Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Kapłaństwo» Czym jest?» Życie modlitewne w seminarium

Życie modlitewne w seminarium

Życie modlitewne w seminarium - fot. www.wmsd.waw.pl Życie modlitewne w seminarium - fot. www.wmsd.waw.pl

Każdy z kleryków wstępujących do seminarium, przychodzi z różnym bagażem doświadczeń osobistych, intelektualnych i duchowych. Czas formacji umożliwia pogłębienie, a nierzadko nadrobienie tego, co z różnych powodów zostało wcześniej zaniedbane. Jednym z najważniejszych elementów formacji to pogłębienie relacji z Bogiem, wsłuchiwanie się w głos Tego, który nas powołał.

Fundamentem budowania tej relacji jest oczywiście codzienna poranna Msza Święta. W czwartki uczestniczymy w Mszy św. o godz. 18:30, celebrowanej w języku łacińskim. Przed Mszą mamy pół godziny na medytację Słowa Bożego oraz osobiste przygotowanie się do spotkania z Chrystusem podczas Eucharystii.

Drugim momentem pogłębiania więzi z Jezusem Chrystusem jest codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, trwająca od 21 do 22. To niesamowita okazja do tego, aby uwielbić Jezusa za wielki dar, jakim jest Jego obecność pod postacią Chleba Eucharystycznego. Do praktyki codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu wzywała kleryków Warszawskiego Seminarium bł. Matka Teresa z Kalkuty, która w 1983 r. powiedziała: Nikt nie ma takiej możliwości, żeby być tak blisko Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i biednych jak ksiądz. My także staramy się czerpać od Chrystusa siły i inspiracje na spotkania z ludźmi, których stawia na naszej drodze.

Przed obiadem i kolacją gromadzimy się w kaplicy na modlitwie Anioł Pański lub Liturgii Godzin. Szczególną modlitwą odmawianą przez kleryków o godzinie 15.00 jest Koronka do Bożego Miłosierdzia. Stały wzrost duchowy jest możliwy również dzięki regularnej codwutygodniowej spowiedzi.

25 marca oraz 8 grudnia bardzo wielu kleryków włącza się w wielkie dzieło modlitwy, jakim jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Jako księża nigdy nie będziemy powołani ojcami biologicznymi. Jednak dzięki modlitwie duchowej adopcji, już w seminarium możemy uczyć się duchowego ojcostwa, które w kapłaństwie będzie naszą codziennością.

Ważne jest ofiarowanie modlitwy w intencjach innych ludzi. Chcemy modlić się nie tylko w prywatnych intencjach, ale także w potrzebach tych, którzy o modlitwę proszą. Stąd podejmujemy modlitwę w intencjach nadesłanych za pośrednictwem internetowej skrzynki intencji. W każdą środę podczas Mszy św. o godz. 7:00 odprawiana jest Msza św. w tych intencjach.

W seminarium mamy dwa miejsca formacji – kaplicę i sale wykładowe. To właśnie tam odbywa się wielkie studium poznawania i coraz większego miłowania Chrystusa, któremu mamy służyć jako kapłani po ukończeniu seminarium.


Źródło: Nasze Seminarium – magazyn WMSD w Warszawie


Całe Nasze Seminarium możesz przeczytać ściągając poniższy plik:

Do pobrania

Adobe Acrobat Document Nasze Seminarium 2012 pdf [18.79 MB]

Komentarze (0) Dodaj komentarz

Dodanie komentarza wymaga rejestracji w serwisie.