Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Kapłaństwo» Świadectwa

Świadectwa

Więzień - fot. Christopher - flickr.com

Święcenia kapłańskie w więzieniu

Niecodzienna uroczystość miała miejsce 27 lipca w więzieniu Apodaca, w meksykańskim mieście Monterrey. 35-letni diakon Gabriel Everardo Zul Mejía przyjął w więziennej kaplicy święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza diecezji.

...więcej
Koloratka - fot. James Ogley / flickr.com

Tu i teraz

Czy do seminarium idą tylko ci dojrzali w wierze i poukładani? Co klerycy tam odkrywają? Czego doświadczają? Jak odnajdują Boga i Jego miłość? Seminarium to już Niebo na ziemi? O tym rozmawiają klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie

...więcej
Ks. Mario Cornioli - fot. abunamario.wordpress.com

Misjonarz daru wiary, nadziei i miłości

Wrzesień 1957 roku, Izrael. Piętnaścioro arabskich dzieci z wioski Sandala ginie podczas zabawy od pocisku moździerzowego, który nie eksplodował w czasie arabsko-izraelskiej wojny 1948 roku. Kilka miesięcy wcześniej Pius XII ogłasza encyklikę „Fidei Donum - Dar wiary”. Papież prosi w niej biskupów, by nie tracili cennego czasu i rozsyłali swoich kapłanów po wszystkich kontynentach, wszędzie tam, gdzie mogą być bardziej potrzebni niż w diecezjach. W chwilę później w Kościele nastąpi eksplozja misji.

...więcej
Zambijskie dzieci - fot. DFID - UK Department for International Development / flickr.com

Serce zostawiłem w Zambii i w Polsce

Ks. Marceli Prawica to jeden z najsłynniejszych polskich misjonarzy. Od 45 lat mówi o Bogu i pomaga ludziom w buszu w Zambii. Mieszka w Chingombe, niewielkiej miejscowości, w której znajduje się katolicka misja założona przez jezuitów w 1914 r. Żeby do niej dotrzeć z najbliższego miasta, trzeba przejechać 220 km po stromych zboczach górskich.Z ks. Marcelim Prawicą – misjonarzem w Zambii – rozmawia dziennikarz TVP Krzysztof Tadej

...więcej
o. James Manjackal - fot. YouTube.com

Cud dnia siódmego

Pewnego dnia będziesz charyzmatycznym kaznodzieją - usłyszał na początku swojej kapłańskiej drogi o. James Manjackal. Słowa te przyjął z pewnym z rozbawieniem: „Ja? Nigdy! Nie dość, że nie mogłem zaakceptować tego dziwnego sposobu bycia charyzmatyków, to jeszcze byłem bardzo nieśmiałą osobą, dla której publiczne wystąpienia były bardzo stresujące i trudne”. Jednak dla Boga nie ma nic niemożliwego.

...więcej
Ks. Piotr Listopad - fot. archiwum prywatne

Bardziej czuję się żołnierzem niż księdzem

– Nie wyobrażam sobie sytuacji, że moi żołnierze wyjeżdżają na misję, a mnie tam nie będzie – mówi ks. Piotr Listopad, porucznik i kapelan Marynarki Wojennej, od ponad roku wikariusz parafii wojskowej Matki Bożej Częstochowskiej w Gdyni, pod jego opieką duszpasterską znajduje się dziewięć jednostek Garnizonu Gdynia.

...więcej
Jezus Nazareński - fot. Archiwum ojców trynitarzy

Więźniom głosić wolność

O pracy kapelana więziennego i charyzmacie zakonu trynitarzy opowiada o. Rafał Piecha OSST, który na co dzień pracuje w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie.

...więcej
Ks. Mateusz Dziedzic - fot. Biuro Prasowe KEP

Uwolniony misjonarz: Był taki dzień, kiedy powiedziałem „Bądź wola Twoja”

Przyjechałem tam dla nich, pomagałem im pięć lat, a oni mnie tak potraktowali - to były pierwsze po porwaniu przez rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej myśli ks. Mateusza Dziedzica, misjonarza z Polski. Później była modlitwa i refleksja, i myśl o tym, że może Pan Bóg tego chciał, może jest to potrzebne Republice Środkowej Afryki, może ta ofiara przysłuży się pokojowi w tym kraju.

...więcej
Ruletka - fot. C-C-C-C-C-C-Cary - flickr.com

Droga do wolności

Niemało głupot zrobiłem w swoim życiu: uzależnienie od hazardu i narkotyków. Odszedłem od Kościoła. Wierzyłem, że świat materialistyczny da mi szczęście. Żyłem w ułudzie, że swawola to wolność. Aż pewnej nocy zawołałem do Boga o pomoc, a On przyjął mnie jak marnotrawnego syna - mówi Rafał Porzeziński, dziennikarz radiowy i telewizyjny, tegoroczny gość „Jerycha Młodych” w Pratulinie oraz nocnych czuwań w Kodniu.

...więcej
Ślub sanitariuszki Alicji Treutler „Jarmuż” i pchor. Bolesława Biegi „Pałąka”, udzielany przez ks. Wiktora Potrzebskiego „Corda”. Kaplica przy ul. Moniuszki 11 - fot. wikipedia.org

Kościół na barykadach

Mówimy oczywiście o sytuacji doświadczenia ekstremalnego, codziennego stawania w obliczu realnego i stałego zagrożenia życia. Z wielu relacji wyłania się cały poczet duchownych, którzy wsławili się ogromnym męstwem i bohaterstwem. Część z nich została później włączona w szeregi błogosławionych. Mam tu na myśli przede wszystkim tych kapelanów, którzy w 1999 r. zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

...więcej
Ks. Jan Kaczkowski - fot. Damian Kramski - autor za to zdjęcie otrzymał nagrodę Grand Press Photo 2013 w kategorii LUDZIE

Jan Niezbędny

Nigdy nie był tuzinkowy, zwyczajny. W seminarium nazwano go „Skaner”, bo ze względu na potężną wadę wzroku czytał z nosem przy kartce. Niektórzy przepowiadali wręcz, że będzie „karykaturą księdza”. A teraz to on może się głośno zaśmiać i zrobić „a zygi, zygi” (co, nawiasem mówiąc, byłoby bardzo w jego stylu!). Najpierw, dlatego że jako – jak sam mówi – „zwykły prowincjonalny wikary” – stworzył od podstaw w niewielkim Pucku jedno z najlepszych hospicjów stacjonarnych w Polsce. Ale to jeszcze mało.

...więcej
Kard. Józef Glemp - fot. Jarosław Kruk - wikipedia.org

Tacy ludzie nie umierają

Z tych dokumentów wyłania się człowiek szalenie pracowity, dokładny. Humanista, który rozumiał historię Polski i naprawdę kochał literaturę polską. Ksiądz pilnujący regularności życia, żyjący stałym rytmem Kościoła – co znajdowało odzwierciedlenie także w notatkach. Ksiądz Prymas miał świadomość, że poprzez bieżące wydarzenia tworzy się historia Kościoła, stąd niemal wszystko zapisywał. Codziennie wieczorem, niezależnie od pory, siadał i kreślił choćby kilka zdań. Spisywał fakty, dodawał swoje spostrzeżenia. Dzisiaj widzę, jak bardzo czuł się odpowiedzialny za Kościół. Jak wielki wysiłek włożył w pracę dla tegoż Kościoła.

...więcej
Ks. Adam Pawłowski - fot. facebook

Maraton w sutannie

Wszędzie, gdzie jest, ewangelizuje. Mówienie o Chrystusie przebija bieganie. Wraz ze wspólnotą św. Jacka ewangelizował podczas Euro 2012 w Poznaniu. Ponieważ jako były piłkarz i kibic poznańskiego Kolejorza bywa na meczach poznańskiej drużyny, można spotkać go także rozmawiającego o Bogu z kibicami wychodzącymi ze stadionu Lecha. Jest w szaliku i sutannie. – Kibice to wspaniali ludzie, otwarci i życzliwi, dalecy od negatywnego obrazu, który lansują media – przyznaje. Dla ewangelizacji nie przepuści żadnej okazji.

...więcej
Powołani przez Słowo, czyli o powołaniu w 5 minut

Powołani przez Słowo, czyli o powołaniu w 5 minut! (wideo)

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej dzielą się historią swojego powołania z internautami! Wysłuchaj i przekaż dalej. A może również Ciebie wzywa Pan?

...więcej
Ks. Jan Kaczkowski - fot. Damian Kramski - autor za to zdjęcie otrzymał nagrodę Grand Press Photo 2013 w kategorii LUDZIE

Myślałem, że Pan Bóg da sobie spokój z moim powołaniem

W konfesjonale siedział ksiądz. Czasem masz wrażenie, że znasz kogoś od lat – tak było z tym księdzem. I ja – zionąc wódą – wyspowiadałem się u niego. Przez kilka dobrych lat nie byłem u spowiedzi. Pamiętam, że nazywał się o. Wacław, miał orli nos. Spowiadałem się również z tego picia, bo trudno było to przemilczeć, skoro jechało ode mnie gorzelnią. On mnie kompletnie zastrzelił – bo w pewnym momencie, ni z tego, ni z owego, zapytał, czy nie myślę o kapłaństwie. A prawda była taka, że już wtedy o tym myślałem, tylko sam przed sobą nie chciałem się do tego przyznać. I również dlatego podejmowałem te alkoholowe wyczyny. Myślałem: jak będę niegrzeczny, to Pan Bóg da sobie z tym moim powołaniem spokój. Tymczasem jakiś nieznany jezuita, któremu dmucham śmierdzącym oddechem w twarz, pyta, czy nie myślę o kapłaństwie! Zrobiło to na mnie mocne wrażenie.

...więcej
Bp Jan Mazur - fot. wikipedia.org

W służbie Bogu i ludziom - wspomnienie o bp. Janie Mazurze

Ks. bp J. Mazur był dobrym ojcem dla wszystkich kapłanów. Jeśli upominał, zawsze robił to z serdeczną troską. Jego postawa mobilizowała księży do zmiany zachowania. Nie raz byłem świadkiem takich spotkań. Był też zatroskany o nasze seminarium duchowne. Do dziś wspominam jego duszpasterską gorliwość. Pamiętam niezliczone wizytacje, podczas których zawsze prosił o modlitwę o nowe powołania. Biskup całymi dniami odwiedzał parafie, wioski i punkty katechetyczne. Spotykał się z przedszkolakami, rodzicami, grupami parafialnymi i młodzieżą. Takie spotkania czasami przeciągały się do późnego wieczora. Podczas wizytacji cały czas był „na nogach”, które później całkowicie odmówiły mu posłuszeństwa. Wciąż mam przed oczami jego przemówienia i homilie. Mówił długo, mobilizując do gorliwości, pobożności oraz do miłości Boga i Kościoła. Chciał, by w parafiach kwitło życie sakramentalne. Podczas wizytacji i innych uroczystości wysyłał kapłanów do konfesjonałów.

...więcej
Kard. August Hlond - fot. wikipedia.org

Przyprowadziła go sama Opatrzność

Po latach niełatwo o bilans działalności kard. Hlonda. Niewątpliwie był duszpasterzem niesamowicie pracowitym, o czym świadczą setki wydrukowanych stron, będących owocem nauczania i aktywności publicystycznej. Kolejnym świadectwem jego wielkości były niezliczone inicjatywy duszpasterskie. Był pionierem, jeśli chodzi o zaangażowanie na rzecz świeckich, prasy katolickiej czy duszpasterstwa na emigracji. Niektórzy uważają, że kard. Hlondowi zawdzięczamy też świetlaną teraźniejszość: prawdopodobnie to dzięki jego intuicji, a przede wszystkim skłonności do wsłuchiwania się we wskazania Ducha Świętego do naszej historii możemy wpisać najpierw kard. Stefana Wyszyńskiego, a potem Jana Pawła II. Nawet gdyby niewiele zrobił w swojej pracy duszpasterskiej, ta ostatnia okoliczność jest wystarczająca, by okazywać mu naszą wdzięczność.

...więcej
Ks. Sebastian Huebner - fot. wrzesnia.info.pl

Starszy brat

Odkąd się jego uczepił, traktuje go jak starszego brata w kapłaństwie. Brata, którego podziwia, którego stara się naśladować. Ks. Sebastian Hübner wzorem bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest otwarty na ludzi, miłuje prawdę i ma w sobie wiele pokory. Był rok 1995, może 1996, a on, jeszcze jako Sebastian – klerykiem pierwszego roku. Do pokoju wszedł młodszy kolega, by przy kawie opowiedzieć swój przedziwny sen, który wybudzał go w nocy z potem na czole.

...więcej
Powołanie najsłabszych - fot. bobbi vie - flickr.com

Kleryk Adam Bilski - Powołanie najsłabszych

Produkcja ma na celu ukazanie, że Jezus Chrystus jest w stanie powołać KAŻDEGO człowieka, bez względu na stan społeczny, sytuację rodzinną czy zdolności. Może także Ciebie powołuje?

...więcej
Biedaczyna z Bueno Aires - fot. Manuel D'Onofrio - flickr.com

Biedaczyna z Buenos Aires

Jak to się stało, że pracujący w laboratorium chemik, kibic piłkarski i miłośnik tanga został księdzem i rozpoczął drogę, która zaprowadziła go na Stolicę Piotrową? Jego życie na zawsze naznaczył jeden dzień. Jorge Mario miał wówczas 17 lat i wraz z kolegami wybierał się na wagary. Zdarzyło się to 21 września 1953 roku. Na półkuli południowej to początek wiosny i tradycyjny „dzień wagarowicza”. Najpierw jednak, jako pobożny chłopiec, dobrze wychowany przez babcię, wszedł na chwilę do swojego parafialnego kościoła San Jose w dzielnicy Flores, przy al. Rivadavia 6900. Zobaczył, że w konfesjonale siedzi ksiądz, którego wcześniej nie znał. Odczuł jakiś impuls i sam nie wie dlaczego zaczął się spowiadać

...więcej
1123» 3