale potrzebne jest oddziaływanie integralne, czyli takie, które uwzględni ich aktualną kondycję duchową, psychiczną, rodzinną, ekonomiczną, prawną i egzystencjalną. Dotarło też do mnie, że nie mogę robić sam tego, co należy czynić razem. W pierwszej kolejności zaprosiłem do współpracy wolontariuszy świeckich i tak powstał „apostolat więzienny”; aktualnie jest to kilkanaście osób świeckich i jedna siostra zakonna - albertynka.

...więcej
@duchowni - fot. twitter.com

„Ćwierkający” księża

„Najbardziej wpływowym przywódcą politycznym” obecnym na Twitterze jest papież Franciszek. Według studium „Twiplomacy” decyduje o tym nie tylko liczba użytkowników, ale także ich aktywność i zasięg. Wprawdzie papieski adres @pontifex z 14 milionami abonentów znajduje się na drugim miejscu za zdecydowanie prowadzącym prezydentem USA Barackiem Obamą (43 miliony), to wpisy ojca świętego są rozpowszechniane przez użytkowników Twittera znacznie częściej – profil hiszpański to 10 tysięcy retweetów a angielski – 6 tysięcy (Obamę przekazuje dalej 1400 użytkowników).

...więcej
Święcenia kapłańskie ks. Macieja - fot. Archiwum prywatne

Poczułem się tam jak w domu

O swoim powołaniu i wyjeździe do pracy duszpasterskiej w Stanach Zjednoczonych opowiada ks. Maciej Stelmach, jedyny kapłan wyświęcony w tym roku dla diecezji Joliet w stanie Illinois.

...więcej
Franciszek błogosławi z samochodu - fot. Glaucia Helena - JMJ Rio 2013

Ksiądz od Papieża Franciszka

Nie jestem przyjacielem papieża Franciszka, lecz zwykłym księdzem z archidiecezji Buenos Aires, dlatego Ojciec Święty mnie zna. Nie jestem ani proboszczem, ani wikariuszem, ale po prostu pomagam w jednej z parafii jako rezydent. A to, że Ojciec Święty chciał się spotkać ze zwykłym księdzem, pokazuje tylko, jak on traktuje księży. Przy tej okazji mogę powiedzieć, że wszyscy księża naszej archidiecezji otrzymali bezpośredni numer telefonu do mieszkania kard. Bergoglio i wiedzieli, że zawsze można do niego zadzwonić i z nim się spotkać. Nawet gdyby ktoś zadzwonił o godz. 2 w nocy to jestem pewien, że kardynał by odebrał. Zazwyczaj dzwoniło się rano, bo wiedzieliśmy, że kard. Bergoglio wstaje bardzo wcześnie na modlitwę. On dla nas był i jest ojcem.

...więcej
Harcerski Krąg Klerycki - fot. seminarium-krakow.pl

Harcerstwo w seminarium

Dziwić może to, że klerycy angażują się też w działalność harcerską. Wydaje się przecież, że harcerstwo jest dla dzieciaków, biegających w krótkich spodenkach. Przynajmniej tak postrzegają je ci, którzy nie mieli z metodą harcerską nic do czynienia. Spójrzmy skąd wypływa i na czym polega praca Harcerskiego Kręgu Kleryckiego w seminarium?

...więcej
Ks. Piotr Krakowiak (z prawej) - fot. wikipedia.org

Zrozumieć rolę kapelana

Szansą dla kapelanów okazuje się profesjonalizacja tej posługi. Musimy brać udział w szkoleniach i nieustannie poszerzać swoje kompetencje. Na Zachodzie badania naukowe dotyczące wpływu opieki duchowej na samopoczucie pacjenta, wyleczalność oraz poprawę kondycji fizycznej i psychicznej liczy się w tysiącach. Tymczasem u nas trudno namówić kapelanów do tego, byśmy cokolwiek badali, brakuje współpracy z psychologami i lekarzami. Nasza posługa jest rytualna i zorientowana na sakramenty, które z katolickiego punktu widzenia są bardzo ważne, jednak czy będąc kapelanem na etacie w instytucji ochrony zdrowia bądź pomocy społecznej, jesteśmy uprawomocnieni do niesienia pomocy duchowej tylko tym, którzy chcą przyjąć Komunię św. i są gotowi na spowiedź? Czy nie powinniśmy w sposób szczególny zająć się ludźmi, którzy do niej nie przystępują, bo mają inne potrzeby, lęki, wątpliwości egzystencjalne, ponieważ są pogubieni lub pogniewani na Kościół? Papież Franciszek uczy nas, że powinniśmy iść właśnie do tych osób i być z nimi blisko.

...więcej
Ks. Michał Olszewski SCJ - fot. YouTube

Czy diabeł boi się święconej wody?

Dzisiaj nie mamy problemu z dostępem do księży pełniących posługę egzorcysty. Jeżeli ktoś jej potrzebuje, znajdzie bez problemu, chociażby za pomocą internetu. Zachęcam jednak, żeby zachować pewną kolejność w tym kontakcie. Osoba odczuwająca jakieś problemy związane z poniewieraniem przez złego ducha, polegające na przykład na tym, że nie może ona wejść do kościoła, przyjmować Komunii św., że pojawia się u niej wstręt do tego, co święte czy rodzą się w jej głowie myśli samobójcze lub bluźniercze, powinna najpierw pójść do spowiedzi i szukać pomocy w swojej parafii. To naturalna droga. Warto poprosić swojego proboszcza czy wikariusza o modlitwę z nałożeniem rąk. Często ta modlitwa i dobra spowiedź wystarczą, aby te problemy zniknęły. Jeśli jednak tak się nie stanie, to wówczas faktycznie trzeba udać się do egzorcysty. Zły próbuje oczywiście w tym przeszkodzić. Ale ostatecznie to Bóg daje siłę.

...więcej
ks. Tomasz Denicki - fot. www.bulobulo.ovh.org

Misjonarze w potrzebie

Do boliwijskiego Bulo Bulo ks. Tomasz przyjechał dokładnie 14 października 2012 r. Zanim stanął na ziemi dawnego kraju Inków, przygotowywał się do posługi przez rok w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, uczył się języka hiszpańskiego, słuchał wykładów z misjologii, z medycyny tropikalnej, czytał dużo książek o tematyce misyjnej, rozmawiał z misjonarzami. Wydawało mu się, że o swojej pracy i Boliwii wie prawie wszystko. Tymczasem Bulo Bulo kompletnie go zaskoczyło.

...więcej
Szachy - fot. Romain Guy - flickr.com

Powołanie z pasją

Grają w piłkę nożną i siatkówkę, jeżdżą na motocyklach i rowerach, chodzą po górach, łowią ryby. Kto? Księża pełni pasji. Bo hobby - jak podkreślają duszpasterze - to nie grzech! Trzeba tylko umieć z niego odpowiednio korzystać… Choć ich hobbystyczne działania dotyczą różnych dziedzin sportu i kultury, to nie robią tego dla medialnego rozgłosu, sławy czy pieniędzy, ale dla Jezusa. Posługując się motocyklem, rowerem, szachami oraz piłką, pokazują bowiem jak w praktyce realizować przykazanie miłości Boga i bliźniego. Głoszą wówczas chwałę Pana, przekazują wartości związane z wiarą, ewangelizują, uczą… A na co dzień? Są duszpasterzami, którzy na pierwszym miejscu zauważają i dbają o potrzeby wiernych, a dopiero potem, w miarę możliwości, oddają się swoim pasjom.

...więcej
Ks. Marian Romanowicz - kadr z filmu - fot. echokatolickie.pl

Wojenny dziennik siedemnastolatka

Film „Kronikarz czasu wojny” może być adresowany zarówno do osób starszych, jak i do młodzieży. Poszczególne lata wojny, widziane z perspektywy młodego, ale też bardzo spostrzegawczego chłopaka jawią się jako czas wielkiego zagrożenia, terroru i zniewolenia. Przyszły kapłan zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie wojna. W swoich wspomnieniach pisał nie tylko o faktach, ale również o emocjach i o zawierzeniu swego losu Panu Bogu.

...więcej
Od lewej - Dominik, Michał, Radosław i Andrzej - fot. Archiwum Zakonu Pijarów

Wypływać na głębię

O wypływaniu na ocean czystości, o sztormach na morzach seksualności i portach schronienia z Dominikiem, Radosławem, Michałem i Andrzejem, klerykami V roku pijarskiego seminarium rozmawia Przemysław Radzyński.

...więcej
Ks. Zbigniew Dudek SSP - fot. br. Adam Szczygieł SSP

Jednostronicowa Ewangelia

Całunem Turyńskim zajmuję się od 1998 r. Na Kapitule Towarzystwa Świętego Pawła w 1997 r. prof. Aldo Guareschi - naukowiec z Uniwersytetu Turyńskiego, specjalista zajmujący się Całunem Turyńskim - miał wykłady dla ojców kapitulnych - paulistów z Polski i całego świata. Często pisał on artykuły o Całunie Turyńskim, publikowane przez tygodnik katolicki we Włoszech „Famiglia Cristiana”. Jako pierwszy zrobił kopię Całunu Turyńskiego w skali 1:1 metodą komputerowo-fotograficzną. Podczas wykładów kopia ta była prezentowana. Po kapitule nasz prowincjał - ks. Tomasz Lubaś poprosił generała Towarzystwa Świętego Pawła, aby ta kopia, która służyła jako przedmiot wizualny, została przekazana polskim paulistom. Ksiądz generał się zgodził i od 1998 r. pauliści polscy mają tę kopię. Prowadzę rekolekcje, właśnie pokazując tę pierwszą kopię - protoplastę wszystkich innych kopii. W Polsce jest ich 49.

...więcej
Ksiądz na emeryturze - fot. Sergey Gabdurakhmanov - flickr.com

Ksiądz na emeryturze

Indagowani w kwestii kapłańskiej samotności księża seniorzy nie ukrywają, jak wiele zależy od cech osobowości i życiowych okoliczności. - Kapłan z zasady jest sam. Także pracując wśród wiernych, można czuć się jak na pustyni - zaznacza ks. Jan Ornat, były proboszcz parafii m.in. w Klonownicy Dużej, Gocławiu i Pruszynie. - Posługa księdza o tyle ma sens, o ile są ludzie, do których jest posłany - wtóruje przedmówcy ks. kan. J. Madej, wskazując dodatkowo na fakt przynależności do wspólnoty kapłańskiej. - Samotność? Pani redaktor… Życzliwość buduje… życzliwość. Ja, co najwyżej, mogę chcieć wyizolować się na jakiś czas - podsumowuje ze śmiechem ksiądz prałat.

...więcej
www.kostomloty.com

Dopóki ktoś kocha ten kawałek ziemi…

To było wyzwanie: kompletnie inna liturgia, inne nabożeństwa, podczas których nie wiedziałem, gdzie stanąć - wyznaje ks. Nikoniuk. Szybko musiał nauczyć się nowego obrządku, języka, unickich pieśni, zapuścił też brodę. Został unitą. Ale cały czas pomaga również w świątyniach łacińskich - uczy religii, spowiada, głosi rekolekcje.

...więcej