Chmura tagów
"Ósemka"  "Salwator"  "Wybrałam życie"  aborcja  Abp Antoni Baraniak  abstynencja  aktorstwo  Al-Anon  alkohol  alkoholizm  Benedykt XVI  bł. Dominik Spadafora  bł. ks. Jerzy Popiełuszko  Bp Marek Solarczyk  bp Marian Rojek  Brygida Grysiak  charyzmat  cierpienie  co wybrać?  czego szukać?  Droga Neokatechumenalna  duszpasterstwo powołań  dzieci  Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów  edukacja  Edyta Stein  Eleni  formacja  grzech  homoseksualizm  Instytut Prymasa Wyszyńskiego  instytuty świeckie  jak znaleźć?  Jan Paweł II  Kard. Stefan Wyszyński  Karmel  Katarzyna Łaniewska  komunikacja  Ks. Jerzy Popiełuszko  listy o powołaniu  macierzyństwo  Małżeństwa niesakramentalne  małżeństwo  Maria Okońska  Maryja  media  metanoia  Michał Lorenc  miłosierdzie  ministranci  modlitwa  muzyka  narkomania  narkotyki  niesakramentalni  nowe wspólnoty  o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap.  o. Wojciech Jędrzejewski OP  obrona życia  ojcostwo  papież Franciszek  pijarzy  pokuta  powołanie  prostytucja  przebaczenie  przednowicjat  Rekolekcje ignacjańskie  rodzice  rodzicielstwo  rodzina  Rok Wiary  Ruch Światło-Życie  salezjanin  Sandra Kwiecień  sponsoring  spowiedź  szkoła  św. Benedykt z Nursji  Św. Józef Kalasancjusz  Św. Rita  świadectwa  świadectwo  teatr  temat maja - macierzyństwo  Teresa Benedykta od Krzyża  uzależnienia  wdowy konsekrowane  wesele bezalkoholwe  Wesle Wesel  wolontariat  Zakon Szkół Pobożnych
Wierzę w życie, które nie kończy się tutaj - 31.10.2013
Zamyślenia na Rok Wiary
Wierzę w Kościół, który Jezus posyła do świata 31.07.2013
Zamyślenia na Rok Wiary

Masz problem? Chcesz rozwiać wątpliwości? Nurtują Cię jakieś pytania? Napisz do nas:

Powołaniowcy:
Monika Duc SP
Piotr Recki SP
Tomasz Abramowicz SP
Home» Co wybrać?» Kapłaństwo» Święci kapłani

Święci kapłani

Ks. Dolindo Ruotolo - fot. monstoppi.it

Dobry Pasterz z Neapolu

On urodził się świętym – napisała Grazzia Ruotolo. – Święci Antoni, Franciszek czy Augustyn – oni wszyscy najpierw wiedli ziemskie, czasem wręcz upojne życie, a potem nawracali się i stawali świętymi. Ks. Dolindo świętym się urodził

...więcej
Ks. Manuel Formigao

Od sceptyka do apostoła

„Bez niego Fatima nie byłaby tym, czym jest” - powiedział o ks. Manuelo Formigão, opiekunie duchowym trojga pastuszków z Fatimy, kard. Antonio Ribeioro. Natomiast ojciec bł. Hiacynty i bł. Franciszka Manuel Marto stwierdził, że „ks. Formigão był kluczem tego wszystkiego”. Tymczasem on sam na początku nastawiony sceptycznie do wydarzeń, jakie w 1917 r. miały miejsce w tej małej portugalskiej wsi, pragnął ukazać ich niedorzeczność. Zmienił jednak zdanie, stając się nie tylko apostołem Fatimy, ale i „czwartym widzącym”, bo tak właśnie zaczęto go nazywać.

...więcej
Bł. o. Michał Czartoryski - fot. vimeo.com

Bogaty młodzieniec - bł. o. Michał Czartoryski

Książę, dominikanin, powstaniec warszawski i błogosławiony męczennik w jednym życiorysie. Ojciec Michał „z tych” Czartoryskich.

...więcej
Pomink kard. Stefana Wyszyńskiego - fot. Jim Bowen - flickr.com

Prymas ciągle przemawia

Kardynał posiadał cechy i rysy, które są typowe dla osoby pełniącej rolę duchowego przewodnika. W języku codziennym nazwalibyśmy go liderem. Prymas wyróżniał się też wrażliwym sercem zarówno na słowa pochodzące od Boga, jak również na losy i sytuacje ludzi, którzy go otaczali, ale jednocześnie posiadał jasne i dalekosiężne cele. Miał też silną, wręcz żelazną wolę, która pozwalała mu je podejmować. Był ponadto osobą niezwykle uporządkowaną i systematyczną. Wszystko to sprawiało, że, znając cele, wiedział także, jakich środków winien użyć do ich realizacji, a silna wolna dopełniała reszty. Nie bał się trudności, ale, owszem, bywało, iż właśnie w takich sytuacjach jego myśl stawała się jaśniejsza, a wola mocniejsza. Tak było w okresie jego uwięzienia, kiedy przygotowywał plan Wielkiej Nowenny Tysiąclecia.

...więcej
Siostra Faustyna i ks. Michał Sopoćko - fot. Fczarnowski / wikipedia.org

„Przegrany” Apostoł

Skromny pokój na ulicy Poleskiej w Białymstoku – ogromna szafa z lewej strony, na łóżko padają promienie słońca z okna powyżej, a gości „wita” wieszak na płaszcz, niefortunnie postawiony zaraz przy wejściu. Okolica raczej niewdzięczna, bo w pobliżu znajduje się nasyp kolejowy. Jest rok 1975. Po bolesnej, trwającej trzy dni agonii w tym pokoju umiera ks. Michał Sopoćko. Ludzie uważają, że umiera przegrany – nie ma święta Miłosierdzia, o które zabiegał, nie ma kontynuatora jego misji, a obraz, namalowany według wskazówek Siostry Faustyny, znajduje się w Wilnie, w jakimś zakamarku. On jednak odchodzi tak, jak żył – w ciszy i pokorze.

...więcej
Ks. Jan Kaczkowski - fot. MEDIA WNET / wikipedia.org

Ksiądz, który śmierć obłaskawiał

„Postanowiłem, że bez względu na wszystko tę końcówkę życia, która mi została, będę żył na pełnej petardzie. Będę pracował więcej, niż muszę” – powtarzał ks. Jan Kaczkowski, który zmarł 28 marca br. – w drugi dzień Świąt Wielkanocnych

...więcej
Bł. Ks. Valentín Palencia Marquina - fot. diariodeburgos.es

Nowi hiszpańscy męczennicy beatyfikowani w Burgos

Kolejnych pięciu męczenników, którzy ponieśli śmierć w Hiszpanii podczas prześladowań Kościoła w latach 30. ubiegłego wieku, czci się od soboty jako błogosławionych. Są to: ks. Valentín Palencia Marquina, opiekun opuszczonych dzieci i młodzieży, oraz jego czterej współpracownicy w wieku od 25 do 19 lat, związani też z założonym przez niego zespołem muzycznym. Zostali zamordowani w 1937 r. Ceremonia wyniesienia ich do chwały ołtarzy odbyła się w katedrze w Burgos.

...więcej
Ks. Franciszek Blachnicki - fot. Archiwum Oazy

Prowadząc do głębokiej wiary, budził do odważnego świadectwa

Rozmowa z ks. dr. Adamem Wodarczykiem, moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie, postulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

...więcej
Grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki - fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland - flickr.com

Jestem gotowy na wszystko

Oprawcy grozili mu: „Będziesz wisiał na krzyżu!”, ale on nie szukał śmierci. Do dziś jego grób odwiedziło ponad 20 mln ludzi. Skromny ksiądz z malutkiej wioski stał się symbolem wiary i wolności dla wszystkich Polaków. Jego kult rozwija się na całym świecie.

...więcej
Jakie cuda czyni ksiądz Popiełuszko - fot. Eoghan OLionnain - flickr.com

By z tej śmierci wyrosło dobro

Gdyby żył, miałby dzisiaj 67 lat. Ale nie żyje. Równo 30 lat temu został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Dziś błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest już postacią historyczną. Pamięć o nim i o jego śmierci jest jednak warunkiem trwania naszych narodowych dziejów. Niezależnie od światopoglądu i wyznawanej religii

...więcej
Ks. Tadeusz Burzyński - fot. archidiecezja.lodz.pl

Poległ jako pierwszy

Bohater Powstania Warszawskiego, niezwykły w swej mądrości, pokorze i zawierzeniu młody kapłan, żołnierz Armii Krajowej i ten z pokolenia „kamieni rzuconych na szaniec”, który swoją postawą uczy nas, jak kochać Boga i bliźniego do końca.

...więcej
Ks. prof. Andrzej Szostek MIC - fot. wikipedia.org

Pasjonat Boga i człowieka - Jan Paweł II

Pamiętam seminarium, kiedy byłem na trzecim roku studiów. Odbywało się ono w Krakowie, gdyż Karol Wojtyła jako kardynał nie mógł stale kursować do Lublina, ale nadal był kierownikiem Katedry Etyki, więc dojeżdżał nieregularnie, ale także zapraszał nas do siebie - zresztą na jego koszt. Chociaż byłem wtedy nieopierzonym młokosem, zabrałem głos. Kiedy zacząłem mówić, Wojtyła podniósł wzrok znad dokumentów, które podpisywał. Zamilkłem na chwilę, kiedy dostrzegłem w jego oczach tak intensywną uwagę. Uświadomiłem sobie, że to, co mówię nie zasługuje na takie skupienie. To szczególnie zapadło mi w pamięć. Ogromne wrażenie zawsze wywierał na mnie także sposób, w jaki się modlił. Nie było w tym pozy. Pamiętam wizytę w Watykanie, gdzie gościliśmy z ks. T. Styczniem. Zjedliśmy obiad z papieżem, a potem dalej rozmawialiśmy w kuchni. W pewnym momencie Jan Paweł II odszedł. Kiedy i my skończyliśmy rozmowę i poszliśmy do siebie, zauważyłem uchylone drzwi do jednego z pomieszczeń, a w nim klęczącego papieża. Spojrzałem pytająco na ks. Stycznia, a on powiedział, że Jan Paweł II odprawia właśnie Drogę Krzyżową. Fascynowała i fascynuje mnie także pasja, z jaką Jan Paweł II wnikał w słowo Boże i wchodził w tajemnicę Boga i człowieka. To naprawdę niezwykłe.

...więcej
Arturo Mari - fot. wikipedia.org

Żyłem u boku Świętego – Arturo Mari o świętości Jana Pawła II

Jan Paweł II żył w pokorze, którą znał jedynie Bóg. Nie posiadał nic swojego - miał tylko kaplicę i  pokój, w którym stało łóżko tak skromne, że lepsze chyba mają proboszczowie na biednych wiejskich parafiach, biurko do pracy, miał jedną odświętną szatę, którą wkładał na uroczystości. Na zawsze zapamietałem epizod z wizyty w Brazylii w 1980 r., gdy widząc nędzę tamtejszych miejszkańców faweli, oddał księdzu i kazał sprzedać jedyną swoją własność – papieski pierścień, a pieniądze oddać ubogim. Jego pokora i miłość do świata były tak naturalne i autentyczne, że bez wielkiego wysiłku, z wielką prostotą mogłem w fotografiach dać światu obraz, kim był Jan Paweł II, pokazać prawdę o nim.

...więcej
Karol Wojtyła na spływie kajakowym - fot. wikipedia.org

Być dla innych - opowieść o odkrywaniu powołania przez Karola Wojtyłę

Karol Wojtyła odkrył powołanie do kapłaństwa w warunkach wyjątkowych, ale sposób, w jaki odkrywał drogę życia, warto naśladować również dziś.

...więcej
Bł. Jan Paweł II

Znaki świętości Jana Pawła II

Jako kapłan, biskup nigdy nie opuścił Godziny świętej (adoracja). Nam, klerykom, mówił nieraz: w Ogrójcu Apostołowie spali i trzeba to uzupełnić. On uzupełniał. Przez całe życie w czwartek, także podczas wszystkich podróży, kiedy program był bardzo napięty, Godzina święta była zawsze. Wiele świadczy o jego świętości. Najważniejszy znak tej świętości to modlitwa – zjednoczenie z Panem Bogiem. I nigdy nie robił tego na pokaz.

...więcej
Jan Paweł II - fot. Héctor Rodríguez - flickr.com

Miłośnik Chrystusa i Kościoła - Jan Paweł II

Droga do świętości zaczyna się właściwie od urodzenia, od chrztu. Potem człowiek do niej dojrzewa. W czasie trwania procesu beatyfikacyjnego dokonuje się analizy postępu tej świętości, czyli odpowiedzi osoby na dar Boży, który jest jej dany w chwili chrztu, w powołaniu do świętości. A konkretnie to ostatnie dziesięć lat życia szczególnie interesują proces beatyfikacyjny czy kanonizacyjny. Ponieważ stanowią one czas, kiedy można dostrzec owoce współpracy z łaską. Są to cnoty, które przejawiają się w codziennym życiu. Z całą pewnością podczas spotkań z Ojcem Świętym można było wyczuć obecność człowieka duchowo dojrzałego, który odpowiedział na łaskę Bożą i z nią współpracuje. I to jest właśnie świętość. Przejawiała się ona w różny sposób. Każdy, kto wchodził w relację z Janem Pawłem II, miał własną percepcję tej świętości, ponieważ dotyczy ona każdej sfery życia człowieka. W przypadku Papieża Polaka były to jego delikatność, serdeczność, życzliwość, zdolność do wysłuchania, a wszystko motywowane głęboką wiarą i miłością do Boga.

...więcej
Bł. ks. Jerzy Popieluszko - fot. wikipedia.org

Męczennik wśród zbolałych serc - bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Bez charyzmy, bez swojej duchowości byłby „tylko” jednym z wielu duchownych, którzy wspierali Polaków w walce o godność i prawa człowieka, a najwyższe władze PRL nie bałyby się aż tak bardzo jego kazań. Przyznał to chociażby kard. Józef Glemp, mówiąc, że nieprzebrane tłumy wiernych zbierających się w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki „to było dzieło charyzmatu ks. Jerzego”. Co tak wyjątkowego było w tym duchownym, co sprawiło, że gromadził wokół siebie tak wielu, jeszcze wtedy, gdy był księdzem posługującym w parafii?

...więcej
Beatyfikacja ks. Giuseppe Puglisiego - fot. padrepinopuglisi.diocesipa.it

Ofiara mafii - bł. ks. Giuseppe Puglisi

Beatyfikacja ks. Giuseppe Puglisiego to dar od Boga, tak bardzo oczekiwany na Sycylii, lecz także wspaniałe i mobilizujące przesłanie dla wszystkich w Roku Wiary. Uznanie przez Kościół jego męczeństwa jest potwierdzeniem wielkości moralnej i duchowej tego wiernego kapłana, autentycznego świadka Jezusa Chrystusa, głosiciela nadziei chrześcijańskiej, szczególnie wśród młodego pokolenia. Jest także pieczęcią świadczącą o wiecznej aktualności jego przesłania, które „głosem krwi” zachęca, aby być odważnym, konsekwentnym, silnym i śmiałym w wypełnianiu misji kapłańskiej i każdej innej służby dla Kościoła - w ten sposób siły dobra pokonają ataki zła, szczególnie zła mafii, która jest przewrotną strukturą grzechu, antyludzką i antyewangeliczną.

...więcej
Jakie cuda czyni ksiądz Popiełuszko - fot. Eoghan OLionnain - flickr.com

Jakie cuda czyni ksiądz Popiełuszko

Cudów jest wokoło bardzo dużo. Największy – to każda Msza św. Cudem są narodziny człowieka. Każda spowiedź i powrót do Boga. Wreszcie – cudem jest samo życie. A ks. Jerzy je kochał. I walczył, by było godne. Może dlatego jest tak skutecznym pośrednikiem także w kwestiach związanych z życiem na ziemi.

...więcej